Życie jest pełne stresu. Nie ma tak naprawdę dnia, żebyśmy nie byli narażeni na jakąś nieprzyjemną sytuację, nadmiar obowiązków, pośpiech, sprzeczkę, zdenerwowanie i wiele innych. Jest naprawdę wiele czynników zwiększających poziom stresu, a ten z kolei sprawia, że czujemy się wyczerpani i przytłoczeni.
Odczuwamy to nie tylko jako zmęczenie psychiczne, ale także fizyczne, ponieważ w naszym ciele pojawiają się liczne napięcia mięśni m.in. w okolicach karku, kiedy to unoszą się lekko barki, chowa klatka piersiowa i cała nasza mowa ciała mówi: „uciekaj, albo walcz”. Jak możesz sobie pomóc? Jednym ze sposobów jest masaż. Dowiedzmy się więcej na temat jego wpływów.
W jaki sposób masaż działa na nasze ciało i psychikę?
Masaż to potężne narzędzie, które w naturalny sposób może nam pomóc w wielu aspektach — od zmniejszenia stresu i niepokoju, aż po poprawę krążenia i wspomagania regeneracji organizmu. Trzeba przyznać, że masaż koi i ciało, i umysł. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom, jakie z niego płyną, bo niezależnie od tego, czy masz konkretny uraz, przewlekły ból czy może chcesz po prostu poprawić swoje samopoczucie, to warto poszerzyć swoją wiedzę na temat możliwości masażu.
Wpływ masażu na przewlekły ból
Przewlekły ból występuje w wielu postaciach – uraz mięśni lub ścięgien, nadwyrężenie dolnej części pleców i ból kolan spowodowany zapaleniem stawów. Masaż jest narzędziem, które może we wszystkich tych dolegliwościach przynieść ulgę. Jego siła polega na tym, że pomaga złagodzić on napięcie mięśni, które przyczynia się do różnego rodzaju bólu m.in. obolałych pleców, karku, ramion itp.
Jak to działa? Niektóre badania sugerują, że kojący masaż stymuluje uwalnianie endorfin, a także wpływa na substancje chemiczne w mózgu, takie jak serotonina, które w pewien sposób decydują o tym, jak odczuwamy ból. Masaż relaksacyjny rozluźnia również napięte mięśnie, ścięgna i stawy, przez które nasilają się dolegliwości bólowe.
Jak masaż wpływa na sen?
Jak już wspomniałam, masaż rozluźnia mięśnie. Nietrudno zauważyć, jak może to pomóc organizmowi szybciej zasnąć i poprawić jakość snu. Jedno z badań opublikowanych w International Journal of Neuroscience skoncentrowane było na bólach pleców. Wykazało ono, że terapia masażem, to świetne narzędzie na łagodzenie bólu, a przy okazji poprawę jakości snu.
Szczególnie jeśli mowa o delikatnych technikach masażu, bo musisz wiedzieć, że istnieje wiele różnych rodzajów masażu. Jedne są intensywniejsze, inne łagodniejsze. Każdy z nich ma nieco inny cel i każdy z nas z pewnością ma swoje preferencje. Jeśli jednak chodzi o lepszy sen, to łatwo się domyślić, że masaż delikatny będzie bardziej relaksacyjny i kojący i "ulula" każdego z nas.
Masaż a zdrowie serca
Masaż pomaga złagodzić stres i uspokoić współczulny układ nerwowy (to ten odpowiadający za nasz stan „uciekaj albo walcz”). Kiedy jesteś zestresowany i niespokojny, nadnercza wytwarzają kortyzol i noradrenalinę, hormony, które podnoszą ciśnienie krwi i powodują szybkie bicie serca.
Niektóre (choć nie wszystkie) badania pokazują, że masaż obniża poziom kortyzolu. A to dość ważne! Kiedy kortyzol jest zbyt wysoki, może powodować wzrost ciśnienia krwi i cukru we krwi oraz negatywnie wpływać na układ odpornościowy. Masaż to sposób na wyciszenie reakcji stresowej organizmu bez leków.
