Cynamon to pyszna przyprawa o silnym działaniu przeciwutleniającym. Oznacza to, że pozwala zwalczać np. reaktywne formy tlenu, powstające w trakcie wysiłku fizycznego. Oddziaływanie reaktywnych form tlenu jest powiązane nie tylko z dysfunkcją mitochondriów („pieców energetycznych” komórek), ale też z pojawieniem się stanu zapalnego.

Cynamon a badania naukowe

W kilku kontrolowanych badaniach wykazano, że cynamon może obniżać stężenie cukru we krwi i poprawiać wrażliwość na insulinę. Długoterminową glikemię zazwyczaj określa się mierząc hemoglobinę A1c, która odzwierciedla średni poziom cukru we krwi w ciągu 2-3 miesięcy. Można też zmierzyć glikemię doraźnie, w ciągu dnia oraz na czczo (np. po 12 h postu). Wysokie stężenie cukru jest w stanie zniszczyć wszystkie narządy, dlatego cukrzyca typu II jest tak poważnym problemem. Podawanie insuliny nie do końca rozwiązuje problem, ponieważ ciężko jest zgrać dawkę hormonu z porcją węglowodanów. Poza tym ciągłe podawanie insuliny również nie pozostaje obojętne dla zdrowia, pobudzenie szlaku insulina-IGF-1 jest wiązane z pojawieniem się raka.

cynamon

Nie jest to żadna teoria spiskowa, w kilka sekund można znaleźć poświęcone temu metaanalizy badań naukowych. W 2012 r. stwierdzono, iż terapia insuliną zwiększa o 39% ryzyko pojawienia się nowotworów. Najsilniej związek był widoczny w przypadku raka trzustki, ryzyko było zwiększone prawie 4,8-krotnie. W przypadku jelita grubego ryzyko było zwiększone o 50%.

Z kolei chińscy naukowcy w 2013 r. w kolejnej metaanalizie potwierdzili występowanie o 61% większego ryzyko raka jelita grubego w grupie osób leczonych insuliną w porównaniu z osobami, które nie otrzymały takiej terapii. Niemniej podwyższone stężenie cukru we krwi zabija znacznie szybciej niż nowotwór, dlatego terapia insuliną pozostaje jednym z najważniejszych narzędzi w walce z cukrzycą. Czy cynamon może pozytywnie wpływać na stężenie insuliny lub glukozy? Wydaje się, że tak.

Cynamon, a glikemia

W badaniu opublikowanym w styczniu 2021 r. badano reakcję osób otyłych, z podwyższonym stężeniem glukozy oraz zdrowych, o normalnym składzie ciała i ustabilizowaną glikemią na dawkę 6 g cynamonu dodanego do płatków owsianych z mlekiem. Były to płatki Quaker Instant Oatmeal (smak: syrop klonowy i brązowy cukier). Łącznie dostarczono 50 g węglowodanów, z tego płatki zawierały w porcji 43 g aż 33 g węglowodanów, w tym 12 g dodanego cukru.

Wyniki badania naukowego:

Cynamon powodował zmniejszenie odpowiedzi insulinowej na posiłek u osób z nadwagą/otyłych w porównaniu z grupą kontrolną spożywającą to samo śniadanie bez cynamonu,

W obu grupach cynamon miał niewielki wpływ na wzrost stężenia glukozy (ale ledwo zauważalny),

U uczestników o prawidłowej masie ciała po dodaniu cynamonu odpowiedź ze strony insuliny była zredukowana, ale nie tak wyraźnie, jak u otyłych uczestników,

U osób o prawidłowej masie ciała cynamon znacząco ograniczał odpowiedź ze strony glukagonu (antagonisty insuliny), czyli indukował normalny, fizjologiczny spadek stężenia glukagonu w odpowiedzi na posiłek. U otyłych podawanie cynamonu pogłębiało wzrost stężenia glukagonu po posiłku (stan patologiczny).

Komentarz

Mleko ma negatywny wpływ na stężenie Insuliny oraz insulinopodobnego czynnika wzrostowego-1 (IGF-1). Poza tym użyte w eksperymencie „płatki” mają potężny ładunek cukru. Niemniej efekt dostarczania cynamonu był widoczny u osób z nadwagą i otyłych, powstawało mniej insuliny. Jeśli chodzi o glukagon, to normalnie jego stężenie po posiłku powinno spadać. Glukagon jest aktywowany w „trybie ratunkowym”, powoduje rozpad glikogenu („zapasowego paliwa”) w wątrobie, zwiększa stężenie glukozy we krwi i może wywoływać hiperglikemię (nadmiernie podniesione stężenie cukru we krwi).

Potrafi też aktywować rozpad kwasów tłuszczowych przy długotrwałym poście np. po 36-48 h od ostatniego posiłku (kwasy tłuszczowe służą jako źródło energii i np. mogą zasilać powstawanie glukozy, której potrzebują w pewnym stopniu mięśnie, ale bardziej czerwone krwinki i mózg). U diabetyków stężenie glukagonu po posiłku nie spada! I faktycznie, u osób zdrowych cynamon promował fizjologiczny poposiłkowy spadek stężenia glukagonu. U osób z nadwagą i otyłych stężenie glukagonu rosło do 100 minut po posiłku, cynamon tylko pogarszał sytuację.

Podsumowując, cynamon może nie mieć wpływu na stężenie glukozy, jeśli ktoś nie odżywia się, stosując kontrowersyjne produkty w rodzaju mleka. Niemniej cynamon powoduje zmniejszenie odpowiedzi insulinowej na posiłek u osób z nadwagą lub otyłych, a to bardzo istotne.

Referencje

  • Mohsen Janghorbani i in. Systematic review and meta-analysis of insulin therapy and risk of cancer https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22528451/
  • Jing Wang i in. Acute Effects of Cinnamon Spice on Post-prandial Glucose and Insulin in Normal Weight and Overweight/Obese Subjects: A Pilot Study https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2020.619782/full
  • Lei Wang i in. Insulin therapy contributes to the increased risk of colorectal cancer in diabetes patients: a meta-analysis https://link.springer.com/article/10.1186/1746-1596-8-180
  • Soyeon Yoo i in. The Change in Glucagon Following Meal Ingestion Is Associated with Glycemic Control, but Not with Incretin, in People with Diabetes https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34199839/
Komentarze (2)
M-ka

Cynamon powinien też pozytywnie wpływać na mikroflorę jelit i w ten sposób też zmniejszać ryzyko raka, ponieważ ma silne właściwości antybiotyczne i hamuje rozwój gnilnych bakterii czy pleśni.

0
M-ka

Ewentualna poprawa mikroflory jelit też oczywiście przekłada się na skłonność do gromadzenia/spalania tłuszczu i poprawy sylwetki.

0