Jest to jeden z najważniejszych pierwiastków, a na niedobory z nim związane cierpi około 30% ludzi na całym świecie. Choć jest dostępny w wielu produktach i nasza dieta zazwyczaj nie jest uboga w żelazo, często zdarzają się niedobory oraz anemię. Jak wygląda proces wchłaniania oraz jak zwiększyć przyswajalność tego bardzo ważnego pierwiastka?

  1. Wchłanianie żelaza
  2. Do czego prowadzi niedobór żelaza?
  3. Jak zwiększyć przyswajalność żelaza?

Wchłanianie żelaza

FE - żelazo

Pierwiastek przyjmowany jest do naszego organizmu z pokarmem w dwóch wersjach: jako żelazo hemowe i niehemowe. Wchłaniane jest w jelicie cienkim, jednak zanim do niego trafi, jest hydrolizowane w żołądku w środowisku kwaśnego soku żołądkowego. Tak wchłaniane jest żelazo niehemowe na około 1-6%.

W przypadku żelaza hemowego liczba ta jest dużo wyższa i mieści się w granicach około 20-30%. Wchłanianie żelaza hemowego następuje po uwolnieniu go z kompleksu z pierścienia porfirynowego przy udziale oksygenazy hemowej.

Brzmi strasznie skomplikowanie prawda? Dwuwartościowe jony są utleniane w komórkach jelita i łączą się z apoferrytyną, tworząc ferrytynę – zapasową formę żelaza, dzięki której następuje transport żelaza do osocza. Tak dostarczony pierwiastek może zostać zużyty w procesach metabolicznych lub zmagazynowany w wątrobie, śledzionie czy szpiku kostnym w postaci kemosyderyny.

Żelazo hemowe znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego zwłaszcza w czerwonym mięsie, drobiu, wątróbce, rybach oraz żółtkach jaj. Żelazo niehemowe jest obecne w produktach roślinnych m.in. zielonych warzywach, pieczywie oraz produktach pełnoziarnistych.

Do czego prowadzi niedobór żelaza?

Niedobory żelaza są spowodowane dużym wzrostem związanym z jego zapotrzebowaniem (np. w okresie ciąży i laktacji), nieodpowiednią dietą, intensywnymi krwawieniami czy upośledzonym wchłanianiem jelitowym.

Na niedobory narażone są szczególnie dzieci pomiędzy 6 miesiącem życia a 4 rokiem, młodzież, kobiety w wieku rozrodczym, ciężarne oraz osoby starsze. Niedobory są bardzo niebezpieczne, gdyż prowadzą do niedokrwistości, zmniejszenia liczby leukocytów i upośledzenia odporności, zmniejszenia wydolności fizycznej, zaburzenia funkcji układu nerwowego i wytwarzania dopaminy oraz obniżenia metabolizmu poprzez spadek stężenia hormonów tarczycy.

Jak zwiększyć przyswajalność żelaza?

Dieta i nasze nawyki żywieniowe mają bardzo duży wpływ na przyswajalność żelaza. Może nam się wydawać, że dostarczamy go w odpowiedniej ilości, natomiast codzienne nawyki mogą utrudniać jego prawidłową przyswajalność. Spożywanie pokarmów bogatych w żelazo w towarzystwie produktów zawierających witaminę C może zwiększyć wchłanianie żelaza nawet 2-3 krotnie.

FE - Żelazo

Przyswajalność żelaza zwiększa również cysteina zawarta w produktach mięsnych. Jeśli nasza hemoglobina jest poniżej normy, warto zweryfikować czy nie zaburzamy procesów wchłaniania poprzez nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Kawa redukuje wchłanianie żelaza o 40%, jeszcze więcej herbata, bo nawet o 60%. Innym napojem, który zaburza przyswajalność tego pierwiastka, jest czerwone wino – redukuje wchłanianie nawet o 75%!

Innymi związkami, które mogą zaburza naturalne procesy przyswajania żelaza są kompleksy fitynianów i polifenoli, wapń, białko jaja kurzego, kazeina oraz białka roślin strączkowych. Znajdujące się w produktach pełnoziarnistych fityniany skutecznie blokują proces przyswajania nawet do 90%. 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)