Z pewnością już wielokrotnie słyszałeś, że odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna dla Twojego zdrowia. Co więcej, nie tylko ilość, ale także jakość snu ma znaczenie. A jeśli całą noc przewracasz się z boku na bok, budzisz się z tak sztywną szyją, że nie możesz się ruszyć, to z pewnością nie myślisz o śnie, jak o słodkich chwilach relaksu.

Co powoduje ból szyi?

Ból szyi to częste zjawisko i dotyczy sporej części społeczeństwa. Może on wynikać z urazu powstałego w wyniku uprawiania jakiegoś sportu, kontuzji przy pracy lub przebytego wypadku. Najczęściej jednak związany jest z naszą postawą w ciągu dnia, np. w pracy, podczas oglądania filmów itp. Jeśli nie masz odpowiedniej poduszki, wówczas mięśnie Twojej szyi nie mają możliwości na pełną  regenerację w nocy.

ból szyi

W jaki sposób poduszka może przynieść ulgę szyi?

Wiele czynników decyduje o tym, jaka poduszka będzie najlepsza dla Twojej szyi i czy pozwoli Ci się obudzić bez bólu i wypoczętym.

Zacznij od poznania swojego stylu spania. Jeśli śpisz na plecach, najlepiej, żeby Twoja poduszka utrzymywała szyję w poziomie (jako przedłużenie kręgosłupa). Niektórzy wolą też, żeby poduszka otulała głowę i nie pozwalała na jej odchylenia w bok. Spanie na brzuchu to pozycja, która prawdopodobnie najgorzej wpłynie na Twoją szyję. Jeśli jednak to jedyny sposób, żeby się wyspać, wybierz ergonomiczną poduszkę dedykowaną takiej pozycji.

Innym czynnikiem jest twardość poduszki. Pozycja spania i preferencje pomogą Ci zdecydować, jaką poduszkę wybrać. Pamiętaj jednak, że te bardziej miękkie i przytulne poduszki mogą powodować większy ból szyi. Twarda poduszka zapewnia wsparcie, szczególnie podczas spania na boku czy na plecach. Dostępne są również poduszki w wersji średnio miękkiej, średniej i średnio twardej.

Poduszki mają różne kształty i rozmiary. Standardowe prostokątne, które są odpowiednio dobrane do pozycji spania i preferencji dotyczących twardości, to świetna opcja, ale poduszka ortopedyczna dopasowana do Twojej anatomii będzie wspierać naturalne krzywizny Twojej szyi i zapewni jeszcze lepszy sen.


Niektóre poduszki ortopedyczne mają ergonomiczny otwór na środku, który trzyma głowę. Są świetne dla osób śpiących na plecach. Inne mają różne kształty, fale itp., mające na celu wsparcie w różnych pozycjach. Dla alergików istotny jest też materiał, z którego jest wykonana poduszka. Dostępne są poduszki hipoalergiczne, odporne na roztocza i łatwe do prania.

Podsumowanie

Ból szyi po przebudzeniu nie jest niczym przyjemnym, a jest to jednak często występujący problem. Duży wpływ na tę dolegliwość ma Twoja pozycja w trakcie spania oraz poduszka. Wybierając twardszą, jest większa szansa, że ulżysz swojej szyi. Ostatecznie jednak ważne jest, żeby było Ci wygodnie, więc stopień twardości możesz wybrać samodzielnie (a jest ich kilka do wyboru). Żeby zminimalizować bóle szyi, warto też pracować nad swoją postawą w ciągu dnia.

Komentarze (2)
OTTO

Ja od 5 lat się na ortopedyczynej za 120 zł
Ważne by kupić w sklepie madycznym a nie w internecie byle co na all....
Różnica kolosalna szyja nie boli i nic nie drętwieje.

1
M-ka

Wygląda, że poduszka ortopedyczna to obowiązkowy niemal gadżet kulturysty chcącego sypiać na boku (ze względu na szerokie barki głowa wymaga odpowiednio wysokiego podparcia). Dobry artykuł, bo dopóki nic nie boli, to się o tym rzadko myśli, a warto to zrobić profilaktycznie.

Ja sobie dotąd radziłam przy pomocy dodatkowego twardego jaśka, ale to jest prowizoryczne rozwiązanie, bo nieraz rano znajduję go w różnych dziwnych miejscach, a śpię przez jakiś czas w mniej wygodnej pozycji, co faktycznie grozi bólem karku. Czas najwyższy zainwestować w coś pewniejszego.

0