Otyłość jest plagą XXI wieku i ma prostą etiologię, najczęściej wywołana jest nadmiernym spożyciem niskiej jakości pokarmów. W skrajnych przypadkach, gdy apetyt i otyłość są nie do opanowania przez pacjenta, a zmiany nawyków żywieniowych za każdym razem kończyły się niepowodzeniem, lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne.

Chirurgia otyłości a ryzyko pojawienia się raka

Naukowcy chcieli odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje związek między chirurgią bariatryczną a występowaniem raka? W normalnych okolicznościach nadwaga i otyłość korelują z występowaniem wielu rodzajów nowotworów. Redukcja masy ciała owocuje spadkiem ryzyka zachorowania na raka, cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe itd. Czy interwencja chirurgiczna może być tak samo skuteczna?

Na czym polega chirurgia bariatryczna?

W badaniu opisanojedną z najbardziej znanych metod w chirurgii bariatrycznej — resekcję żołądka: wycinamy większość, zostaje mała powierzchnia, co ogranicza możliwość obżerania się. Drugą zastosowaną metodą było ominięcie żołądkowo-jelitowe na pętli Roux-en-Y. Wykonanie tego obejścia powoduje, iż pokarm praktycznie omija żołądek. Zostaje mały „zbiorniczek” emulujący żołądek, co w oczywisty sposób drastycznie ogranicza przyjmowanie pokarmu.

Czy operacja bariatryczna obniża ryzyko raka?

W tym retrospektywnym badaniu dotyczącym 30318 pacjentów (w tym 5053 pacjentów poddanych operacji bariatrycznej i 25265 dopasowanych pacjentów niepoddanych operacji) operacja bariatryczna obniżała ryzyko pojawienia się raka o 32%, a ryzyko śmierci z powodu raka o 48%.

Wniosek

Operacja, która wywoływała spadek masy ciała, wiązała się ze znacznie mniejszą częstością występowania nowotworów związanych z otyłością i śmiertelnością z powodu nowotworów.

Uwaga, operacje bariatryczne często wiążą się z ryzykowną interwencją i nie należy się na nie pochopnie decydować. W przypadku chirurgicznej resekcji żołądka pacjent już do końca życia będzie musiał przestrzegać ścisłej, specjalistycznej diety. Chirurgia bariatryczna charakteryzuje się dużą skutecznością, jednak leczenie otyłości tą metodą należy traktować jako ostateczność, gdy wszystko inne zawiodło. 

Referencje:

Aminian A. i in Association of Bariatric Surgery With Cancer Risk and Mortality in Adults With Obesity. JAMA. Published online June 3, 2022. doi:10.1001/jama.2022.9009

Komentarze (0)