Witamina C pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Aby mogła odgrywać swoją rolę musi być jednak codziennie konsumowana w odpowiedniej ilości. Przy spełnieniu tego warunku witamina C stanowi czynnik wspierający potencjał antyoksydacyjny organizmu, co może mieć znaczenie m.in. w kontekście przeziębień.

Rekomendowane spożycie witaminy C

Źródłami kwasu askorbinowego (witaminy C) w diecie są owoce i warzywa. Największe jego ilości zaobserwowano m.in. w cytrusach, natce pietruszki, ziemniakach, brokułach, czy czarnych porzeczkach, a także w kiszonkach. Szacuje się, że osoby dorosłe powinny spożywać około 75 – 90 g witaminy C dziennie, uwzględniając oczywiście fakt, że obróbka kulinarna, głównie termiczna, może powodować straty tego związku w produktach rzędu nawet kilkudziesięciu procent. Uwzględnić należy również to, że stany fizjologiczne takie jak ciąża i karmienie, czy przeziębienia i choroby, a także inne czynniki związane ze stylem życia mogą powodować duży wzrost zapotrzebowania (czasami poleca się spożycie w granicach 200 – 1000 mg dziennie).

przeziębiona kobieta

Przeziębienia

Stany określane ogólnie jako przeziębienia pojawiają się zazwyczaj w okresach jesienno-zimowych oraz wczesnowiosennych. Są to infekcje górnych dróg oddechowych, za które odpowiedzialne są wirusy. Objawiają się w postaci bólu gardła, kataru, kaszlu, kichania, bólu głowy i mięśni oraz niekiedy niewielkiej gorączki. Efektem przeziębienia może być również niższy apetyt, przez co obniżeniu ulec może podaż witamin, składników mineralnych, białek, czy kwasów tłuszczowych. Warto tutaj zaznaczyć, że zwiększona podatność na infekcje może być skutkiem między innymi niedoborów żywieniowych oraz słabego stanu odżywienia organizmu. Odpowiednio skomponowana dieta dostarcza związków chemicznych mających właściwości przeciwzapalne i immunomodulujące, a należą do nich m.in. witaminy C oraz D.

Witamina C i leczenie przeziębienia

O ile witaminę D można przez około połowę roku syntezować za pomocą enzymów w skórze, tak witamina C wymaga podaży w diecie całorocznie. Aby uzyskać korzyści z właściwości tej witaminy należy regularnie konsumować owoce i warzywa, a także produkty wzbogacane, czy suplementy. W czasie przeziębienia zaleca się wyższe spożycie kwasu askorbinowego, co związane jest z obecnością stanów zapalnych w organizmie (np. błony śluzowej nosa), a także nasilonym stresem oksydacyjnym w komórkach organizmu. Istnieją przesłanki, że może ona mieć  znaczenie, zwłaszcza w przypadku stanu niedoborów, czy wzmożonego zapotrzebowania.

Podaż i suplementacja podczas przeziębienia

W czasie przeziębienia należy nie tylko skupić się na potencjalnych korzyściach z dodatkowej podaży witaminy C, lecz na tym, aby nie obniżyć jej spożycia przez utratę apetytu, co mogłoby się wiązać z utratą pewnej części ochrony organizmu. Spożywając około 5 porcji owoców i warzyw dziennie można dostarczyć około 200 mg witaminy C dziennie, jednak z pewnością może to być utrudnione podczas bólu gardła i kataru. Z pomocą mogą wtedy przyjść suplementy, które często wzbogacane są innymi związkami antyoksydacyjnymi, głównie pochodzenia roślinnego.

Źródła: Bucher A, White N. Vitamin C in the Prevention and Treatment of the Common Cold. Am J Lifestyle Med. 2016 Feb 9;10(3):181-183. doi: 10.1177/1559827616629092. PMID: 30202272; PMCID: PMC6124957.

Informacje zawarte w artykułach mają charakter wyłącznie informacyjny i nie są poradą lekarską, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą.
Komentarze (0)