Twój mózg waży około półtora kilograma i składa się z około 100 miliardów neuronów. Przenoszą one przez układ nerwowy sygnały do innych części ciała, aby utrzymać homeostazę i pomóc w interakcji z otaczającym światem. Niestety mózg zmienia się wraz z wiekiem, a jego kluczowe części zaangażowane w uczenie się i zapamiętywanie kurczą się.

Niektóre z tych zmian mogą wpływać na nasze zdolności myślenia i na pamięć. Proces starzenia się jest nieunikniony, ale nie oznacza to, że nie ma sposobów, by go nieco opóźnić. Z pewnością spotkałeś osoby w starszym wieku, które wciąż mają dobrą pamięć i sprawność umysłową, oraz takie, które mają już spore problemy ​z pamięcią​.  

Z czego wynikają te różnice? Czy to dobre geny, czy raczej odpowiedni styl życia?

Styl życia a genetyka

Genetyka jest czynnikiem wpływającym na to, jak szybko starzeje się nasz mózg, ale warto wiedzieć, że styl życia też ma na ten proces ogromny wpływ. Ćwiczenia, interakcje społeczne, unikanie konsumpcji oraz ekspozycji na toksyny i trucizny takie jak np. dym papierosowy, alkohol i zanieczyszczenie powietrza, pomagają spowolnić starzenie się mózgu.

dieta śródziemnomorska

A co z dietą?

Dieta ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia, więc można się spodziewać, że będzie również odgrywać rolę w starzeniu się mózgu. Istotne jest unikanie niedoborów składników odżywczych oraz  żywności przetworzonej, która zwiększa stany zapalne.

Dieta śródziemnomorska dla zdrowia mózgu

Jedną z diet, która obiecuje spowolnienie starzenia się mózgu, jest dieta śródziemnomorska. Jest smaczna i prosta, kładzie nacisk na ​produkty​ pochodzenia roślinnego i jednocześnie zachęca do zmniejszenia spożycia czerwonego mięsa, nasyconych tłuszczy i nabiału. Źródłem białka są tutaj przede wszystkim ryby, drób i owoce morza. Zakłada również spożywanie zdrowych tłuszczy pochodzących z ryb, oliwy z oliwek, pestek i orzechów.

Okazuje się, że taki sposób żywienia wpływa pozytywnie na naszą zdolność do zapamiętywania, pomaga wyostrzyć koncentrację i jasność umysłu. Kluczem jest unikanie żywności przetworzonej wywołującej stany zapalne w organizmie. Ponadto bogactwo orzechów, nieskrobiowych warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych to kopalnia witamin i minerałów.

Sprawdź: Przykładowy jadłospis diety śródziemnomorskiej. Wypróbuj 4 dni na najzdrowszej diecie świata!

Aby chronić mózg, dbaj także o swoje serce

Dieta śródziemnomorska to świetny sposób żywienia dla zdrowia serca. Wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi i lipidy, dzięki temu naczynia krwionośne, które przenoszą krew do serca, mogą lepiej zasilać nasz mózg.

Jak przestrzegać diety śródziemnomorskiej?

Przestrzeganie diety śródziemnomorskiej nie jest trudne, ponieważ opiera się na szerokiej gamie produktów spożywczych.​ Dieta ta​ sugeruje jedzenie pokarmów pochodzenia roślinnego, ale także ryb, drobiu i owoców morza. Nie może zabraknąć warzyw, owoców i roślinnych tłuszczy, np. oliwy z oliwek, orzechów ​i ​pestek. Zakłada także samodzielne sporządzanie posiłków, by mieć pewność, że to, co jemy, nie jest przetworzone i nie zawiera sztucznych dodatków. Nie ogranicza nas szczególnie precyzyjnie, jeśli chodzi o rozkład makroskładników, skupia się na tym, co i jak jemy, bowiem istotna jest także uważność podczas jedzenia, ​a wręcz celebrowanie posiłków.

Podsumowanie

Śródziemnomorski styl jedzenia to bardzo smaczny sposób na spowolnienie procesów starzenia się naszego organizmu, w tym mózgu. Zapewnia bardzo dużo składników odżywczych, dzięki czemu mózg otrzymuje wszystko, co potrzebne, żeby zachować sprawność i zdrowie.

Komentarze (0)