Niektórzy utrzymują, iż, panika związana z II odmianą SARS jest przesadna. Niemniej warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie. Czy środki ochrony mogą mieć znaczenie dla infekcji SARS? Tak, użycie masek może mieć wpływ na infekcję.

  1. Maska masce nierówna
  2. Co pokazują obserwacje? 
  3. Nie tylko maska ma znaczenie 
  4. Podsumowanie

Maska masce nierówna

Problem w tym, iż mówimy o maskach N95 lub chirurgicznych i o środowisku profesjonalnej opieki zdrowotnej, a nie o stosowaniu maski doraźnie, w trakcie codziennych czynności, przemieszczania się, w pracy itd.

Przykładowo: 3 z 23 pielęgniarek, które konsekwentnie nosiły maskę (chirurgiczną lub N95), zaraziły się SARS, w porównaniu z 5 z 9 pielęgniarek, które nie nosiły stale maski. 

maski ochronne wirus

Wśród czynności, które najbardziej sprzyjały zakażeniu, były: intubacja, przemieszczanie maski tlenowej pacjenta, odsysanie przed intubacją. Badanie Marka Loeba i wsp. potwierdza, że narażenie na wydzieliny oddechowe lub działania, które wytwarzają aerozole, mogą powodować przenoszenie SARS na pracowników służby zdrowia.

Co pokazują obserwacje? 

Stwierdzono prawie 80% zmniejszenie ryzyka infekcji u pielęgniarek, które konsekwentnie nosiły maski (chirurgiczne lub N95). Podobnie stwierdzili Seto i wsp... W tamtych badaniach zarówno maski chirurgiczne, jak i maski N95, miały znaczenie dla ochrony przed SARS wśród pracowników opieki zdrowotnej w szpitalach w Hongkongu.

Porównanie

Kiedy porównaliśmy użycie masek N95 z użyciem masek chirurgicznych, względne ryzyko SARS związane z maską N95 było o połowę mniejsze niż w przypadku maski chirurgicznej, jednak z powodu małej wielkości próby wynik nie był statystycznie istotny. Dane sugerują, że maska N95 zapewnia lepszą ochronę, niż maska chirurgiczna.

Nie tylko maska ma znaczenie 

Dużo większe znaczenie niż maska, dla osób niepracujących w szpitalu, mają podstawowe zasady:

  • regularnie myj ręce, dodatkowo stosuj np. preparaty dezynfekcyjne
  • unikaj dotykania oczu, nosa i ust nieumytymi rękami
  • unikaj kontaktu z chorymi

mycie rąk

Te rady pomogą chronić Cię przed wieloma infekcjami, w tym 2019-CoV. Niektóre infekcje płuc lub gardła rozprzestrzeniają się, gdy małe cząsteczki wirusowe lub bakteryjne pozostają zawieszone w powietrzu i są wdychane przez inne osoby. 2019-CoV (SARS-COV-2), odra, SARS, ospa wietrzna i gruźlica należą właśnie do tej kategorii.

W takich przypadkach osoba zarażona powinna nosić maskę na twarz. Wszystkie osoby mające bliski kontakt z chorym powinny nosić maskę oddechową N95, maski ze specjalnym filtrem powietrza, zaprojektowanym w celu ochrony przed drobnymi, unoszącymi się w powietrzu cząsteczkami. Te maski pasują do twarzy osoby i są zwykle zaokrąglone.

Polecamy również: COVID-19 - o chorobie, objawy

Podsumowanie

Nawet najlepsza maska nic nie pomoże, jeśli zaczniesz dotykać ust, nosa. Dlatego maski mogą budować złudzenie bezpieczeństwa. Czy warto je stosować? Według danych np. z „The Lancet” – tak, ale zachowując zdrowy rozsądek i pamiętając, iż mają znaczenie dla zmniejszenia ryzyka, ale nie chronią w 100%.

Referencje:

Mark Loeb „SARS among Critical Care Nurses, Toronto” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3322898/

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30520-1/fulltext

https://blogs.webmd.com/webmd-doctors/20200127/can-wearing-mask-protect-you-from-coronavirus

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
basmann

U nas wciskali kit że tylko chorzy mają nosić a tymczasem u południowych sąsiadów...
Obowiązek noszenia masek w Czechach spłaszczył krzywą zachorowań
https://www.praguemorning.cz/usage-of-masks-flattened-growth-of-coronavirus-cases-in-czech-republic/ 

0
M-ka

Oprócz maski warto w miejscach publicznych używać jednorazowych rękawiczek (zdejmować i wyrzucać od razu po użyciu) i mimo wszystko myć dokładnie ręce.

Wirusy występują także w odchodach i moczu chorych (także w jakiś czas po ustąpieniu objawów).

https://m.dailykos.com/stories/2020/3/22/1930112/-Covid-19-Risk-Lancet-says-recovered-patients-can-shed-virus-up-to-5-weeks-in-feces-Implications?fbclid=IwAR3lhe0GrjCu7U-GCmYlDyFbL84D71SPR9di-as8O4XMEdh9ppD3A0ZmRh4 

0