Sarkopenia to stan fizjologiczny wzmożonej utraty masy mięśniowej i siły, który zwykle występuje i rozwija się wraz z wiekiem. Zgodnie z definicją Międzynarodowego Towarzystwa Geriatrycznego, sarkopenia jest "stopniową i ogólną utratą masy i siły mięśniowej, która nie jest wynikiem chorób neurologicznej czy endokrynologicznej". Może wynikać z wielu czynników, w tym ograniczenia aktywności fizycznej na emeryturze, niedożywienia, a czy choćby nałogów. 

  1. Skutki sarkopenii
  2. Mięśnie a przeżycie po przerzutach
  3. Zwalczanie sarkopenii

Skutki sarkopenii

Długoterminowe skutki sarkopenii mogą być poważne. Utrata mięśni prowadzi do osłabienia, co z kolei zwiększa ryzyko upadków i urazów. Po upadkach często dochodzi do unieruchomienia kończyn, co przyspiesza negatywne zmiany w mięśniach. Sarkopenia może również utrudniać wykonywanie codziennych czynności, takich jak zakupy czy gotowanie, a dodatkowo ograniczać spotkania z ludźmi i korzystanie ze świeżego powietrza.

sarkopenia

Leczenie sarkopenii skupia się głównie na treningu i diecie, które przez lata, a nawet dekady, mogły być zaniedbane. Ćwiczenia oporowe są szczególnie korzystne dla osób starszych, ponieważ usprawniają budowę masy mięśniowej oraz wzmacniają kości. Odpowiednio wysoka podaż białka w diecie oraz niektórych witamin, promuje z kolei syntezę białek mięśniowych i sprzyja wzrostowi masy mięśniowej, a także absorpcji minerałów do kości.

Polecamy również: Trening dla seniora - ćwiczenia w domu. Trening dla starszej osoby

Mięśnie a przeżycie po przerzutach

Przerzuty nowotworowe powodują większość zgonów z powodu raka. W 2023 roku opublikowano wyniki przeglądu publikacji dotyczących przeżywalności wolnej od progresji choroby u osób z sarkopenią. Wśród przeanalizowanych 888 artykułów, do badania włączono szesnaście retrospektywnych badań kohortowych obejmujących 1675 pacjentów. Wykazano, że sarkopenia jest w istotny sposób powiązana z niższą przeżywalnością wolną od progresji, co potwierdzono dodatkowymi analizami statystycznymi. Ryzyko oceniono na około 1,5 raza większe.

Zwalczanie sarkopenii

Białko i kreatyna oraz witamina D3 i kwasy omega-3 są składnikami odżywczymi, które mogą istotnie wspomóc korzystny wpływ treningu siłowego na mięśnie, a tym samym mogą być stosowane w profilaktyce lub leczeniu sarkopenii.

dojrzała kobieta - szejk białkowy

Białko

Białko jest kluczowym składnikiem odżywczym dla budowy i regeneracji mięśni. Niektóre aminokwasy silnie aktywują syntezę białek mięśniowych, a najłatwiej dostarczyć je przy pomocy skoncentrowanych, łatwostrawnych suplementów.

Jakie białko wybrać? Sprawdź TUTAJ

Kreatyna

Kreatyna jest aminokwasem występującym naturalnie w organizmie człowieka, głównie w mięśniach, gdzie odpowiada za dostawy energii do pracujących komórek. Jest stosowana jako suplement diety, zwłaszcza przez osoby uprawiające sporty siłowe, ze względu na jej zdolność do zwiększania zarówno siły, jak i wytrzymałości czy masy mięśniowej.

Jaką kreatynę wybrać? Sprawdź TUTAJ

Witamina D

Witamina D jest niezbędna dla zdrowych kości i mięśni. Kości wzmacnia poprzez regulację wchłaniania wapnia, natomiast mięśnie poprzez wpływ na gospodarkę neuro-hormonalną.

Jaką witaminę D wybrać? Sprawdź TUTAJ

Omega-3

Kwasy omega-3 to rodzaj tłuszczów wielonienasyconych, które wykazują wiele cennych działań w organizmie, jednak ceni się ich działanie przeciwzapalne oraz wspierające serce. Ponadto sprzyjają prawidłowej pracy układu nerwowego, co ma duże znaczenie w generowaniu siły mięśni.

Jakie Omega-3 wybrać? Sprawdź TUTAJ

Źródła:

Luo, L., Shen, X., Fang, S., Wan, T., Liu, P., Li, P., Tan, H., Fu, Y., Guo, W., & Tang, X. (2023). Sarcopenia as a risk factor of progression-free survival in patients with metastases: a systematic review and meta-analysis. BMC cancer, 23(1), 127. https://doi.org/10.1186/s12885-023-10582-2

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)