Pod pojęciem udaru rozumiemy wiele objawów neurologicznych, które powstają w wyniku zatrzymania prawidłowego dopływu krwi do mózgu (lub jego części). Szacuje się, że udar odpowiada za około 10% wszystkich zgonów. Dodatkowo udar jest drugim na liście najczęstszych przyczyn śmierci. 

 1. Zdrowie metaboliczne
 2. Metabolicznie zdrowy z otyłością
 3. Co mówią badania naukowe?
 4. Podsumowanie 

Zdrowie metaboliczne

Wiemy także, że wśród przyczyn zwiększających ryzyko udaru występuje zarówno otyłość, jak i zespół metaboliczny - często zresztą występujące razem. Populację ludzi dzieli się, w zależności od stanu zdrowia metabolicznego oraz wskaźnika otyłości BMI na sześć podtypów ludzi:

 • metabolicznie zdrowy, normalna waga 
 • metabolicznie zdrowy z nadwagą
 • metabolicznie zdrowy z otyłością (MHO) - tym typem zajmiemy się w bieżącym artykule
 • metabolicznie niezdrowy z normalną wagą 
 • metabolicznie niezdrowy z nadwagą 
 • metabolicznie niezdrowy z otyłością

waga otyłośc

Metabolicznie zdrowy z otyłością

Pod pojęciem "metabolicznie zdrowy z otyłością" rozumie się najczęściej osoby charakteryzujące się wysokim indeksem masy ciała (BMI), który nie wynika z dużej tkanki mięśniowej oraz posiadające tkankę tłuszczową ulokowaną głównie pod skórą, a nie w okolicy narządów (tłuszcz trzewny).

Takie osoby są otyłe, jednak najczęściej nie wykazuje się u nich powikłań metabolicznych, takich jak:

 • podwyższony poziom trójglicerydów 
 • podwyższone ciśnienie krwi 
 • niskiego poziomu cholesterolu o dużej gęstości (HDL-C) 
 • cukrzycy

W przeciwieństwie do klasycznej otyłości takie osoby cechują się wyższą wrażliwością na insulinę i zmniejszoną ilością stanów zapalnych. 

Co mówią badania naukowe?

otyły mężczyzna

Wnioski z niektórych badań wydają się wskazywać, że takie osoby nie wykazują zwiększonego ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych i śmiertelności nimi spowodowanej. Inne badania na tej grupie pacjentów wydają się sugerować, że w porównaniu do zdrowych metabolicznie osób o prawidłowej masy ciała, osoby z grupy MHO, mogą być bardziej narażone na większą częstotliwość występowania chorób nowotworowych, chorób sercowo-naczyniowych i śmiertelności w ich wyniku. 

Widzimy zatem, że doniesienia są po części sprzeczne…

Polecamy również: Dwa rodzaje głodu i ich wpływ na otyłość - Głód homeostatyczny i hedonistyczny

Z tego powodu naukowcy z Chin postanowi wykonać przegląd innych doniesień naukowych, aby odpowiedzieć na pytanie: czy grupa osób metabolicznie zdrowych z otyłością jest zagrożona większym ryzykiem występowania udaru? Do swojej metaanalizy końcowo zaliczyli 8 badań z udziałem aż 4 256 888 osób (łącznie) o średniej wieku 47,9 lat i średnim czasem obserwacji 11,4 lat.

We wnioskach z tej pogłębionej analizy czytamy, że osoby zdrowe metabolicznie ze wskaźnikiem otyłości BMI ≥25 kg / m2 charakteryzowały się większym ryzykiem wystąpienia udaru, w porównaniu z osobami metabolicznie zdrowymi o normalnej wadze. 

Podsumowanie 

Głównym wnioskiem z tej metaanalizy wydaje się zatem sformułowanie, że...

Nie ma zdrowego wzorca otyłości!

Najprawdopodobniej brak związku między otyłością a ryzykiem zapadnięcia na choroby układu sercowo-naczyniowego, który pokazywały niektóre poprzednie badania, może wynikać ze zbyt krótkiego czasu obserwacji pacjentów. Ta metaanaliza, wydaje się obalać dość powszechny obecnie mit, że wysoki wskaźnik otyłości BMI, może być nieszkodliwy... 

Bibliografia - link do badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33708824/ 

Ma LZ, Sun FR, Wang ZT, Tan L, Hou XH, Ou YN, Dong Q, Yu JT, Tan L. Metabolically healthy obesity and risk of stroke: a meta-analysis of prospective cohort studies. Ann Transl Med. 2021 Feb;9(3):197. doi: 0.21037/atm-20-4387. PMID: 33708824; PMCID: PMC7940916.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (6)
Bull

Do szału mnie doprowadza jak próbuje się nam wmawiać (w zwykłych mediach), że rozmiar xxxl jest piękny i powinno się akceptować wiadra tłuszczu pod własną skórą i na narządach wewnętrznych.

3
Biniu

piekno to kwestia gustu
ale wskazuje omawiane tu badanie na zdrowie to zbytnio nie idzie ...

3
lodzianin1

Najlepsze są te kluski na insta przekonujac ze to jest sexi %

2
M-ka

Znam gorszą patologię - gdzie żona tuczy własnego męża (że już ledwo chodzi), po to żeby inne się nim nie interesowały. Ona gotuje, on je, bo lubi... Strach pomyśleć , co będzie dalej... Jak się przesiądzie zza kierownicy tira na wózek inwalidzki, to ciekawe czy dalej będzie go tak "kochała".

0
M-ka

Za chwilę wymyślą "zdrowy udar", żeby jakoś uzasadnić potrzebę tycia i zwiększania zysków koncernom poprzez kupowanie nadmiaru.

"Metabolicznie zdrowy z otyłością lub nadwagą", ha ha ha....

0
colin2000

Nie ma czegos takiego jak zdrowa otylosc. W kazdej nadmiarze tluszczu jest stan zapalny, hormony przeksztalcaja sie w estrogeny pozniej ginekomastia (widac u 90% mlodych mezczyzn) na plazach obwisle cycki.
Nie mozna tolerowac otylosci jako normalny stan. Jest to stan patologiczny organizmu. Pozniej budzet panstwa jest obciazany na chorych z cujrzyca, nadcisnieniem, udarami i kalectwem az w koncu nowotworami lacznie.

0