Czkawka jest spowodowana mimowolnymi skurczami przepony - mięśnia, który oddziela klatkę piersiową od brzucha i odgrywa ważną rolę w oddychaniu. Ten mimowolny skurcz sprawia, że struny głosowe zamykają się na bardzo krótko, co powoduje charakterystyczny dźwięk czkawki. Niestety zdarzają się osoby bardzo podatne, a czkawka bywa dla nich prawdziwą zmorą.

Co może sprzyjać pojawieniu się czkawki po jedzeniu?

Zbyt szybkie jedzenie

Zbyt szybkie jedzenie oznacza, że ​​żołądek wypełnia się zbyt szybko, powodując obrzęk i wzdęcia. Czkawkę może wywołać nacisk żołądka na przeponę.

Zmiany temperatury

Nawet zmiana temperatury może powodować czkawkę. Wystarczy, że zjesz coś zimnego lub gorącego. Może to być również związane ze stymulacją nerwu przeponowego i nerwu błędnego, które powodują kurczenie się przepony.

Pikantne potrawy

Pikantne jedzenie nie tylko pali w ustach, ale również podrażnia nerw przeponowy.

Jedzenie suchych produktów i chleba

"Sucha karma" może podrażniać tył gardła i często jest trudniejsza do przeżuwania (dzięki czemu łatwiej jest połykać więcej powietrza i mieć czkawkę).

Picie napojów gazowanych

Woda gazowana jest super nawilżająca, ale nagazowanie może sprawić, że poczujesz się bardzo wzdęty i w konsekwencji pojawi się czkawka.

Alkohol

Napoje alkoholowe także mogą powodować wzdęcia i czkawkę, więc jeśli Cię dopada po wieczornym wyjściu, to właśnie procenty są winowajcą.

Niezwiązane z jedzeniem

Czy byłeś kiedyś tak podekscytowany, że nagle zacząłeś głośno czkać? Tak, to normalne. Inne czynniki wywołujące czkawkę, niezwiązane z jedzeniem obejmują wdychanie zimnego powietrza i stres emocjonalny.

wstrzymywanie oddechu czkawka

Jak szybko powstrzymać czkawkę

Czkawka zwykle ustępuje bez żadnej wymyślnej interwencji. Jednak jeśli jest bardzo uciążliwa, to możesz spróbować poniższych metod.

 1. Oddychaj do papierowej torby. Może to pomóc w zwiększeniu poziomu dwutlenku węgla we krwi, co może powstrzymać czkawkę.
 2. Pij szybko zimną wodę. Picie wody (lub nawet płukanie gardła) może pomóc złagodzić wszelkie podrażnienia, zwłaszcza jeśli zjadłeś coś ostrego.
 3. Wypij coś ciepłego. Gorąca woda z cytryną i miodem może uspokoić czkawkę, jeśli pojawiła się po zjedzeniu lub wypiciu czegoś zimnego.
 4. Na czkawkę może pomóc także ssanie cytryny.
 5. Ćwicz powolne oddychanie. Rozluźni Cię i Twoją przeponę.
 6. Wstrzymaj oddech. Wstrzymywanie oddechu przez 15 do 20 sekund pomaga dwutlenkowi węgla gromadzić się w płucach i rozluźnia przeponę.
 7. Przyciągnij kolana do klatki piersiowej i pochyl się do przodu. To czasami wszystko, czego potrzebujesz, aby wyleczyć czkawkę.
 8. Przestrasz się. Nagły stres może czasami znokautować czkawkę.

Jak zapobiegać czkawce po zjedzeniu kolejnego posiłku

Istnieje kilka sposobów, aby faktycznie zapobiec czkawce po jedzeniu:

 • zjedz swój posiłek powoli
 • nie mów podczas jedzenia
 • staraj się nie połykać powietrza podczas żucia
 • unikaj pikantnych lub kwaśnych potraw
 • nie pij napojów gazowanych
 • nie przejadaj się
 • unikaj alkoholu, zwłaszcza piwa

Czkawka zazwyczaj trwa dość krótko i nie jest powodem do niepokoju. Wypróbuj kilka naszych wskazówek, żeby ją uspokoić.

Komentarze (0)