Każdy z nas ma dni, w których najchętniej zaszyłby się w domu i cały dzień oglądał Netflixa. Dla wielu osób właśnie tak powinien wyglądać relaks po długim i ciężkim tygodniu. Czasem też dopada nas chandra i nie mamy ochoty wychodzić domu przez kilka dni. W końcu jednak zbieramy się w sobie i wychodzimy na zewnątrz złapać trochę słońca, które dodaje nam energii. Nawet w pochmurne i deszczowe dni wiemy, że jest ono gdzieś nad nami i niedługo będzie słonecznie, co dodaje nam otuchy i z radością patrzymy w przyszłość. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdybyście zaszyli się w domu, a Wasza skóra nigdy nie ujrzałaby światła dziennego?

Witamina D niezbędna do zachowania zdrowia

witamina D3

Wyjście na świeże powietrze i światło dzienne są ważne dla Twojego zdrowia. Dzięki temu możemy otrzymać odpowiednią dawkę witaminy D. Jeśli nigdy niedane by Ci było ujrzeć słońca, z pewnością zabrakłoby Ci tej ważnej witaminy, chyba że byłaby suplementowana. Witamina D jest niezbędna do wspierania kości, a także chroni przed chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca. Niski poziom tej witaminy może prowadzić do osteoporozy, a najnowsze badania wskazują, że odgrywa ważną rolę w wielu procesach, jak na przykład funkcjonowanie układu odpornościowego, a także zwraca się uwagę na jej rolę w rozwoju chorób o podłożu autoimmunologicznym. Niewystarczające jej ilości powiązano również z rakiem prostaty.

Słońce poprawia nastrój i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca

Przebywanie na słońcu i spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest ważne dla ogólnego samopoczucia i poprawia nastrój. Według Life Noggin odczuwanie słońca na skórze może pomóc w zaburzeniach afektywnych. Słońce pomaga także obniżyć ciśnienie krwi, a niższe ciśnienie krwi pomaga obniżyć ryzyko chorób serca.

Zaburzony rytm okołodobowy i płodność

Bez światła słonecznego organizm ludzki produkuje więcej melatoniny. Reguluje ona u ludzi rytm okołodobowy, cykl snu i czuwania. Jest to też hormon, który wpływa na płodność, warunkując w ten również szanse na poczęcie dziecka. Co więcej, kobiety, które otrzymują mniejszą dawkę światła słonecznego, przechodzą menopauzę wcześniej niż te, które mają więcej ekspozycji na słońce. U mężczyzn brak światła słonecznego wpływa na poziom testosteronu.

Bez słońca jesteśmy nieszczęśliwi

Bez ekspozycji na słońce zmniejsza się także ilość serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Oczywiście istnieją różne sposoby na zapewnienie sobie dobrego humoru, ale regularne wystawianie się na światło słoneczne jest najłatwiejszym i najbardziej naturalnym sposobem, zwłaszcza jeśli łączy się je z ćwiczeniami.

Więcej problemów z zębami

Niektórym ten związek wydaje się przesadzony, ale nawet Twoje zęby ucierpią bez możliwości wyjścia na słońce. Odkryto, że ludzie, którzy rzadziej wychodzą na dwór i nie wystawiają ciała na światło słoneczne, mają więcej problemów z zębami, takimi jak próchnica.

Chociaż światło słoneczne jest bardzo korzystne dla naszego organizmu, pamiętaj, że zbyt dużo słońca również nie jest dla Ciebie dobre. Promienie ultrafioletowe mogą powodować oparzenia słoneczne, choroby skóry i raka. Korzystaj ze słońca, zwłaszcza teraz w okresie letnim, ale tak jak we wszystkim w życiu, zachowaj umiar. Pamiętaj o stosowaniu kremu z SPF, nakryciu głowy i o okularach przeciwsłonecznych.

Komentarze (0)