Kobiety nie przestają mnie zadziwiać. Nie pójdą one sprawdzoną drogą - co to, to nie. Wolą wybierać leki, których nigdy nie stosowano u ludzi, albo wręcz mieszankę substancji, która nigdy nie istniała w oficjalnym obrocie! Zanim przejdziemy do tytułowego Quatrexilu, opiszę pokrótce, jakie środki stosują panie. Środki, które najczęściej wyszukiwane są przez desperatki odchudzania.

DNP – 2,4 dinitrofenol

DNP był używany we Francji do produkcji materiałów wybuchowych w latach 1914-1918. Stosowano tam dinitrofenol (DNP), trinitrofenol (tri-nitro-phenol, TNP), znany także, jako 2,4,6-trinitrofenol (kwas pikrynowy) oraz TNT (2,4,6-trinitrotoluen). Bardzo popularna była mieszanka w stosunku 40:60 dla DNP:TNP. DNP może powstawać z benzenu - najpierw powstaje monochlorbenzen, następnie jest traktowany kwasem siarkowym i azotowym, tworzy dinitro-chlorbenzen. Następnie na tą mieszaninę oddziałuje się wodorotlenkiem sodu, po czym kwasem solnym otrzymując DNP. W ten sposób powstaje 6 izomerów. Stosowano go także, jako konserwant do drewna, herbicyd, środek w fotografii, jako preparat do barwników.

Dla człowieka DNP jest ciężką i podstępną trucizną. Niektóre osoby umierają po DNP w ciągu kilku godzin, inne w ciągu kilku dni. Ma znaczenie rozłożenie podawania trucizny w czasie. Bezsprzecznie może zabić zarówno duża pojedyncza dawka, jak i mikrodawkowanie środka przez wiele dni. DNP działa na tyle podstępnie, iż poważne uszkodzenia wątroby czy nerek mogą manifestować się ze znacznym opóźnieniem czasowym (a wtedy z reguły jest za późno na interwencję).

Niejedna kobieta przypłaciła zdrowiem, a nawet życiem, za eksperymenty z farmakologią. Głośny był przypadek mieszkanki Warszawy, która zmarła po użyciu ekstremalnego spalacza DNP. 2,4 dinitrofenol, o którym mowa, zabił dziesiątki osób. Informacje dostępne w badaniach naukowych to zapewne czubek góry lodowej. Opisywana jest np. śmierć 22-latka. Pierwszą osobę DNP zabił już w 1916 roku. Sprawę znam niemal z pierwszej ręki, gdyż DNP zabił także siostrę mojego kolegi (prosił on kiedyś o nagłośnienie problemu w Internecie – można to robić, ale to nic nie da).

quatrexil trucizna

W pewnym badaniu cytowanych jest 25 przypadków śmierci osób, które stosowały DNP w celach „odchudzających”. Ogólnie w literaturze jest opisanych szczegółowo 65 przypadków śmierci po DNP (do 2011 r.; a więc z pewnością tych śmierci jest więcej, poza tym badania to czubek góry lodowej, nie każdy ewidencjonuje tak dokładnie okoliczności śmierci jak w literaturze dotyczącej DNP).

Jak widać DNP jest ... śmiertelnie skuteczny:

 • niektóre kobiety zmarły już po dawce 300 mg w ciągu 6 tygodni (tutaj 46-latka),
 • 31-latka zmarła po 16 dniach (przyjęła 6.06 g w ciągu 4 dni),
 • opisywany jest przypadek 13-latki, która zmarła w 1936 roku po 5.4 g DNP, który przyjmowała przez 46 dni!
 • 21-latka zmarła po 9 godzinach i 10 minutach od przyjęcia 4.5 g DNP,
 • inna 25-latka zmarła 7 dni po pierwszej dawce DNP (przyjęła 2.88 g w ciągu 5 dni),
 • kolejna 17-latka zmarła po 10 h od przyjęcia DNP (przyjęła 2.3 do 2.88 g).

DNP

Źródło:

Johann Grundlingh & Paul I. Dargan &Marwa El-Zanfaly & David M. Wood "2,4-Dinitrophenol (DNP): A Weight Loss Agent with Significant Acute Toxicity and Risk of Death"

Rekordziści z tej listy w chwili śmierci mieli temperaturę ciała powyżej 43 stopni!

