Nawracające afty to powszechna na całym świecie choroba jamy ustnej. Z dyskomfortem tym zmagać się może nawet 2,5 miliarda ludzi, a pamiętać należy, że schorzenie to utrudnia mowę, konsumpcję pokarmów, czy utrzymywanie codziennej higieny. Odpowiednie odżywianie stanowi bardzo ważny element walki z aftami, a przykładem na to są powiązania pomiędzy niedoborami niektórych związków odżywczych a częstotliwością i dokuczliwością tych wrzodziejących zmian.

Czym są afty?

Etiologia nawracających aft nie została jeszcze w pełni poznana. Obwinia się częściowo geny, zmiany hormonalne, szeroko pojęty stres, alergie, uszkodzenia mechaniczne oraz reakcje autoimmunologiczne, czy infekcje wirusowe i bakteryjne. Coraz więcej mówi się również o roli stanu odżywienia w kontekście ryzyka wystąpienia tego schorzenia.

afty

Afty to narośla w obrębie śluzówki wewnątrz jamy ustnej, które w najcięższym przebiegu mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni i pozostawiać zmiany bliznowe. Pacjenci zmagający się z aftami w badaniach raportują obniżenie jakości życia, a niektóre obserwacje wskazują nawet na większą śmiertelność.

Witaminy przeciwko aftom

Bez wątpienia, jeśli chodzi o optymalizację kondycji tkanek miękkich w organizmie, to żywienie jest jednym z najważniejszych aspektów, o które należy zadbać. Poza oczywistymi czynnikami dietetycznymi kształtującymi zdrowie skóry, takimi jak podaż witaminy C (sprzyja syntezie kolagenu i pełni funkcje antyoksydacyjne), warto jeszcze zwrócić na dwa inne związki odżywcze z tej grupy. Otóż w licznych badaniach u osób zmagających się z nawracającymi aftami zaobserwowano niższe poziomy witaminy D oraz B12 niż u osób zdrowych

Witamina D na afty

Witamina D jest związkiem, którego niedobory u pacjentów z aftami wydają się być najpowszechniejsze. Ma ona dobrze udokumentowany wpływ na aktywność układu odpornościowego, stąd też osoby zmagające się z tym schorzeniem powinny regularnie badać jej poziom.

Unikanie przebywania na świeżym powietrzu oraz zła dieta mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia aft pierwszy raz, ale również warto pamiętać, że sama obecność aft utrudnia odzyskanie odpowiednio wysokiego poziomu witaminy D w organizmie, gdyż wywołuje dyskomfort w czynnościach codziennych. Ograniczony apetyt oraz ból w jamie ustnej sprawiają, że najłatwiej uzupełnić jest poziom witaminy D poprzez zastosowanie suplementacji.

Witamina B12 na afty

Obok witaminy D u osób zmagających się z aftami przydatne może być również zbadanie poziomu witaminy B12 w organizmie. Stosowanie dawek tego związku przekraczających dzienne zapotrzebowanie poskutkowało bowiem w licznych eksperymentach znaczną poprawą jakości życia, co spowodowane było m.in. redukcją bólu. Potencjalnym mechanizmem stojącym za tym działaniem jest wpływ witaminy B12 na mielinizację nerwów, czyli budowę ich osłonek ochronnych i regulujących przewodzenie sygnałów.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)