Gdy przyjrzymy się bliżej temu, co dzieje się na siłowniach, może okazać się, że treningi są… dość obrzydliwe. Ogrom potencjalnych infekcji czai się na każdej siłowni. Zarazki znajdują się wszędzie - od szafek, przez ławki, po bieżnie. Wizyta na siłowni może narazić cię na wszelkiego rodzaju zarazki, grzyby, bakterie i wirusy.

  1. Infekcje grzybicze
  2. Stopa sportowca
  3. Infekcje bakteryjne
  4. Infekcje wirusowe
  5. Podsumowując

W jednym badaniu naukowcy odkryli 25 różnych rodzajów bakterii w klubach fitness – znajdowały się zarówno na uchwytach toaletowych, jak i na sprzęcie sportowym – rowerkach, suwnicach.

Co możesz zrobić, by uchronić się przed czającymi się na siłowni zarazkami? W dzisiejszym artykule przedstawiamy skuteczne metody leczenia i unikania infekcji.

Infekcje grzybicze

Grzybica jest wysoce zaraźliwa i rozwija się w wilgotnym otoczeniu. Z dużym prawdopodobieństwem możemy złapać ją na siłowni, głównie pod prysznicem, a także na wspólnych matach lub innych przedmiotach, na których znajduje się pot. Dlatego tak istotne jest korzystanie na siłowni z ręczników w trakcie ćwiczeń na ławkach i maszynach, a także wycieranie zabrudzonych powierzchni płynem dezynfekującym.

infekcja grzybiczna siłownia

Mało prawdopodobne jest, że złapiesz grzybicę dotykając zapoconego rollera, jednak nie można wykluczyć takiej możliwości. Bardziej prawdopodobne jest złapanie grzybicy z ziemi – branie prysznica bez klapek, wycieranie się dzielonym z kimś ręcznikiem.

W przypadku infekcji grzybiczej na małym obszarze ciała, sprawdzi się leczenie miejscowo stosowanym kremem. Jeśli jednak grzybica zajmie większy obszar lub rozprzestrzeni się na skórę głowy, niezbędne będzie stosowanie leków doustnych. Prewencyjnie zaleca się stosowanie szamponów przeciwgrzybiczych, które mogą pomóc w zapobieganiu infekcji skóry głowy.

Stopa sportowca

Stopa sportowca jest prawdopodobnie najbardziej narażonym na infekcje obszarem ciała. Grzybica, która znajduje się na stopach i palcach u stóp, może zostać przeniesiona na paznokcie u stóp. Grzybica stóp jest wysoce zaraźliwa i można ją złapać za każdym razem, gdy jesteś boso, w butach z odkrytymi palcami lub w mokrych skarpetach.

Unikaj chodzenia boso w publicznych łazienkach, dbaj również o to, by stopy były suche. Grzyb rozwija się w ciepłym, wilgotnym otoczeniu, dlatego zaleca się regularne mycie i suszenie stóp, zmianę skarpet po ćwiczeniach, pozostawienie butów treningowych do wyschnięcia przed ponownym użyciem, regularne czyszczenie siłowni torby na siłownię i klapek, których używamy w miejscach publicznych.

Infekcje bakteryjne

Gronkowiec złocisty

Gronkowiec złocisty jest jedną z najczęstszych bakterii czających się na siłowni. Bakterie mogą powodować powstawanie krostek wypełnionych ropą, które są czerwone, spuchnięte, bolesne.

Gronkowiec prawie zawsze rozprzestrzenia się poprzez kontakt z kimś, kto ma aktualnie aktywną infekcję, szczególnie jeśli ma otwarte rany. Ale można go również złapać, dzieląc maty, ręczniki lub sprzęt z kimś, kto ma rany na skórze. Dlatego zaleca się mycie rąk, stosowanie środków dezynfekujących na bazie alkoholu, wycieranie sprzętu i zakrywanie bandażem otwartych nacięć i skaleczeń.