Z reguły przy DNP obserwuje się:

 1. hipertermię, przegrzanie ciała,
 2. zwiększoną produkcję methemoglobiny, a to powoduje zablokowanie procesu oddychania komórkowego, podobnie działa tlenek węgla (czad),
 3. uszkodzenie serca,
 4. ostre uszkodzenie nerek,
 5. uszkodzenia wątroby skorelowane z dawką środka, niestety występują po 10-20 dniach od ekspozycji na DNP,
 6. zniszczenie słuchu i wzroku, nawet przy niewielkich dawkach,
 7. stężenie mięśni,
 8. następuje akumulacja potasu w nerkach, co prowadzi do hiperkaliemii (ostrej toksyczności),
 9. agranulocytozę i neutropenię, to znaczy, iż układ odpornościowy zostaje w dużej części zniszczony, a pacjent może umrzeć przy stosunkowo niegroźnej infekcji,
 10. zapalenie nerwów obwodowych,
 11. tachykardię,
 12. obfite pocenie się,
 13. przyspieszony oddech,
 14. zatrzymanie akcji serca,
 15. wysypkę grudkowo-plamistą, pokrzywkę lub ciężkie złuszczające zapalenie skóry,
 16. świąd,
 17. poważniejszą hipertermię (z reguły prowadzi do zgonu).
 18. ponadto DNP jest rakotwórcze, teratogenne i mutagenne.

W kilku przypadkach stwierdzono następujące zmiany w narządach wewnętrznych (po DNP):

 • w wątrobie: wybroczyny krwawe, rozpad hepatocytów na obrzeżach płacików i pyknotyczne jądra komórek okołoportalnych,
 • w nerkach: obrzmienia, pyknoza i nekroza komórek kanalików nerkowych, obrzęk tkanki interstycjalnej, rozdęcie pętli włośniczkowych i tętniczych, wybroczyny krwawe, rozpad komórek wyściółki kanalików nerkowych,
 • w żołądku: obrzęk i przekrwienie śluzówki oraz rozpad nabłonka gruczołowego,
 • sercu: zapalenie mięśnia sercowego (jeden przypadek),
 • w ośrodkowym układzie nerwowym: przekrwienie rdzenia kręgowego, mostu i rdzenia przedłużonego, nieznaczne zwyrodnienie komórek zwojowych w moście (jeden przypadek).

Podsumowanie

Nie istnieją bezpieczne dawki DNP. Ta trucizna szkodzi w każdej ilości, niszczy wszystkie narządy i wg danych przytoczonych w badaniach naukowych, zabiła dziesiątki osób. Życie jest za krótkie, by sięgać po DNP.

Adipex

Adipex to handlowa nazwa fenterminy (wiele kobiet sięga po bliskiego kuzyna amfetaminy). Występuje pod nazwami Adipex-P, Oby-Cap, Suprenza, T-Diet, Zantryl. Adipex jest masowo, nielegalnie sprowadzany np. z Czech. W większości krajów europejskich został wycofany. Pozostaje w użyciu w USA. Jego sprowadzanie, handlowanie nim i stosowanie jest w Polsce nielegalne. Fentermina nie jest dopuszczona do obrotu w Polsce. Fentermina wykazuje pewien potencjał odchudzający, ale bez zastosowania odpowiedniej diety redukcyjnej jej efekty są wątpliwe. Może wykazywać szereg skutków ubocznych, gdyż jej działanie jest podobne, jak środków grupy amfetamin. Powoduje silny wyrzut noradrenaliny, o wiele słabszy serotoniny oraz dopaminy. Ponadto fentermina hamuje wychwyt zwrotny noradrenaliny, serotoniny i dopaminy. Niestety, nawet tego kalibru lek będzie zwyczajnie nieskuteczny, bo najpierw należy uporządkować dietę (redukcyjną, z ujemnym bilansem kalorycznym) oraz trening (aerobowy, interwałowy, siłowy), a na samym końcu można szukać innych rozwiązań. Nawet bliskie amfetaminie substancje anorektyczne czy najsilniejsze beta-mimetyki pomogą zrzucić kilka kilogramów, ale będzie to efekt doraźny. Cała utracona waga szybko powróci, gdyż niezmienione zostają nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna oraz ogólnie styl życia. Przypomina to przygotowanie perfekcyjnego makijażu zaraz przed wyjściem na basen. Efekt jest chwilowy i nie wart wysiłku.

Czy warto po niego sięgać? W większości wypadków nie, bo nigdy nie wiemy, co znajduje się w opakowaniu.

Clenbuterol

Bardzo niebezpieczny dla zdrowia beta-mimetyk, praktycznie niespotykany już w leczeniu ludzi, przez skutki uboczne. W 2005 r. opisano zawał serca u 17-letniego kulturysty, który zastosował clenbuterol.

