Nie ulega wątpliwości, że niedobory magnezu w diecie osoby dorosłej, jak i nastolatków, wiążą się z przykrymi konsekwencjami dla całego organizmu. Jego udział w diecie jest ważny, ze względu na szereg czynności, jakie pełni. Zazwyczaj początkowe fazy niedoboru magnezu powiązane są z występowaniem drżenia mięśni, głównie np. powiek, co jest dla nas sygnałem, że konieczne jest uzupełnienie jego poziomu w diecie. Dlaczego magnez jest tak ważny?

  1. Funkcja w organizmie
  2. Źródła magnezu w pożywieniu
  3. Oznaki niedoborów
  4. Dawkowanie i forma

Funkcja w organizmie

Magnez wykazuje głównie funkcję, które mają wpływ na to, jak działa nasz układ nerwowy. Odpowiedni jego poziom, utrzymuje pracę układu nerwowego bez zakłóceń, utrzymując m.in. sprawność umysłową czy też funkcje mięśni.

Oprócz działań stricte powiązanych z nerwami magnez wpływa również na metabolizm białek, tłuszczów, jak i węglowodanów, co z kolei bezpośrednio wpływa na działanie odżywcze dla tkanki mózgowej. Zazwyczaj niedobory magnezu, dają o sobie znać w formie braku koncentracji, ograniczeniem funkcji poznawczych czy też problemami z nauką i zapamiętywaniem. 

Działanie magnezu, które odpowiedzialne jest za podtrzymanie aktywności układu nerwowego, powiązane jest ściśle z pracą serca, która jest kontrolowana przez nasze nerwy. Odpowiednia ilość magnezu w diecie utrzymuje prawidłową pracę serca, dbając o to, aby jego rytm przebiegał bez zakłóceń.

Jak wykazują badania naukowe, osoby chorujące na wszelkie formy arytmii, jak i mające tendencje do zawałów, charakteryzują się niską podażą magnezu w diecie. Jego działanie relaksacyjne wpływa również na to, jak funkcjonują naczynia krwionośne, dbając o prawidłowy przepływ krwi przez mięsień sercowy, zaopatrując go w tlen, jak i substraty odżywcze.

Co więcej, połączenie magnezu z witaminą D3 przekłada się na znaczne działanie budulcowe dla kości oraz zębów. Odpowiednia podaż magnezu w diecie to również nienaganna forma skóry, paznokci czy też włosów. Magnez wpływa również m.in. na prawidłową pracę tarczycy, co przyczynia się do regulowania pracy całego metabolizmu.

Działanie ochronne magnezu skupia się głównie na wsparciu pracy nerek, jednak wykazuje również działanie wspierające trawienie, jak ochrona przed metalami ciężkimi. Co ciekawe, kobiety w okresie menstruacyjnym powinny zwiększyć podaż tego pierwiastka, co wspomaga znieść negatywne dolegliwości płynące m.in. z układu nerwowego.

Źródła magnezu w pożywieniu

Najbardziej zasobne w magnez są produkty takie jak (przeliczenie na 100 g):

  • kakao 16% (420 mg)
  • kasza gryczana (218 mg)
  • czekolada gorzka (165 mg)
  • orzechy laskowe (140 mg)
  • płatki owsiane (129 mg)
  • woda mineralna Muszynianka (128,3 mg w jednym litrze wody)

Oznaki niedoborów

Główne oznaki niedoboru magnezu to rozdrażnienie, szybsze denerwowanie się, permanentnie utrzymujący się stres czy też silne odczucie zmęczenia po sytuacji stresowej. Są to oznaki, które powiązane są głównie z funkcjami układu nerwowego, który daje sygnały, aby uzupełnić poziom pierwiastka w diecie.

Kolejna oznaka, która ukazuje nam, że niedobory są dość znaczne, to drżenie mięśniowe, jak i kurcze mięśni. Niedobory na tym poziomie powodują zaburzenia funkcji przewodzenia i dysfunkcję pracy układu mięśniowego, co powinno być dla nas jednoznacznym sygnałem do tego, aby uzupełnić niedobory. Co więcej, oprócz samej podatności na stres czy występowanie kurczy dodatkowo towarzyszyć może nam bezsenność, kołatanie serca, jak i znaczne obniżenie nastroju.

Dawkowanie i forma

magnez

Forma magnezu w preparacie magnezowym ma istotne znaczenie z punktu widzenia jego wykorzystania przez nasz organizm. Największą przyswajalność wykazują produkty oparte na chelatach bądź też cytrynianie magnezu. Są one wykorzystywane w znacznym procencie przez nasz organizm.

Pozostałe preparaty, oparte na tlenkach czy też mleczanach, jak np. popularne tabletki musujące, są mało ekonomiczne w dawkowaniu, a ich przyswajanie nieefektywne.

Ilość magnezu, jaką z powodzeniem możemy przyjąć z suplementu diety, to około 500 mg. Jednak pamiętać należy, że liczy się głównie ilość jonów zawartych w preparacie, a nie masa np. cząsteczki molekuły poddanej procesowi chelatowania, gdyż jego znaczną część będzie tworzył aminokwas.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
fitnesslove

tak magnez potrzebny bardzo jest )

0