Cóż, ogólnie przyjmuje się, iż sildenafil, nie jest zbyt groźny dla życia i  zdrowia. Opisano jednak przypadki zatrucia zakończone śmiercią. Przedstawiony przypadek dotyczy 56-letniego mężczyzny, który twierdził, że podjął nieudaną próbę samobójczą poprzez jednokrotne spożycie 65 tabletek 100 mg sildenafilu. Przybył na oddział ratunkowy 24 godziny po przyjęciu, z ciężkimi wymiotami i objawami niewyraźnego widzenia.

Badanie kliniczne nie wykazało priapizmu(długotrwały i bolesny wzwód członka). Zatruty pacjent miał stężenie sildenafilu w surowicy wynoszące 22,2 µg / ml w momencie prezentacji, co jest znacznie powyżej maksymalnego stężenia terapeutycznego. Stężenie w surowicy dalej spadło do odpowiednio 9,2 i 2,3 µg / ml, odpowiednio 5 i 14 godzin później, ujawniając biologiczny okres półtrwania wynoszący 4,2 godziny. Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, pacjent ten wziął najwyższą dawkę sildenafilu, co spowodowało najwyższe kiedykolwiek zgłoszone stężenie w surowicy. U tego pacjenta sildenafil wykazywał dobrą tolerancję, ponieważ wystąpiło niewiele skutków ubocznych, a do pełnego wyzdrowienia bez następstw, konieczna była jedynie umiarkowana terapia wspomagająca.

Znany jest przypadek śmierci innego 56-latka po 600 mg sildenafilu, jednak wiele osób przeżyło podanie nawet ponad 2 g substancji. 56-latek mógł być po prostu chory i dlatego gorzej zareagował na lek. Połowę szczurów zabija dawka 300-500 mg na kg masy ciała, czyli jest to od 30 do 50 g sildenafilu dla 100 kg mężczyzny. Prawdopodobnie ludzie są mniej odporni na ten inhibitor fosfodiesterazy typu 5., w porównaniu do szczurów lub myszy (te ostatnie są w stanie przeżyć nawet dawkę 1 g sildenafilu na kg masy ciała - pada tylko połowa osobników).

Referencje:

Veerle Matheeussen, Kristof E. Maudens, Kurt Anseeuw, Hugo Neels „A Non-Fatal Self-Poisoning Attempt with Sildenafil” https://academic.oup.com/jat/article/39/7/572/819563

https://www.pfizer.com/files/products/material_safety_data/739.pdf

Komentarze (1)
lodzianin1

600 mg to trochę go ponioslo

1