Sezon na grypę właśnie się rozpoczął, więc warto wiedzieć, jak reagować w przypadku wystąpienia pierwszych jej objawów. Grypa to choroba wirusowa układu oddechowego, która przenosi się drogą kropelkową. Bardzo łatwo na nią zachorować, a chory zaczyna zarażać, zanim jeszcze wystąpią u niego pierwsze objawy choroby. Co robić, a czego nie robić, gdy „bierze Cię” grypa?

Objawy grypy

Pierwsze objawy grypy pojawiają się zazwyczaj nagle. Jej przebieg może być łagodny lub ciężki, a czasami może też prowadzić do śmierci. Zazwyczaj symptomy, jakie występują na początku to:

  • zmęczenie
  • ból głowy
  • nagła gorączka 
  • drapanie lub ból gardła
  • kaszel
  • dreszcze
  • bóle mięśni i stawów
  • katar

Bardzo ważne jest, aby szybko zareagować w przypadku wystąpienia pierwszych objawów grypy, zwłaszcza u małych dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży i osób z chorobami układu oddechowego lub układu odpornościowego. Jeśli zauważysz u siebie trudności w oddychaniu lub duszność, ból w klatce piersiowej, ciągłe zawroty głowy, drgawki, bardzo mocne osłabienie lub niepokojący ból mięśni, lepiej będzie, jeśli odwiedzisz lekarza. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie płuc, infekcja ucha lub zapalenie oskrzeli.

Grypa czy przeziębienie?

Łatwo jest pomylić grypę z przeziębieniem, a są to zupełnie inne jednostki chorobowe wywoływane przez inne patogeny.

Przeziębienie występuje na skutek zakażenia rynowirusami lub koronawirusami, natomiast grypa wywoływana jest przez wirusy grypy, które są groźnymi patogenami. Możemy wyróżnić aż trzy ich rodzaje — typ A, B i C. Objawy grypy są zazwyczaj cięższe niż w przypadku przeziębienia i pojawiają się nagle. W przypadku szybkiej reakcji i łagodnego przebiegu grypy, choroba ustępuje zazwyczaj po upływie 4-5 dni. Dojście do pełni zdrowia i formy może jednak trwać do 2 tygodni.

mężczyzna chory na grypę

Co zrobić, gdy dopadnie Cię grypa?

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy grypy, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Należy często myć ręce, zwłaszcza jeśli mamy kontakt z innymi ludźmi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Regularnie wietrz pomieszczenia i utrzymuj temperaturę w domu ok. 20-21°C. Zadbaj o dietę lekkostrawną zawierającą jak najwięcej dobrze przyswajalnego białka i warzyw. Pij dużo płynów, zwłaszcza wody i elektrolitów. Unikaj alkoholu i kofeiny. Zadbaj o sen, nie przemęczaj się i jak najwięcej odpoczywaj. U pacjentów z grupy ryzyka konieczne może być włączenie leku przeciwwirusowego, dlatego warto skonsultować się z lekarzem już przy pierwszych objawach grypy.

Czego nie robić przy pierwszych objawach grypy?

Kiedy dopadnie Cię grypa, pierwsze co musisz zrobić, to wziąć wolne od pracy lub szkoły. Jest to choroba zakaźna, więc trzeba ochronić naszych bliskich, zwłaszcza dzieci i osoby starsze. Nie przytulaj się ani nie podawaj ręki na przywitanie. Grypa to choroba o ostrym przebiegu, co oznacza, że Twoje samopoczucie może ulec nagłemu pogorszeniu. Zbytnie forsowanie się może wydłużyć czas potrzebny na powrót do zdrowia. Unikaj przetworzonej żywności i posiłków bogatych w cukier. Grypa jest chorobą układu oddechowego, więc jeśli jesteś palaczem, ogranicz lub odstaw papierosy, gdyż palenie podrażnia płuca i nasila objawy choroby. Może to być dobry moment, by rzucić palenie.

Podsumowanie

Jeśli zaczynasz zauważać wczesne objawy grypy, zrób sobie i innym przysługę i zostań w domu, zwłaszcza jeśli masz gorączkę. Nie bagatelizuj złego samopoczucia i jeśli tylko zauważysz u siebie nasilenie objawów, koniecznie udaj się do lekarza.

Komentarze (0)