Jeśli bolą cię kolana, odczuwasz sztywność w ramionach oraz bóle w innych stawach, nie jesteś jedyny. Według naukowców z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób ponad 14 milionów amerykanów cierpi z powodu bólu stawów, zwykle spowodowanym stanem zapalnym w organizmie. Istnieje wiele związków przeciwzapalnych, które można znaleźć w żywności. Oto niektóre z nich.

  1. Ananas
  2. Łosoś
  3. Kurkuma
  4. Imbir
  5. Ostra papryka
  6. Czosnek
  7. Wiśnie

Ananas

Ananas jest bogaty w witaminę C, która działa przeciwzapalnie – jednak kluczowym składnikiem jest enzym z ananasa bromelina, który według jednego z badań jest tak samo skuteczny, jak ibuprofen w przypadku bólu związanego z zapaleniem kości i stawów.

ananas

Łosoś

Oleje z ryb zawierające kwasy omega-3 mogą zmniejszyć objawy zapalenia stawów. W zależności od poziomu stanu zapalnego powinno spożywać się minimum dwie porcje ryb tygodniowo, dochodząc nawet do pięciu porcji. Najbogatsze w Omega 3 ryby to łosoś, makrela, śledź i sardynki.

Kurkuma

Kurkumina – związek zawarty w kurkumie zapobiega nowotworom, obniża ciśnienie krwi i ma pozytywny wpływ na występujące stany zapalne. Jedno z badań Uniwersytetu w Arizonie wykazało, że kurkumina może ochronić przed uszkodzeniem stawów i stanem zapalnym spowodowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów.

W innym badaniu sprawdzano jak dobrze ibuprofen łagodzi ból w stosunku do kurkuminy - korzyści były w przybliżeniu takie same dla obu środków. Aby skorzystać z dobroczynnego działania kurkuminy, powinno się ją dodawać do potraw dwa, trzy razy w tygodniu.

Imbir

Gingerole, czyli główne składniki kłącza imbiru zostały wzięte pod ocenę w kilku badaniach. Jedno z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Miami wykazało, że dawki silnie stężonego gingerolu zmniejszyły ból kolan o 40 procent.

imbir

Ostra papryka

Ostra papryka jest bogata w składnik zwany kapsaicyną, która jak wykazano, ma pozytywny wpływ na długowieczność, zapobiega nowotworom, leczy stan zapalny i ból. Im ostrzejsza papryka, tym więcej ma kapsaicyny. Oznacza to, że łagodna papryka prawdopodobnie nie będzie miała większego wpływu na łagodzenie bólu stawów.

Czosnek

Badania wykazały, że czosnek może nie tylko zmniejszyć stany zapalne, ale także pobudzić komórki odpornościowe organizmu. Jednak podgrzewanie go może prowadzić do utraty jego właściwości, więc warto na to zwrócić uwagę podczas gotowania.

Wiśnie

Spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze przeciwdziała utlenianiu i zapobiega niszczeniu tkanek. Chociaż większość owoców i warzyw ma dobroczynny wpływ na organizm, to niektóre z nich takie jak: wiśnie, jagody i szpinak są przeciwutleniaczami. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Michigan wykazało, że codzienne picie kwaśnego soku z wiśni nie tylko zmniejsza stan zapalny, ale także zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

wiśnie

Komentarze (0)