Większość młodych ludzi bagatelizuje wpływ słońca na skórę. Często zdarza się słyszeć argument o pięknej opaleniźnie. W rzeczywistości w miesiącach letnich człowiek potrzebuje minimalnej ilości promieniowania UV, wszystko ponad ten limit powoduje uszkodzenia i przyspiesza starzenie skóry. W krótkim horyzoncie czasowym zyskujemy efekt wizualny, ale długofalowo wbijamy gwóźdź do trumny naszego zdrowia. 

  1. Ile czasu potrzeba spędzić na słońcu, aby zyskać witaminę D?
  2. Skutki nadmiernej ekspozycji na słońce
  3. Podsumowanie

Ile czasu potrzeba spędzić na słońcu, aby zyskać witaminę D?

Przykładowo w Australii stwierdzono, iż w styczniu wystarczy od 2 minut do 14 minut ekspozycji na słońce, trzy do czterech razy w tygodniu o godzinie 12:00, aby uzyskać zalecaną produkcję witaminy D u osób o jasnej karnacji, przy 15% odsłoniętej powierzchni ciała. Jednak silne zaczerwienienie może się pojawić już po 8 minutach. Od października do marca około 10-15 minut ekspozycji na słońce około 10:00 lub 15:00 trzy do czterech razy w tygodniu powinno wystarczyć osobom o jasnej karnacji w całej Australii do wytworzenia zalecanego poziomu witaminy D.

ekspozycja na słońce

W Szwajcarii latem i wiosną, przy 22% nieosłoniętej powierzchni skóry, dawka 1000 IU witaminy D u dorosłych była syntetyzowana w ciągu 10-15 minut ekspozycji na słońce. Jesienią i zimą w Szwajcarii a tym bardziej w Polsce konieczna wydaje się suplementacja witaminy D. Naukowcy oszacowali, iż koniecznie byłoby 6,5 godziny ekspozycji na promieniowanie UV, biorąc pod uwagę 8-10% nieosłoniętej powierzchni skóry, ze względu na zimno.

Polecamy również: Białko, witamina D i Omega 3 - idealny zestaw dla zdrowia i sylwetki?

We Francji czas potrzebny na wytworzenie 1000 IU witaminy D latem wynosił 2-4 minuty, w tropikach (Réunion Island, Ocean Indyjski) było to tylko 60 sekund! I przy tym naukowcy zaznaczają, że była to ekspozycja twarzy, dłoni, rąk i nóg, czyli ograniczonej powierzchni ciała. Zimą w tropikach (Réunion Island) czas potrzebny na wytworzenie 1000 IU witaminy D wynosił ok. 20 minut. W samej Francji były to 2-3 godziny.

Skutki nadmiernej ekspozycji na słońce

Wiemy, iż nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, w tym promieniowanie UVA i UVB wywołuje zmiany genetyczne, uszkodzenia DNA, uszkodzenia lipidów i białek, wskutek czego przyspiesza starzenie skóry oraz indukuje różnorakie nowotwory. Światło słoneczne jest sklasyfikowane jako czynnik rakotwórczy I klasy przez IARC.

ekspozycja na słońce - witamina D3

Wysokoenergetyczne promienie UVB, które stanowią 5% promieniowania docierającego do Ziemi, wnikają do skóry, uszkadzają naskórek i wywołują nowotwory. Według szacunków, każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się około 5,4 miliona raków podstawnokomórkowych i płaskonabłonkowych skóry (występują u około 3,3 miliona Amerykanów, ponieważ niektórzy ludzie mają więcej niż jeden). Około 8 na 10 z nich to raki podstawnokomórkowe.

Polecamy również: Witamina D, a stan przedcukrzycowy - Czy obniża poziom cukru?

Raki płaskonabłonkowe występują rzadziej. Czerniak złośliwy jest potencjalnie śmiertelną postacią raka skóry, a częstość jego występowania wzrasta w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Zarówno czerniak, jak i raki keratynocytowe mogą szpecić, negatywnie wpływać na jakość życia i powodować znaczne obciążenia ekonomiczne (duże koszty leczenia).

Podsumowanie

Podsumowując, nie należy się nadmiernie opalać, szczególnie latem. Może reakcja obronna skóry wydaje się efektowna, ale przychodzi za nią płacić słono, znacząco przyspieszonym procesem starzenia się skóry. Słońce jest nam niezbędne, ale w ściśle określonej dawce. Niestety, młodzi ludzie często nie wybiegają w przyszłość dalej niż na kilka tygodni, a życie jest bardzo krótkie i za błędy młodości przyjdzie w końcu zapłacić.

Referencje:

  • Amanda J Samanek i in. Estimates of beneficial and harmful sun exposure times during the year for major Australian population centres https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16584368/
  • A Religi i in. Estimation of exposure durations for vitamin D production and sunburn risk in Switzerland https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30992519/
  • Colette Brogniez i in. Erythemal and vitamin D weighted solar UV dose-rates and doses estimated from measurements in mainland France and on Réunion Island https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34678614/
  • Wu S. History of Severe Sunburn and Risk of Skin Cancer Among Women and Men in 2 Prospective Cohort Studies https://academic.oup.com/aje/article/183/9/824/1739859?login=false
  • Piotr Wiśniewski i in. Nowa klasyfikacja patomorfologiczna czerniaków https://journals.viamedica.pl/biuletyn_pto/article/download/66178/49357
  • https://www.cancer.org/cancer/types/basal-and-squamous-cell-skin-cancer/about/key-statistics.html
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)