Ryzyko wystąpienia pewnych rodzajów nowotworów ma duży związek z dietą. Sposób żywienia może zarówno przyspieszyć rozwój komórek nowotworowych, czy doprowadzić do przerzutów, a także zadziałać może ochronnie. Dzięki coraz liczniejszym obserwacjom coraz więcej wiadomo na temat różnych sposobów żywienia i produktów spożywczych, a także różnych związków w nich zawartych oraz ich wpływu na prewencję nowotworów. Do najciekawszych obserwacji tego typu zalicza się badania dotyczące relacji pomiędzy poziomem spożycia soi i charakterystycznych dla niej izoflawonów a częstotliwością występowania nowotworów piersi.

Czynniki wywołujące raka piersi

Nowotwory piersi należą do najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych u kobiet, chociaż niekiedy zmagać się z nimi mogą również mężczyźni. Ryzyko wystąpienia tego rodzaju raka wzrasta z wiekiem oraz stopniem nadwagi. Rokowania często pogarsza fakt, że nowotwór ten rozwija się długo bez konkretnych objawów, a tkanka tłuszczowa utrudnia wykrycie przy samobadaniu. Niekorzystnie dla człowieka mogą tutaj działać również choroby związane z układem hormonalnym oraz stosowanie niektórych hormonalnych terapii, a także predyspozycje genetyczne.

rak piersi

Co więcej, bardzo ważnymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nowotworu piersi są nałogi wywołane papierosami oraz alkoholem. Zarówno rozwój raka, jak i przerzutów, prowokowane mogą być również przez zły stan odżywienia, tj. niedobory (np. witaminy D) równoległe do nadmiaru związków szkodliwych (np. przetworzonych tłuszczy) i w najgorszym scenariuszu równoległe do braku aktywności fizycznej.

Właściwości odżywcze soi

Soja jest jednym z najcenniejszych roślinnych produktów spożywczych. Zawiera dużo białka i aminokwasów niezbędnych, dzięki czemu często wykorzystywana jest do produkcji odżywek białkowych. Zapewnia spore ilości błonnika i stanowi dobrą pożywkę dla prozdrowotnych bakterii jelitowych. Tłuszcze w niej zawarte to przeważnie jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Właściwości przeciwnowotworowe soi

Soja zwróciła na siebie uwagę badaczy zdrowia, żywienia i chorób, dzięki obecności w składzie dwóch charakterystycznych związków należących do izoflawonów. Mowa tutaj o genisteinie oraz daidzeinie. Związki te określa się jako fitoestrogeny, gdyż swoją strukturą przypominają „żeński” hormon płciowy, czyli estrogen.

Genisteina i daidzeina łączą się dzięki temu z receptorami estrogenu, co z kolei powoduje ograniczenie wydzielania tego hormonu w organizmie. Na mechanizm ten zwraca się dużą uwagę, gdyż zaburzenia wydzielnicze związane z estrogenem stanowią ważny czynnik prowokujący nowotworzenie. Co więcej, daidzeina wykazuje potencjał w kierunku hamowania stanów zapalnych oraz procesu unaczyniania nowych komórek, dzięki czemu chronić może przed przerzutami. Warto wiedzieć, że działania te zaobserwowano nie tylko w badaniach eksperymentalnych, ale również w obserwacjach dużych grup ludzi na przestrzeni lat.

Źródła:

Boutas I, Kontogeorgi A, Dimitrakakis C, Kalantaridou SN. Soy Isoflavones and Breast Cancer Risk: A Meta-analysis. In Vivo. 2022 Mar-Apr;36(2):556-562. doi: 10.21873/invivo.12737. PMID: 35241506; PMCID: PMC8931889.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)