Liszajec

Liszajec może być wywołany przez bakterie gronkowca lub paciorkowca. Bakterie te są dość zaraźliwe i oprócz wywoływania zapalenia gardła, mogą prowadzić do powierzchownych infekcji skóry i powstawania pęcherzy. Infekcja ta jest zwykle przenoszona z osoby na osobę poprzez bezpośredni kontakt lub wspólne korzystanie ze skażonego sprzętu i mat. Jak możemy tego uniknąć? Wycierając sprzęt środkami dezynfekującymi, używając własnej maty do ćwiczeń. Jeśli korzystamy na siłowni z ręcznika, koniecznie pierzmy go po każdym treningu.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych wywoływane jest przez bakterie zwane „pseudomonas aeruginosa”, które rozwijają się w gorącym i wilgotnym środowisku - przedostają się do mieszków włosowych i powodują czerwoną, swędzącą wysypkę. Dobra wiadomość: zazwyczaj ustępuje samodzielnie w ciągu kilku dni.

Niezawodnym sposobem uniknięcia tej infekcji jest zrezygnowanie z publicznej wanny z hydromasażem lub dokładne umycie ciała po skorzystaniu z hydromasażu.

Infekcje wirusowe

Opryszczka

Zasadniczo niemożliwe jest zarażenie się opryszczką na siłowni, ale tak - może się zdarzyć. Opryszczka powstaje, gdy wirus opryszczki przedostaje się do organizmu przez błonę śluzową. Teoretycznie można go złapać ze źle oczyszczonych powierzchni, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Bardziej prawdopodobne jest zarażenie się poprzez bezpośredni kontakt. Najbardziej zagrożeni są zapaśnicy, osoby trenujące sporty walki, takie jak bjj (brazylijskie jiu jitsu), gracze rugby. Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest unikanie kontaktu z widocznymi ranami i unikanie dzielenia się butelkami z wodą.

Brodawki podeszwowe

Brodawki podeszwowe to kolejny problem, który może powstać przez chodzenie boso lub z odsłoniętymi palcami. Nie wybieraj się więc w japonkach na siłownię,a pod prysznic zawsze zakładaj klapki. Brodawki podeszwowe są infekcją wirusową wywoływaną przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus atakuje skórę dolnej części stóp, zwykle w częściach najbardziej obciążonych. Prysznice, baseny i szatnie są najczęstszymi miejscami, z których pochodzą infekcje.

Podsumowując

Jeśli chcesz uchronić się przez czającymi się zarazkami na siłowni, pamiętaj by zawsze korzystać na siłowni z ręcznika i prać go po każdym treningu, sprzęty należy wycierać specjalnym płynem dezynfekującym, a biorąc prysznic zakładać klapki, które również warto regularnie myć.

Komentarze (7)
biggirl

Najgorsze są osoby co dychają mają katar a chodzą na siłownie i wszędzie roznoszą zarazki, w rękę kichnie a zaraz sie czegoś dotyka, a obecna pora jesienna nie będzie temu sprzyjać.

0
anubis84

Z takimi osobami to porażka jest, nie bedzie siadział w domu tylko roznosił zarazki.

0
GrzechuPe93

Mnie z kolei obrzydzaja ludzie ktorzy nie biora ręczników i zostawiają uje... lawki z potu, łupieżu i innego syfu, przez co pewnie tez można zlapac jakies syfa.

0
anubis84

Albo robisz sobie serie a tu typ chce się podłączyć, zdejmujesz swój ręcznik a on siada na ławce bez ręcznika a potem musisz na upoconej swój położyć. U mnie mało osób stosuje ręczniki.

0
goodles

Jak jest płyn i ręczniki (bo nie zawsze są) to przecieram ławkę i gryf, z hantlami gorzej bo so serie bym musiał inne przecierać.

0
GrzechuPe93

Co do hantli to jeszcze jakos idzie ogarnac byle by lap nie pchać do ryja, ale właśnie jak masz położyć ręcznik na ociekajacej lawce to wyobraźnia dziala . Z drugiej strony duzo osobom to nie przeszkadza i klada banie na tym. Moze my jacys dziwni jestesmy hehe

0
anubis84

Dziaisj widziałem chłopaka, wszystko po sobie wycierał jakieś pojecie miał, a inni to skonczą i nic nie przetrą.

0