Większość z nas ma wypracowaną rutynę mycia zębów zazwyczaj rano i wieczorem. Zazwyczaj u każdego wygląda to tak samo, bo odkąd byliśmy mali i po raz pierwszy nauczyliśmy się myć zęby, było to tak: szczotkuj, wypluj, wypłucz. Czy faktycznie jest to poprawne i tak powinno wyglądać mycie zębów i jamy ustnej?

Fluor a próchnica

Fluor jest pierwiastkiem, który pomaga zapobiegać próchnicy zębów. Śladowe ilości fluoru występują naturalnie w niektórych pokarmach, które codziennie spożywasz, takich jak ryby, produkty zbożowe albo sery podpuszczkowe. Jest on również dodawany do wody pitnej i produktów do higieny jamy ustnej. Najlepsze działanie fluoru jest wtedy, gdy jest on nakładany bezpośrednio na zęby. Chociaż naturalne jest silne pragnienie wypłukania jamy ustnej wodą po szczotkowaniu, nie zawsze jest to zalecane. Pasty do zębów zawierające fluor i inne składniki wzmacniające szkliwo zębów mogą potrzebować trochę więcej czasu na powierzchni zębów, aby w pełni wykorzystać swoje działanie. Niestety, kiedy płuczesz jamę ustną natychmiast po umyciu zębów, tracisz wiele korzyści płynących z aplikacji fluoru.

Czy fluor jest szkodliwy?

mężczyzna myjący zęby

Płukanie jamy ustnej wodą po szczotkowaniu skądś się jednak wzięło. Fluor w dużych dawkach jest szkodliwy i nie należy połykać produktów z wysokim stężeniem tego pierwiastka. Niektóre produkty dentystyczne zawierają więcej fluoru niż zalecane dzienne spożycie. Nie zaleca się spożywania dużych ilości żadnych produktów dentystycznych zawierających fluor.

Spożycie zbyt dużej ilości fluoru może powodować:

  • mdłości
  • biegunkę
  • ból brzucha

Strategia płukania jamy ustnej po szczotkowaniu stała się powszechną praktyką jako sposób na zapobieganie spożycia znacznej ilości fluoru, ale jest ona nieuzasadniona. Zdrowej osobie dorosłej byłoby bardzo trudno osiągnąć jakikolwiek poziom toksyczności fluoru, po prostu połykając od czasu do czasu niewielką ilość klasycznej pasty do zębów.

Jednak te działania niepożądane występują niezwykle rzadko, gdy stosuje się pastę do zębów z fluorem w ilości wielkości ziarnka grochu (u dzieci w ilości ziarenka ryżu). Działania niepożądane występują wtedy, gdy dzieci spożywają duże ilości produktów z fluorem przeznaczonych dla dorosłych lub jeśli produkty z fluorem przeznaczone do użytku w gabinecie dentystycznym są używane niewłaściwie.

Płukać czy połykać, a może wypluwać?

Nie oszukujmy się. Mamy pragnienie pozbycia się mocnego, miętowego smaku pasty do zębów z ust i zastąpienie go czymś neutralnym, na przykład wodą. Wypłukanie intensywnego smaku mięty z ust po szczotkowaniu jest czasami po prostu silniejsze od nas. Obecnie niektórzy eksperci zalecają wypluwanie nadmiaru śliny i pasty do zębów po zakończeniu szczotkowania zamiast płukania zębów.

Pozostaw fluor na zębach i staraj się unikać jedzenia i picia przez 10 minut lub dłużej po zakończeniu szczotkowania. Nie ma niestety wielu aktualnych badań dotyczących tego, jak długo należy pozostawić pastę na zębach.

Co zapamiętać?

Nie ma konieczności płukania jamy ustnej po umyciu zębów. Wystarczy wypluć ślinę z pastą, co sprawi, że fluor pozostanie na naszych zębach i będziemy mieć lepszą ochronę przed próchnicą. Zadbaj codziennie o higienę jamy ustnej, gdyż próchnica może prowadzić do poważnych schorzeń.

Komentarze (0)