Temperatura ciała wiele mówi o naszym zdrowiu i według Mayo Clinic jest jednym z czterech kluczowych parametrów życiowych, na które zwracają uwagę lekarze podczas choroby. Gorączka może być wywołana infekcją, ale nie tylko. W tym artykule dowiesz się, jakie jeszcze czynniki mają wpływ na temperaturę naszego ciała.

Prawidłowa temperatura ciała

Normalna temperatura ciała człowieka to 36,6°C. Jednak temperatura naszego ciała może wahać się między 36°C a 37,5°C, ponieważ nasz organizm w małym stopniu dostosowuje temperaturę ciała do warunków otoczenia. Temperatura przeważnie wzrasta podczas ćwiczeń, ale również późnym popołudniem i wieczorem.

Czym jest gorączka?

Gorączka to przejściowy wzrost temperatury ciała powyżej 38ºC, który często jest wynikiem choroby lub infekcji. Często jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego i stanowi pierwszą obronną reakcję organizmu w zwalczaniu infekcji. Gorączce mogą towarzyszyć dreszcze, ból głowy, bóle mięśni, odwodnienie i osłabienie organizmu. 

gorączka

Temperatura ciała zmniejsza się z wiekiem

Badania pokazują, że wraz z wiekiem średnia temperatura naszego ciała spada. Warto to zapamiętać, ponieważ gorączka u seniorów może mieć niższą wartość.

Kobiety i mężczyźni mają inną temperaturę ciała

W badaniu opublikowanym w Lancet naukowcy z University of Utah odkryli, że temperatura ciała kobiet jest nieco wyższa niż mężczyzn.

Pikantne potrawy podnoszą temperaturę

Jedzenie ostrych potraw podnosi temperaturę oraz poprawia metabolizm. Badanie opublikowane w Physiology and Behavior wykazało, że ok. 1 gram czerwonej papryki dodany do posiłku podniósł temperaturę ciała konsumenta, ale temperatura samej skóry była niższa. Z tej przyczyny w spalaczach tłuszczu wykorzystuje się wysokoskoncentrowane ekstrakty z pieprzu i papryki (kapsaicyna) 

Dzieci mają wyższą temperaturę ciała

Małe dzieci mają wyższą temperaturę ciała, ponieważ ich metabolizm jest szybszy, a ich powierzchnia ciała jest większa w stosunku do wagi.

Źródło: https://www.everydayhealth.com/healthy-living/fascinating-facts-about-body-temperature.aspx

Komentarze (0)