Wyniki pochodzące z ostatnich kilkunastu lat badań rzucają nowe światło na prozapalne właściwości rozmaitych tłuszczów, wiemy też coraz więcej o ich wpływie np. na poposiłkowe stężenie insuliny.

Co się okazało?

W jednym z badań porównano dietę bogatą w tłuszcze nasycone, z dietą bogatą w jednonienasycone kwasy tłuszczowe (MUFA) u 162 osób. Węglowodany dostarczały 45% całkowitej energii. W grupie tłuszczów nasyconych zastosowano masło oraz margarynę bogatą w tłuszcze nasycone. W grupie MUFA zastosowano margarynę bogatą w kwas oleinowy pochodzący z wysokooleinowego oleju słonecznikowego.

Przeczytaj koniecznie: Tłuszcze: czym się różnią? Który lepszy? Poznaj rodzaje kwasów tłuszczowych

Pacjentów poinstruowano, aby spożywali diety dostarczające tyle samo kalorii, w tym 37% energii z tłuszczu:

  • dietę wzbogaconą w kwasy tłuszcze nasycone zawierającą 17% SFA (nasyconych), 14% MUFA (jednonienasyconych) i 6% PUFA (wielonienasyconych)
  • dietę wzbogaconą w MUFA zawierającą 8% SFA, 23% MUFA i 6% PUFA.

Wyniki

  • wrażliwość na insulinę była upośledzona (spadek o 10%) przy diecie wzbogaconej w kwasy tłuszcze nasycone
  • wrażliwość na insulinę nie zmieniła się przy diecie dostarczającej najwięcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i dość mało nasyconych oraz wielonienasyconych

Wrażliwość na insulinę była o 12,5% niższa w diecie z wyższą zawartością SFA i o 8,8% wyższa w diecie bogatej w MUFA. Zatem dieta bogatsza w jednonienasycone kwasy tłuszczowe może poprawić wrażliwość na insulinę w porównaniu z dietą o wyższej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych, gdy jest spożywana jako dodatek do diety umiarkowanie bogatej w węglowodany.

Komentarz

Najwięcej nasyconych tłuszczów zawierają: smalec, olej palmowy czy masło. Najwięcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych zawierają: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej sojowy, olej arachidowy, olej sezamowy. Paradoksalnie sporo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych zawierają również smalec i olej palmowy, które są znane głównie jako źródła kwasów tłuszczów nasyconych.

Wniosek jest taki, iż żadna przesada nie jest zdrowa. Poza tym dieta dostarczająca 37% energii z tłuszczów nie jest już typową, w której tłuszczów jest od 15 do 30%, węglowodanów od 50 do 60%, białka 15-25%. Wbrew wynikom cytowanego eksperymentu kwasy omega-6 zawarte w oleju słonecznikowym (których jest trzykrotnie więcej niż tych z grupy omega-9) nie są dobrym wyborem, mają prozapalny wpływ na organizm człowieka. Niewielka pociecha z tego, że nie wpływają negatywnie na wrażliwość na insulinę. Trzymałbym się również z daleka od margaryn i wszelkich podobnych do nich źródeł tłuszczów. Niekoniecznie muszą być dobrym wyborem, patrząc pod kątem zdrowia.                                                      

Referencje, badania, literatura:

James J. DiNicolantonio Good Fats versus Bad Fats: A Comparison of Fatty Acids in the Promotion of Insulin Resistance, Inflammation, and Obesity  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6140086/

Komentarze (1)
Muad"Dib

Oliwa jest moim numerem jeden, dosyć wysoka temp. dymienia, więc jeśli smażę delikatnie to właśnie tak. Popijam olej arachidowy. Dolewam MCT do kawy, lub odżywki jak brakuje kcl. Masło, tylko jeśli pieczywo raz w tygodniu wleci.

0