Nie do przecenienia są właściwości magnezu względem pracy mięśnia sercowego, w tym jej rytmu. Niedobory tego pierwiastka mogą powodować niepokojące skutki uboczne, a w skrajnych przypadkach nawet mieć tragiczne konsekwencje. Uniknąć tego można, dostosowując dzienne spożycie do pewnych norm oraz własnych obserwacji samopoczucia i ewentualnych objawów.

Jaka jest rola magnezu w pracy serca?

Magnez jest pierwiastkiem, który wchodzi w skład elektrolitów w organizmie i obecny jest we wszystkich jego tkankach. Elektrolity z kolei wpływają na potencjał spoczynkowy i czynnościowy błon komórkowych, co w tym przypadku oznacza, że uczestniczą w przenoszeniu sygnału nerwowego, który rozpoczyna się impulsem elektrycznym, a ma zakończyć się prawidłowym skurczem włókien mięśniowych. Duży udział w tym procesie mają również struktury związane z potasem oraz wapniem, co dodatkowo potęguje zaburzenia fizjologiczne w przypadku niedoboru.

Co wywołuje arytmię serca?

Arytmia serca jest zaburzeniem tempa lub rytmu pracy tego mięśnia. Może on między innymi przyspieszać (tachykardia) lub zwalniać (bradykardia), a także wykazywać inne nieregularności. Do wystąpienia arytmii prowadzą problemy z prawidłowym generowaniem i przewodzeniem sygnału w obrębie unerwienia „przyłączonego” do serca. Zjawiska te mają podłoże między innymi w zaburzeniach równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, a także często wynikają z innych zaburzeń fizjologicznych, w tym zmian chorobowych, czy toksyczności niektórych związków chemicznych.

Jak dbać o poziom magnezu w diecie?

W zależności od między innymi płci, wieku, masy ciała oraz masy mięśniowej, czy dziennego poziomu aktywności zarówno fizycznej, jak i umysłowej, a także warunków atmosferycznych zapotrzebowanie na magnez ulega zmianom. Przyjmuje się, że przeciętna osoba dorosła powinna spożywać dziennie około 400 – 420 mg magnezu w przypadku mężczyzn oraz 310 – 320 mg w przypadku kobiet. Zapotrzebowanie zwiększają np. intensywne treningi sportowe, nadmiar pracy, ciąża i karmienie, niektóre choroby, a także przebywanie w upalnych temperaturach.

Jakie są korzyści z odpowiedniej podaży magnezu?

Omawiany pierwiastek nie tylko pełni funkcje elektrolitu, ale również znany jest z innych aktywności. Bierze udział m.in. w budowie kości, a także w syntezie białek, czy kontroli poziomu glukozy we krwi.  Poza prewencyjnym wpływem na zaburzenia rytmu pracy serca magnez może również sprzyjać regulacji ciśnienia tętniczego. Nauce znane są przykłady na to, że osoby ze zbyt niskim stanem odżywienia tym składnikiem mineralnym bardziej podatne mogą być na śmierć spowodowaną chorobami serca. Dbając o poziom magnezu w organizmie, nie można zapominać o regularnym piciu wody mineralnej, konsumpcji pestek dyni, migdałów, szpinaku, czy nerkowców. Często najskuteczniejsza może okazać się suplementacja, gdyż preparaty zawierające magnez charakteryzują się najczęściej wysoką przyswajalnością i dużymi dawkami.

Komentarze (0)