W przeglądowym studium Brett J i wsp. z Australii zbadano stosowanie clenbuterolu w latach 2004-2012. Przytoczono 63 przykłady z drastycznym skokiem od 2008 roku (3) do 2012 (aż 27 przypadków). 35 doniesień ze szpitali, 2 od paramedyków, 1 od lekarza opieki rodzinnej, 21 z innych źródeł. 53 pacjentów z 63 (czyli 84%) wymagało hospitalizacji. Najczęstszym powodem zażywania clenbuterolu była chęć schudnięcia oraz zastosowania kulturystyczne. Najczęstsze skutki uboczne to tachykardia (24), zaburzenia pokarmowe - wymioty (16) oraz skurcze (11). Stwierdzono również zatrzymanie akcji serca u jednego z pacjentów, 21-letniego mężczyzny.

Czy warto po niego sięgać? Nie. Istnieje wiele bezpieczniejszych alternatyw, środków, których dawkowanie wyraża się w miligramach, a nie w mikrogramach.

Quatrexil

Mistrzostwo świata i szczyt został osiągnięty. Quatrexil to nieistniejący w oficjalnym obrocie fikcyjny środek, sprzedawany poprzez strony internetowe. Nie można go nazwać lekiem, bo nie jest dopuszczony do obrotu w żadnym kraju. Nie figuruje w bazie danych, nikt go nie badał, nie istnieje w aptekach. Słowem przypominają się tysiące ludzi oszukanych kilka lat temu przez P. Kaszubskiego – on też sprzedawał nieznanego pochodzenia środki odchudzające w tysiącach sztuk, nie dopuszczone do obrotu w Polsce, nie sprawdzone w testach klinicznych, a ludzie to masowo kupowali. Jak widać, ludzie nie wyciągają wniosków, tylko chcą być oszukiwani.

W składzie ma być:

 • sibutramina,
 • rimonabant,
 • lorkaseryna,
 • metyloheksanamina (DMAA).

Sibutramina (Meridia)

Sibutramina pomimo wycofania jej z obrotu w 2010 r. nadal doskonale się sprzedaje, jest dystrybuowana nielegalnie w ilościach liczonych w setkach kilogramów. Wycofano ją w 2010 roku, w związku ze skutkami ubocznymi - po jej użyciu wzrastała częstość incydentów w rodzaju zawału serca lub udaru mózgu, które nie skutkowały zgonem. Obserwacje pochodzą z badania SCOUT (Sibutramine Cardiovascular OUTcomes). Sibutramina również mogła mieć niekorzystny wpływ na libido, prawdopodobnie pośrednio przez wpływ na wychwyt zwrotny serotoniny (=> wpływ na prolaktynę). Sibutramina należy do grupy SNRI (ang. serotonin and noradrenaline reuptake inhibitor) - blokuje wychwyt zwrotny noradrenaliny oraz serotoniny, dodatkowo pośrednio aktywuje receptory beta3 adrenergiczne.

Rimonabant

Występował pod nazwą handlową Acomplia. Na rynku istniały środki działające antagonistycznie do marihuany, np. taranabant oraz rimonabant - selektywny antagonista receptora kanabinoidowego CB1. Rimonabant został wycofany 23 października 2008 r. Zwiększał liczbę samobójstw. Do dzisiaj w obrocie istnieją jego nielegalne podróbki.

Lorcaserin

Obecny np. pod marką „BELVIQ” w formie HCL. Dostępny w USA. Jest agonistą 5-HTC2, dostępny od 2012 r. tylko w USA. Nielegalnie sprowadzany i sprzedawany w Polsce. Aktywuje proopiomelanokortynę poprzez wpływ na 5-HT2C. W efekcie działa dwojako. Po pierwsze, aktywuje uwalnianie hormonu peptydowego α-MSH, aktywuje też receptor MC4R. W próbie trwającej 1 rok (BLOSSOM) 47.2% osób biorących 10 mg lorcaserinu 2 x dziennie, odnotowało co najmniej 5% spadek masy ciała. W grupie placebo 25% osób odnotowało spadek masy ciała o 5% lub większy. 22.6% osób biorących lorcaserin (2 x 10 mg dziennie) odnotowało spadek masy ciała o 10% lub więcej. W grupie placebo podobny efekt odnotowano u 9.7% badanych.

DMAA

Występuje pod nazwami: metyloheksanoamina, olej z geranium, Metyloheksanamina – Floradrene – 2-heksanamina, 4-metylo- (9CI), geranium, geranamina, 1,3 dimethylamina, methylhexaneamine.

Geranamina została zakazana w większości krajów i wycofana z suplementów. Obecnie jest nielegalna, z bardzo ograniczonym dostępem w UK, USA, Kanadzie czy Australii. Zakazała jej np. armia amerykańska. Wciągnięta na lista antydopingową (np. WADA). Stało się tak może nie bez przyczyny. W związku ze stosowaniem DMAA powiązano śmierć uczestniczki maratonu oraz krwotoki mózgowe u kilku osób. W USA wiąże się z użyciem geranium śmierć 6 osób oraz 100 poważnych zachorowań. Tragiczna śmierć 30-letniej kobiety podczas Maratonu Londyńskiego nastąpiła zapewne z powodu zaostrzenia niewydolności serca wywołanej przez napój sportowy zawierający methylhexanaminę. FDA uważa, iż DMAA może spowodować nadciśnienie, a nawet zawał serca. Powiązano jego stosowanie z uszkodzeniami wątroby.

