Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się preparaty mające obniżać stężenie cukru we krwi. Wiemy, iż takie działanie wykazują antocyjaniny uzyskane z aronii czarnoowocowej, berberyna oraz cynamon. Podobnie glikemię potrafią wyregulować diety wysokotłuszczowe, niskowęglowodanowe (np. lowcarb i ketogeniczne) oraz regularny, odpowiednio intensywny trening (siłowy, aerobowy, interwałowy). Nawet dodatek tłuszczu do posiłku bogatego w węglowodany sprawia, iż ma on mniejszy wpływ na glikemię i stężenie insuliny. Skuteczne okazują się nawet spacery.

Jeśli możesz, spaceruj po posiłku

U diabetyków 10-minutowy spacer po każdym posiłku skutecznie obniżał stężenie cukru we krwi. Poprawa była szczególnie silna po wieczornym posiłku, kiedy spożyto najwięcej węglowodanów, a przed interwencją (wdrożeniem spacerów) najczęściej spotykało się tutaj nieaktywność fizyczną.

woda z cytryna

Woda z cytryną przed posiłkami - badanie naukowe

Prawdopodobnie mamy nowego kandydata, który może uzupełniać wspomniane sposoby i środki. Naukowcy, w tym professor Masayuki Yagi z jednostki badawczej zajmującej się procesami starzenia się na Doshisha University w Japonii, badali wpływ soku z cytryny na glikemię poposiłkową. Podwyższone stężenie cukru we krwi wywołuje stres glikacyjny, a w nadmiarze cukier niszczy wszystkie narządy, szczególnie wrażliwe są nerki oraz wzrok. Znanym i powszechnym powikłaniem cukrzycy jest stopa cukrzycowa, co często kończy się amputacją.

Kto brał udział w badaniu?

Uczestnikami było 12 zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku od 20 do 30 lat, którzy wzięli udział w spotkaniu i wyrazili pisemną zgodę.

Jak przeprowadzono eksperyment?

Zastosowano trzy warunki.

  1. Sam ugotowany ryż
  2. 15 g soku z cytryny + ryż
  3. 30 g soku z cytryny + ryż

Sok z cytryny był spożywany po rozcieńczeniu go w 150 ml wody. Stężenie glukozy mierzono przed oraz po 15, 30, 45, 60, 90 i 120 min po rozpoczęciu testu.

Wyniki

  • stężenia glukozy we krwi rosło do 45 minut po posiłku, a spadało do 120 minut później.
  • po 30 minutach stężenie glukozy w grupie, która spożyła 30 g soku z cytryny, było niższe, niż w pozostałych warunkach.
  • najwyższe stężenie glukozy wykazano 45 minut po spożyciu ryżu, jednak znowu w grupie, która spożyła przed posiłkiem 30 g soku z cytryny, było ono niższe, niż gdy spożywano sam ryż.
  • 30 g soku z cytryny obniżyło szczytowe stężenie glukozy tj. występujące po 45 minutach o 11,6%, 15 g soku z cytryny przyniosło zmianę tylko o 1,53%,
  • ogólnie stężenie glukozy we krwi było ~20% niższe w warunkach, gdy podawano sok z cytryny, w porównaniu do jedzenia samego ryżu.

Wnioski

Wyniki badania wskazują, że podawanie 30 g soku z cytryny przed posiłkiem węglowodanowym hamuje hiperglikemię poposiłkową. Sok z cytryny przed posiłkami może zmniejszyć stres glikacyjny poprzez hamowanie hiperglikemii poposiłkowej i może przyczynić się do zapobiegania starzeniu się i progresji choroby.

Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:

Yagi M. i in. Effect of the postprandial blood glucose on lemon juice and rice intake. https://www.jstage.jst.go.jp/article/gsr/7/2/7_174/_pdf/-char/ja

Andrew N. Reynolds i in. Advice to walk after meals is more effective for lowering postprandial glycaemia in type 2 diabetes mellitus than advice that does not specify timing: a randomised crossover study

Komentarze (0)