Ponadto przyspiesza krążenie krwi i dostarczanie tlenu do tkanek ze względu na sposób, w jaki rozszerza naczynia krwionośne. Dlatego terapia masażem staje się coraz bardziej popularna jako leczenie niektórych schorzeń. Oczywiście, jeśli zamierzasz skorzystać z masażu nie tylko jako formy relaksu, ale właśnie rehabilitacji czy leczenia, wówczas skonsultuj się z lekarzem, żeby mieć pewność, że na dane schorzenie czy dolegliwość jest to odpowiednie narzędzie.
Masaż w terapii niepokoju
Według Psychology Today masaż to dobre narzędzie do łagodzenia niepokoju, zwłaszcza lęku sytuacyjnego, takiego jak stres odczuwany przez ludzi w związku z pracą lub szkołą. Masowanie mięśni ma również wpływ na mózg. Istnieją pewne dowody na to, że terapia masażem stymuluje „szczęśliwe” substancje chemiczne, takie jak endorfiny, które pomagają w stanach lękowych. Dodatkowo łagodzi napięcie mięśni, co pomaga w radzeniu sobie ze stresem. A kto nie czuje się bardziej zrelaksowany po kojącym masażu?
Masaż a elastyczność i sztywność stawów
Czy cierpisz na obolałe stawy lub napięte mięśnie? Jeśli tak, regularny masaż może złagodzić dyskomfort i przynieść wiele korzyści. Terapia masażem zwiększa elastyczność i zakres ruchu stawów, jednocześnie zmniejszając bolesność i sztywność mięśni. Dzięki regularnym sesjom masażu Twoje mięśnie będą bardziej zrelaksowane, poczujesz większą swobodę ruchu i oczywiście zmniejszą się dolegliwości bólowe.
Wpływ masażu na samopoczucie
Masaż to relaks dla ciała, ale jest też czymś jak SPA dla Twojego umysłu. Jeśli wykonujesz intensywne treningi, to po jakimś czasie możesz odczuwać większe zmęczenie mięśni, ale też obciążenie psychiczne (szczególnie jeśli dojdzie do przetrenowania). Masaż pomoże nie tylko odzyskać ciału jego siły, ale także zrelaksuje umysł. To taka niedoceniana forma dbania o siebie.
Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, który chce poprawić wydajność, pracownikiem biurowym zmagającym się z napięciem w organizmie, próbującym złagodzić przewlekły ból lub próbującym się zrelaksować, regularny masaż z pewnością poprawi jakość Twojego życia — zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Podsumowanie
Wiesz już więcej o sile dotyku i niesamowitej roli, jaką masaż odgrywa dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest to strategia łagodzenia napięcia i bólu mięśni, a także świetny sposób na złagodzenie skutków stresu, które dopadają Cię każdego dnia. Jeśli masz możliwość, korzystaj z masażów. Nie tylko zmniejszysz dolegliwości bólowe, ale także poprawisz swoje samopoczucie, a nawet jakość snu.
Źródła:
- Chronic Pain - When Can Massage Help - Massage - Treatments - Physio.co.uk
- Therapeutic massage for pain relief - Harvard Health
- Sleep Massage: Can a Massage Help You Get Better Sleep? - Soothe
- Decreased Cortisol - Hormonal Effects - Physiological Effects Of Massage - Massage - Treatments - Physio.co.uk
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/integrative-mental-health-care/201810/massage-therapy-anxiety-and-stress
- https://thejnp.org/index.php/jnp/article/view/219
- Increase of plasma beta-endorphins in connective tissue massage - PubMed (nih.gov)
Jakby pacjenci na rehabilitacji mogli wybierać sposób terapii, to tylko by chodzili na masażyk %) najpopularniejsza metoda lecznicza wśród nich.