W Polsce obok śmierci (w tym co najmniej kilku po DNP) odnotowano liczne inne powikłania, np. po napojach energetycznych czy nawet po lipolizie iniekcyjnej (gdyby to jeszcze było możliwe). Pierwsza pacjentka zażywała tabletki: Linea Detox, drugi pacjent pił napój energetyczny: Celsius Calypso Punch Shot, trzecia pacjentka stosowała iniekcje Dermostabilonu w tkankę tłuszczową ud i pośladków. Pacjenci byli hospitalizowani w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku w latach 2011-2012. Chorzy byli w wieku od 20 do 26 lat, wszyscy przed wystąpieniem reakcji nadwrażliwości byli zdrowi. Prezentowane reakcje obejmowały duszność, obrzęk naczynioruchowy oraz pokrzywkę.

Podsumowując

Nie wiadomo, kto sprzedaje Quatrexil, nie wiadomo gdzie i jak jest produkowany, nie wiemy, co jest w opakowaniu, nikt nie sprawdzał razem działania rimonabantu, lorcaserinu, sibutraminy i DMAA. Dwa z czterech środków mających znajdować się w opakowaniu Quatrexil może wywołać udar mózgu lub zawał serca. Nie bez powodu te środki zostały wycofane i zakazane. Wiem, że i tak zdesperowane kobiety zapłacą za ten „cudowny specyfik”, ale naprawdę nie warto. Podobnie, jak nie warto sięgać po adipex, clenbuterol, DNP czy „chińskie zioła” (mogące zniszczyć nerki). Niektóre panie do odchudzania stosują amfetaminę - ta kwestia nie wymaga żadnego komentarza.

Referencje:

Mateusz Szala, Tomasz Sałaciński „2,4,6-trinitrotoluen jako źródło nowoczesnych materiałów wybuchowych”. Przegląd Materiały Wysokoenergetyczne / High-Energetic Materials, 2015

Roger G. Perkins „A Study of the Munitions Intoxications in France” Public Health Reports (1896-1970), Vol. 34, No. 43 (Oct. 24, 1919), pp. 2335-2374 https://www.jstor.org/stable/pdf/4575357.pdf

http://archiwum.ciop.pl/zasoby/Dinitrofenol.pdf

Hoffman RS1, Kirrane BM, Marcus SM “A descriptive study of an outbreak of clenbuterol-containing heroin.” Ann Emerg Med. 2008 Nov;52(5):548-53. doi: 10.1016/j.annemergmed.2008.04.026. Epub 2008 May 23. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18501476

Brett J1, Dawson AH2, Brown JA2. “Clenbuterol toxicity: a NSW poisons information centre experience”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24580525

Jeffrey S. MacDaniels „Effectiveness, tolerability and practical application of the newer generation anti-obesity medications”http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4831638/

Paulina Flis, Dorota Mehrholz “Slim figure for high price. Urticaria due to weight loss products and performance enhancers – A review of three cases” http://www.monz.pl/Reakcje-anafilaktyczne-spowodowane-substancjami-wspomagajacymi-odchudzanie-Opis-trzech,73610,0,2.html

Harris R Lieberman,1 Krista G Austin,1,2 and Emily K Farina “Surveillance of the armed forces as a sentinel system for detecting adverse effects of dietary supplements in

the general population” https://europepmc.org/articles/pmc5848759

Komentarze (4)
Tukoz

no to ja jestem w tej chwili od 21 dni na dnp i dycham a jest to moje ktores podejscie

0
_Knife_

Jest też gość co przeżył iniekcję paru ml rtęci i co z tego? Jest wielu ludzi co przeżyło duże dawki promieniowania jonizującego. Zdarzyło mi się przeżyć przedwczesną eksplozję granatu ręcznego (wadliwego) - to nie znaczy, że granaty nie są groźne. To nie powód by brać truciznę. Gratuluję rozumu.

1
Tukoz

poza tym dawki w gramach? idac tym krokiem to mozna tak przedawkowac wiele rzeczy uznanych za zdrowe.

0
Tukoz

przede wszystkim nikt nikogo nie zmusza i tak samo nie powinno sie zabraniac. A poza tym co to za porownanie granatu do dnp. Chyba jedynie ze obie rzeczy w rekach idioty moga wyrzadzic szkody.

0