Niektórzy utrzymują iż, panika związana z II odmianą SARS jest przesadna. Niemniej warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie. Czy środki ochrony mogą mieć znaczenie dla infekcji SARS? Tak, użycie masek może mieć wpływ na infekcję.

Problem w tym, iż mówimy o maskach N95 lub chirurgicznych i o środowisku profesjonalnej opieki zdrowotnej, a nie o stosowaniu  maski doraźnie, w trakcie codziennych czynności, przemieszczania się, w pracy itd.

Przykładowo: 3 z 23 pielęgniarek, które konsekwentnie nosiły maskę (chirurgiczną lub N95), zaraziły się SARS, w porównaniu z 5 z 9 pielęgniarek, które nie nosiły stale maski. 

maski ochronne wirus

Wśród czynności, które najbardziej sprzyjały zakażeniu, były: intubacja, przemieszczanie maski tlenowej pacjenta, odsysanie przed intubacją. Badanie Marka Loeba i wsp. potwierdza, że narażenie na wydzieliny oddechowe lub działania, które wytwarzają aerozole, mogą powodować przenoszenie SARS na pracowników służby zdrowia.

Stwierdzono prawie 80% zmniejszenie ryzyka infekcji u pielęgniarek, które konsekwentnie nosiły maski (chirurgiczne lub N95). Podobnie stwierdzili Seto i wsp.. W tamtych badaniach zarówno maski chirurgiczne, jak i maski N95, miały znaczenie dla ochrony przed SARS wśród pracowników opieki zdrowotnej w szpitalach w Hongkongu. Kiedy porównaliśmy użycie masek N95 z użyciem masek chirurgicznych, względne ryzyko SARS związane z maską N95 było o połowę mniejsze, niż w przypadku maski chirurgicznej, jednak z powodu małej wielkości próby wynik nie był statystycznie istotny. Dane sugerują, że maska N95 zapewnia lepszą ochronę, niż maska chirurgiczna.

Dużo większe znaczenie, niż maska, dla osób nie pracujących w szpitalu, mają podstawowe zasady:

  • regularnie myj ręce, dodatkowo stosuj np. preparaty dezynfekcyjne,
  • unikaj dotykania oczu, nosa i ust nieumytymi rękami,
  • unikaj kontaktu z chorymi.

Te rady pomogą chronić Cię przed wieloma infekcjami, w tym 2019-CoV. Niektóre infekcje płuc lub gardła rozprzestrzeniają się, gdy małe cząsteczki wirusowe lub bakteryjne pozostają zawieszone w powietrzu i są wdychane przez inne osoby. 2019-CoV (SARS-COV-2), odra, SARS, ospa wietrzna i gruźlica należą właśnie do tej kategorii. W takich przypadkach osoba zarażona powinna nosić maskę na twarz. Wszystkie osoby mające bliski kontakt z chorym powinny nosić maskę oddechową N95, maski ze specjalnym filtrem powietrza, zaprojektowanym w celu ochrony przed drobnymi, unoszącymi się w powietrzu cząsteczkami. Te maski pasują do twarzy osoby i są zwykle zaokrąglone.

Podsumowanie

Nawet najlepsza maska nic nie pomoże, jeśli zaczniesz dotykać ust, nosa. Dlatego maski mogą budować złudzenie bezpieczeństwa. Czy warto je stosować? Wg danych np. z „The Lancet” – tak, ale zachowując zdrowy rozsądek i pamiętając, iż mają znaczenie dla zmniejszenia ryzyka, ale nie chronią w 100%.

Referencje:

Mark Loeb „SARS among Critical Care Nurses, Toronto” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3322898/

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30520-1/fulltext

https://blogs.webmd.com/webmd-doctors/20200127/can-wearing-mask-protect-you-from-coronavirus

Komentarze (2)
basmann

U nas wciskali kit że tylko chorzy mają nosić a tymczasem u południowych sąsiadów...
Obowiązek noszenia masek w Czechach spłaszczył krzywą zachorowań
https://www.praguemorning.cz/usage-of-masks-flattened-growth-of-coronavirus-cases-in-czech-republic/ 

0
M-ka

Oprócz maski warto w miejscach publicznych używać jednorazowych rękawiczek (zdejmować i wyrzucać od razu po użyciu) i mimo wszystko myć dokładnie ręce.

Wirusy występują także w odchodach i moczu chorych (także w jakiś czas po ustąpieniu objawów).

https://m.dailykos.com/stories/2020/3/22/1930112/-Covid-19-Risk-Lancet-says-recovered-patients-can-shed-virus-up-to-5-weeks-in-feces-Implications?fbclid=IwAR3lhe0GrjCu7U-GCmYlDyFbL84D71SPR9di-as8O4XMEdh9ppD3A0ZmRh4 

0