Beta-alanina (BA, β-alanina) jest jednym z najpopularniejszych suplementów, stosowanych przez sportowców różnych dyscyplin. Wykazuje wpływ na osiągi w pracy krótkotrwałej (sprint, walka, zapaśnicza, krótka seria w treningu siłowym), także w tej trwającej od 60 do 240 sekund (kilka minut), poprawia wyniki (w biegu na 800 m, ale przynosi korzyści np. podczas biegu na dystansie 10 km).

  1. Co daje beta-alanina osobom aktywnym?
  2. Beta-alanina a nieprzyjemne objawy menopauzy
  3. Kolejne badanie naukowe 
  4. Podsumowanie

Co daje beta-alanina osobom aktywnym?

Suplementacja beta-alaniną może zwiększać czas pracy do odmowy, co ma duże znaczenie w dyscyplinach wytrzymałościowych (bieganie, pływanie, kolarstwo, triatlon) i w sportach walki. Ogólnie, BA znalazła szerokie zastosowanie w sporcie, w wielu różnych dyscyplinach. Należy do tanich i bezpiecznych środków, stanowi dobre uzupełnienie dla kreatyny. Ostatnio coraz częściej słyszy się o pozasportowych zastosowaniach środków ergogenicznych.

Beta-alanina a nieprzyjemne objawy menopauzy

kobieta, menopauza, beta-alanina

W jednym z badań 26 kobiet w okresie menopauzy (średni wiek: 50±5 lat) otrzymywało 400 mg β-alaniny lub placebo przez 8 tygodni. Wszystkie miały wcześniej przynajmniej 10 epizodów uderzeń gorąca. Występują one często obok zaburzeń snu, zmęczenia, nerwowości, drażliwości, lęku i dysfunkcji seksualnych i są powodowane przez huśtawkę hormonalną.

W 56% przypadków pacjentki były w okresie menopauzy co najmniej 27 miesięcy, a u większości z nich (90%) była to menopauza naturalna. Okazało się, że osoby z grupy β-alaniny zgłaszały istotny spadek liczby uderzeń gorąca w porównaniu do grupy placebo i to już od 3. tygodnia suplementacji.

Należy dodać, iż normalnie dawki BA wyraża się w gramach i typowe dawkowanie to 2-5 g dziennie. Jak widać nawet taka znikoma ilość β-alaniny (czyli 0,4 g dziennie) może mieć korzystny wpływ na zaburzenia występujące podczas menopauzy. W grupie β-alaniny odnotowano znaczący spadek uderzeń gorąca w ciągu dnia, a efekt był tym silniejszy, im dłużej trwała suplementacja.

Kolejne badanie naukowe 

aktywna kobieta - menopauza

W innym badaniu wzięło udział 36 kobiet w wieku ok. 44 lat, które wcześniej miały przynajmniej 10 epizodów uderzeń gorąca dziennie. Podawano co najmniej 400 mg β-alaniny (większe dawki dobierano w przypadku poważniejszych objawów). W ciągu 12 tygodni suplementacji odnotowano spadek liczby uderzeń gorąca.

Przed podawaniem β-alaniny:

  • 8,6% kobiet miało więcej niż 15 uderzeń gorąca dziennie
  • 34,2% od 10 do 15 uderzeń gorąca dziennie
  • 57,2% miało od 7 do 10 uderzeń gorąca dziennie

Po suplementacji:

  • 2,7% kobiet miało 10 uderzeń gorąca dziennie
  • 14% od 5 do 7 uderzeń gorąca dziennie
  • 83,3% nie miało w ogóle uderzeń gorąca (zmiana z 57,2%)
  • odnotowano zmniejszenie występowania zaburzeń snu i zmęczenia.

Podsumowanie

β-alanina jest bezpieczna, więc z pewnością warto ją wypróbować, szczególnie jeśli może pomóc nie tylko zwiększyć wyniki sportowe, ale też pomóc w walce z objawami menopauzy.

Referencje, badania, źródła naukowe: E. ANDREEVA, B. TKESHELASHVILI Women dealing with hot flushes: the role of β-alanine https://www.europeanreview.org/wp/wp-content/uploads/5148-5154.pdf

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)