Obcisłe topy, bluzki, spodnie i ubrania wąskie w pasie ładnie podkreślają atuty sylwetki u szczupłych kobiet. Upewnij się jednak, że nie nosisz zbyt wąskich ubrań. Okazuje się bowiem, że noszenie zbyt ciasnych ubrań (przykładowo, bardzo obcisłych jeansów) może zaszkodzić twojemu zdrowiu!

Czy Twoje jeansy nie są zbyt opięte?

Krąży historia o kobiecie, która założyła obcisłe dżinsy w dniu, w którym pomagała przyjaciółce przy przeprowadzce. Podczas zbierania rzeczy w starym mieszkaniu przyjaciółki wielokrotne kucała i schylała się, by podnosić różne przedmioty. Pod koniec dnia nie czuła już nóg z powodu obrzęku, jaki powstał na nogach na skutek ciągłego ucisku. Gdy wieczorem szła po parku upadła. Kiedy nie mogła wstać, musiała doczołgać się do pobocza drogi i przywołać przejeżdżającą taksówkę, by zawiozła ją do szpitala. Obrzęk nóg był tak wyraźny, że personel medyczny musiał rozciąć jej obcisłe dżinsy. Badania laboratoryjne wykazały, że ma nienormalnie wysoki poziom kinazy kreatynowej, enzymu, który wzrasta, gdy mięśnie ulegają uszkodzeniom. Zdiagnozowano rabdomiolizę oraz zespół przedziałowy, co krótko można opisać, jako zespół objawów spowodowanych uszkodzeniem mięśni poprzeczne prążkowanych.

Kiedy mięśnie spuchną w przestrzeni, która jest zbyt ciasna, może dojść do uszkodzenia tkanek na skutek zablokowanego dopływu krwi. Mięśnie otoczone są powięzią, tkanką łączną, która nie rozciąga się, ani nie rozpręża. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozwój zespołu przedziału, ponieważ ich powięź jest zbyt sztywna. Objawy takie mogą pojawić się np. u osób, które mają przed długi czas gips na nodze lub ręce.

ciasne ubrania

Czy noszenie ciasnej odzieży może spowodować uszkodzenie nerwów?

Wystąpienie wyżej opisanych problemów zdrowotnych na skutek noszenia obcisłych ubrań jest niezwykle rzadkie. Jednak stan zwany meralgia paresthetica występuje znacznie częściej. Meralgia z parestezjami dotyczy zaburzenia czucia, bólu i pieczenia w obrębie bocznej powierzchni uda. Może wystąpić na skutek ucisku wytwarzanego przez zbyt obcisłe ubrania. Ciąża, cukrzyca i nadwaga są czynnikami zwiększonego ryzyka dla tego schorzenia. Na szczęście uszkodzenie nerwu zwykle nie jest trwałe.

Jeśli nosisz ciasne ubrania „wyszczuplające”, które sprawiają, że brzuch i biodra wyglądają na szczuplejsze, jesteś narażony na większe ryzyko związane z parestezją. Lepiej poprawić wygląd tych części ciała za pomocą ćwiczeń.

Czy ciasna odzież może powodować problemy kręgosłupa?

Noszenie ubrań, które ograniczają ruch bioder i rdzenia może być szkodliwe dla kręgosłupa. Dlaczego? Ubrania takie mogą utrudniać utrzymanie prawidłowej postawy ciała i napinanie mięśni core. Noszenie obcisłych spodni ogranicza ruch bioder i tułowia, a w rezultacie kręgosłup lędźwiowy musi pracować ciężej, aby to zrekompensować. Zawsze ryzykowne jest ograniczenie ruchu jednej części łańcucha kinetycznego, ponieważ inna część musi to zrekompensować.

Nie chodzi tylko o obcisłe spodnie, ale o spódnice ołówkowe, które zmuszają do robienia nienaturalnie krótkich kroków. Połącz taką spódnicę z wysokimi obcasami i możesz jeszcze bardziej pogorszyć swoją sytuację. Podnoszenie czegoś z ziemi w takim stroju również nie jest wygodne, ani do końca bezpieczne.

Początkowo możesz nie czuć żadnych negatywnych skutków noszenia zbyt ciasnych ubrań. Pomyśl o tym, że ryzyko narasta wraz z upływem czasu. Pamiętaj, że wszystko, co zmienia Twój naturalny ruch, może z czasem powodować problemy z kręgosłupem.

Problemy trawienne

Noszenie obcisłej odzieży wokół talii zwiększa ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. To ciśnienie naciska na przeponę i może wywołać lub pogorszyć objawy refluksu żołądkowego. Tak więc, jeśli masz zgagę, niestrawność lub wzdęcia po posiłku, sprawdź, czy Twoje spodnie nie są zbyt ciasne. Za ciasne ubrania w połączeniu z pozycją siedzącą mogą znacząco wpływać na spowolnienie ruchu jelit, a co za tym idzie, możesz gorzej trawić, częściej czuć się przepełniona i mieć problemy z wypróżnianiem się.

Infekcje dróg intymnych

Wreszcie, ciasna odzież, która ogranicza przepływ powietrza do intymnych miejsc twojego ciała, zwiększa ryzyko infekcji pochwy. Kiedy chodzisz w obcisłych spodniach, wilgoć gromadzi się w okolicy krocza i służy, jako pożywka dla candidy, grzyba wywołującego infekcje drożdżakowe.

Podsumowując

Ucisk zbyt małych ubrań jest nie tylko uciążliwy, ale może być również niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli nosisz coś ciasnego, staraj się ograniczyć czas, w którym masz na sobie takie ubranie. Tak, jak zostawiasz najwyższe szpilki na specjalną okazję, tak samo traktuj obcisłe ubrania. Noszenie mocno obcisłych ubrań nie jest wygodne ani zdrowe. Noszenie spodni, które są ciasne na wysokości łydek, jest szczególnie ryzykowne, gdy jest ciepło na zewnątrz, a ty długi czas stoisz lub siedzisz. Wysoka temperatura, pozycja stojąca i obcisła nogawka mogą powodować obrzęk nóg. Obcisła nogawka utrudnia wówczas dopływ krwi, prowadzi do zwiększenia ciśnienia. Gdy stan ten trwa zbyt długo może dojść do uszkodzenia nerwów i mięśni.

Zadbaj zarówno o wygodę, jak i zdrowie. Nie zakładaj zbyt obcisłych ubrań. Zamiast modelującej bielizny zacznij regularnie ćwiczyć. Efekt będzie dużo bardziej spektakularny.

Komentarze (0)