O dobrej higienie snu powiedziano już wiele, jednak temat do nas powraca jak bumerang. Dlatego też warto go ponownie poruszać, ponieważ żyjąc w pędzie, zapominamy o tym, co jest dla nas dobre, myśląc, że jakoś to będzie. Zbyt mała ilość snu lub jego kiepska jakość mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, ale także rodzinnych i zawodowych.

  1. Dlaczego warto zacząć działać?
  2. Zbyt dużo elektroniki
  3. Pijesz napoje zawierające kofeinę późnym popołudniem
  4. Twoja kolacja jest zbyt obfita
  5. Masz niską aktywność fizyczną
  6. Twój harmonogram snu jest rozregulowany
  7. Pijesz przed snem alkohol
  8. W Twojej sypialni są nieodpowiednie warunki do snu
  9. Masz dużo stresów, z którymi prawdopodobnie sobie nie radzisz
  10. Podsumowanie

Dlaczego warto zacząć działać?

Kiedy jesteśmy zmęczeni, to nie mamy humoru, trudniej się z nami dogadać, a ponadto kiepsko się myśli, podejmuje decyzje. Człowiek niewyspany nie jest wydajny. Mogą się także pojawić problemy z masą ciała, stany zapalne pod wpływem działania kortyzolu (hormonu stresu), a nawet depresja. Jeśli masz problemy z zasypianiem albo przerzucasz się z boku na bok przez większą część nocy, powinieneś znaleźć tego przyczynę. Zacznij od zweryfikowania swoich nawyków, szczególnie tych, które towarzyszą Ci w drugiej części dnia. O czym mowa?

wyspany mężczyzna

Zbyt dużo elektroniki

Niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety i komputery, może hamować produkcję melatoniny, hormonu regulującego sen. Może to utrudniać zasypianie i powodować częstsze budzenie się w nocy. Aby poprawić jakość snu, unikaj korzystania z urządzeń elektronicznych przez co najmniej godzinę przed snem.

Polecamy również: Czy melatonina może pomóc w odchudzaniu?

Pijesz napoje zawierające kofeinę późnym popołudniem

Kofeina jest środkiem pobudzającym, który może wpływać na zdolność zasypiania. Organizm potrzebuje kilku godzin, aby zmetabolizować połowę spożytej kofeiny, więc jeśli pijesz kawę, herbatę lub napoje energetyczne późno w ciągu dnia, może to wpłynąć na Twój sen.

Twoja kolacja jest zbyt obfita

Często jest tak, że cały dzień masz w biegu i dopiero wieczorem następuje chwila spokoju, kiedy można w spokoju coś zjeść i nadrabiamy za cały dzień. Zjedzenie obfitego posiłku tuż przed snem może powodować niestrawność i refluks żołądkowy, co utrudnia zasypianie. Najzdrowiej by było zjeść ostatni posiłek ok. 2-3 godziny przed pójściem spać.

Masz niską aktywność fizyczną

ćwiczenia fizyczne

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą poprawić jakość snu. Uważaj jednak na ich porę. Jeżeli wykonujesz bardzo intensywny trening późnym wieczorem, wówczas Twój organizm będzie pobudzony i zaśnięcie będzie niemal niemożliwe. Okazuje się, że najlepsze w kontekście poprawy jakości snu są treningi poranne na świeżym powietrzu w naturalnym świetle (czyli powiedzmy, że lepiej się one sprawdzą w cieplejszych porach roku). Pomagają one wyregulować wewnętrzny zegar biologiczny, co także może dobrze wpłynąć na Twój sen.

Twój harmonogram snu jest rozregulowany

Co to regularny harmonogram snu? Chodzi przede wszystkim o te same pory chodzenia spać i wstawania. Początkowo może to być trudne do zrealizowania, ale z czasem się przyzwyczaisz i zobaczysz, że daje to świetne efekty.

Pijesz przed snem alkohol

Alkohol może wywoływać uczucie senności, ale może zakłócać jakość snu. Może też powodować częste wybudzanie się i problemy z ponownym zaśnięciem. Zdarza się, że nawet po przespanej nocy budzimy się zmęczeni. Najlepiej go po prostu nie pić.

W Twojej sypialni są nieodpowiednie warunki do snu

Jeśli w Twojej sypialni jest za ciepło, mrugają diody różnych urządzeń, masz kiepski materac albo po prostu bałagan, to jest więcej niż prawdopodobne, że ciężko będzie Ci zasnąć. Optymalna temperatura do snu to 17-19 stopni Celsjusza i dobrze jest przewietrzyć sypialnię przed snem. Zapewnij sobie całkowitą ciemność i ciszę.

Masz dużo stresów, z którymi prawdopodobnie sobie nie radzisz

Stres i niepokój mogą utrudniać zasypianie i powodować częstsze budzenie się w nocy. Aby poprawić jakość snu, spróbuj znaleźć sposoby radzenia sobie ze stresem i lękiem, na przykład uprawiając jogę lub medytację, lub rozmawiając z terapeutą. Wypróbuj też adaptogny na stres.

Podsumowanie

Dzięki kilku prostym zmianom stylu życia często możesz poprawić swój sen. Naprawdę warto. Będziesz bardziej wypoczęty, pełen energii do pracy, do życia, do działania.

Komentarze (2)
blabrz

Rzadko oglądam tv przed snem ale już to robię(żona;) ) to zakładam okulary z filtrem niebieskiego światła. Obraz jest brzydki, pomarańczowy ale śpię jak dziecko a wcześniej miałem z tym problemy.

0
TomQ-MAG

tez korzystam od jakiegos czasu w okularow, jest poprawa.

0