Jak wiemy, sen jest tym najistotniejszym elementem układanki, który odpowiada za procesy regeneracji. Pisząc wprost, nie da się wyciągnąć maksymalnych efektów z treningów na siłowni, jeżeli nie będziemy spać. Niedobry snu mocno będą ograniczać efekty treningowe, a nas prędzej czy później dopadnie stan przeciążenia (układu nerwowego), co powiązane będzie z brakiem chęci na dalszą aktywność. Co więcej, zaburzenia procesu regeneracji będą popychać nas w kierunku kontuzji.

Większość badań naukowych zgodnie potwierdza, że organizm człowieka dorosłego potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. Osoby sypiające 6 godzin i mniej w ciągu dnia, posiadały pewne symptomy zaburzeń pracy układu nerwowego. Wykazywały one nieprawidłową funkcję pracy m.in. układu odpornościowego i sercowo-naczyniowego (podniesione tętno i ciśnienie krwi), pomijając kwestie behawioralne, gdy zazwyczaj osoby niewyspane nie należą do tych, z którymi chcemy przebywać na co dzień.

odespać

Jednak naukowcy zbadali dodatkową kwestię. Czy istnieje zależność, między BMI a faktem, że osoby cierpiące na niedobory snu w tygodniu, śpią więcej w weekend? Pisząc lakonicznie, czy jesteśmy w stanie odespać w weekend pracowity tydzień?

Badanie

Naukowcy monitorowali głównie poziom leptyny i greliny, które kontrolują poziom łaknienia i wpływają na to, ile w ciągu dnia jesteśmy w stanie przyjąć kalorii. Co więcej, hormony te mogą wpływać na efektywność wykorzystania glukozy, co powiązane jest z jej wrażliwością.

W badaniu wzięło udział 2836 osób, które podzielono na grupę, która odsypiała w weekendy niedobory snu, jak i na grupę, która sypiała w weekendy tyle samo czasu, co w tygodniu.

Wyniki

Okazuje się, że grupa, która spała dłużej w weekendy, miała niższe BMI, w porównaniu do grupy, która tego nie robiła. Naukowcy doszli do wniosku, że dłuższy sen w weekendy może pełnić funkcję ochronną dla organizmu przed tyciem, w przypadku braku odpowiedniej ilości snu w skali tygodnia.

Źródło

Im HJ, Baek SH, Chu MK, Yang KI, Kim WJ, Park SH, Thomas RJ, Yun CH. "Association between Weekend Catch-up Sleep and Lower Body Mass: Population-Based Study" Sleep. 2017 May 19. doi: 10.1093/sleep/zsx089.

Komentarze (0)