Zespół pieczenia jamy ustnej (BMS ang. burning mouth syndrome) to enigmatyczna, idiopatyczna (o nieznanym lub niejasnym pochodzeniu), przewlekła, często bolesna jednostka kliniczna, w której pacjenci odczuwają pieczenie jamy ustnej bez współistniejących wyraźnych zmian klinicznych na błonie śluzowej jamy ustnej.

Nie ma jeszcze dobrze ugruntowanych, ustandaryzowanych i zatwierdzonych definicji, kryteriów diagnostycznych lub klasyfikacji BMS. Według badań nawet 10% pacjentów zgłaszających się do lekarza w sprawie dolegliwości związanych z jamą ustną może cierpieć na podobne zaburzenia.

BMS

Co może pomóc?

Celem badania było ustalenie, czy suplementacja witaminą B i cynkiem lub miejscowe płukanie kapsaicyną (0.02%) może pomóc złagodzić poziom bólu/palenia BMS.

89 pacjentom podawano witaminę B i cynk. Z tego 20 osób wymagało dodatkowej kuracji kapsaicyną. Tabletka uzupełniająca dietę w  cynk dostarczała: 15 mg cynku, 35 mg witaminy C, glukozę, fruktozę, stearynian magnezu (E470b). 1 tabletka miała 500 mg. Pacjenci przyjmowali 1 tabletkę dziennie, rano, przez 1 miesiąc.

SPRAWDŹ: CYNK DO SSANIA - TABLETKI DO SSANIA W PYSZNYM TROPIKALNYM SMAKU

Tabletki zawierające kompleks witamin z grupy B miały następujący skład: 35 mg tiamina (witamina B1), 35 mg ryboflawina (witamina B2), 35 mg niacyna (witamina B3), 35 mg kwas pantotenowy (witamina B5), 25 mg pirydoksyna (witamina B6), 10 μg witaminy B12, 600 μg kwas foliowy (witamina B9), 150 μg biotyna (witamina B7). 1 tabletka miała 370 mg.

Pacjenci przyjmowali 2 tabletki dziennie, przez 1 miesiąc, rano i wieczorem. Jeśli terapia witaminami z grupy B i cynkiem nie pomogła, dodatkowo stosowano 3 x dziennie roztwór kapsaicyny po posiłkach przez 30 sekund. Przed i po każdym zabiegu określano poziom bólu/pieczenia za pomocą wizualnej skali analogowej, określano również wydzielanie śliny.

Wyniki eksperymentu naukowego

Obie metody leczenia zaowocowały istotnym zmniejszeniem poziomu bólu/pieczenia.

Wniosek

Suplementacja witaminą B i cynkiem oraz miejscowe płukanie roztworem z kapsaicyną mogą być skutecznym sposobem na zmniejszenie poziomu bólu/odczuwania pieczenia u pacjentów z BMS.

Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:

Viktors Jankovskis i in. Vitamin B and Zinc Supplements and Capsaicin Oral Rinse Treatment Options for Burning Mouth Syndrome https://www.mdpi.com/1648-9144/57/4/391/htm

Komentarze (1)
M-ka

Patrząc na skład past do zębów i płynów do płukania ust, sądzę że może to nie jest aż tak "enigmatyczne", przynajmniej w części przypadków.
Jeśli np. zniszczymy florę bakteryjną środkami z antybiotykami (np. triclosan) to możemy się spodziewać różnych zakłóceń w funkcjonowaniu. Fluor też nie jest obojętny dla zdrowia i szereg innych dodatków.

Natomiast od czasu kiedy na rynku rządzą koncerny, dziwnie zwiększyła się ilość chorób i dolegliwości "idiopatycznych", "autoimmunologicznych" itd. Ktoś niby szuka przyczyn, ale tak żeby ich za szybko nie znaleźć...

Na skórze też obserwujemy różne negatywne zmiany pod wpływem niszczenia bakterii i naturalnej warstwy ochronnej nadmiernym dezynfekowaniem - egzemy itp. i podobnie się objawiają - pieczeniem, swędzeniem itp.

0