Surowce zielarskie często stanowią ważne wsparcie w terapii niektórych chorób. Niektóre związki fitoterapeutyczne zastosowanie mają między innymi w schorzeniach tarczycy. Jedną z roślin, której znaczenie w kontekście poprawy funkcjonowania gruczołu tarczowego zasygnalizowano m.in. w chorobie Hashimoto, jest witania ospała, czyli ashwagandha.

Choroba Hashimoto

Hormony tarczycy biorą udział w większości niezbędnych dla zdrowia procesów biochemicznych. Mają znaczenie w regulacji metabolizmu energetycznego, a także wpływają na inne hormony, takie jak insulina, czy kortyzol. Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w której dochodzi do niedoczynności tarczycy. Stan ten, zwany hipotyroidyzmem, skutkuje zbyt niskim poziomem hormonów gruczołu tarczowego w „obiegu” i zaburza homeostazę na wielu płaszczyznach, prowadząc m.in. do ciągłego uczucia przemęczenia, obniżenia tolerancji niskich temperatur, zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego, czy utraty włosów.

hashimoto tarczyca

Withania somnifera

Ashwagandha, której „korzenie” zastosowania medycznego sięgają kilkuset lat wstecz, jest jedną z najpopularniejszych obecnie roślin adaptogennych. Działanie adaptogenne dotyczy sytuacji, w których mechanizmy fizjologiczne reagujące na dystres psychiczny i / lub fizyczny łagodzone są za pomocą związków aktywnych zawartych w roślinach. Związki te za pośrednictwem konkretnych sygnałów wewnątrz- i / lub międzykomórkowych zmieniają odpowiedź organizmu na występowanie problematycznych sytuacji w życiu codziennym. Najbardziej charakterystyczne dla ashwagandhy są witanolidy, które w różnych modelach badawczych wykazały aktywność prozdrowotną wobec komórek tarczycy, a także aktywność adaptogenną modulując właśnie sygnalizację biochemiczną.

Stosowanie ashwagandhy przy chorobie Hashimoto

Zmagania z chorobą Hashimoto mogą wiązać się z obniżoną tolerancją na dystres, co jest jednym z najbardziej uprzykrzających życie skutków ubocznych. Kiepskie radzenie sobie z trudnymi sytuacjami z kolei często przekłada się na obniżenie jakości snu, umiejętności skupienia uwagi, czy zwiększone ryzyko wystąpienia zawahań apetytu i poziomu energii w ciągu dnia. Podłożem tych problemów oczywiście poza niedoborem hormonów tarczycy jest m.in. zaburzenie równowagi w kontekście sygnalizacji nerwowej pobudzającej oraz hamującej.

Istnieją przesłanki, że ekstrakty z witani ospałej oraz zawarte w niej witanolidy mogą działać ochronnie wobec komórek tarczycy i ograniczać pewne skutki uboczne choroby Hashimoto związane bezpośrednio właśnie z tym gruczołem. Ponadto ten surowiec zielarski może pośrednio modulować samopoczucie psychiczne poprzez ułatwienie wejścia w stan relaksacji, poprawę skupienia, czy tolerancji psychicznej na stresujące sytuacje.

Suplementacja w chorobie

Adaptogeny takie jak ashwagandha mogą stanowić skuteczne wsparcie organizmu w zmaganiach z niektórymi chorobami. Należy mieć na uwadze fakt, że stosując niektóre leki nie powinno się „na własną rękę” wprowadzać suplementacji i powinna ona być wdrożona po specjalistycznej konsultacji. Kontrolując jednak wyniki badań hormonalnych można zoptymalizować działanie terapeutyczne stosowanego podejścia ograniczając jednocześnie zaburzenia zarówno endokrynologiczne, jak i psychiczne.

Literatura:

Abdel-Wahhab KG, Mourad HH, Mannaa FA, Morsy FA, Hassan LK, Taher RF. Role of ashwagandha methanolic extract in the regulation of thyroid profile in hypothyroidism modeled rats. Mol Biol Rep. 2019 Aug;46(4):3637-3649. doi: 10.1007/s11033-019-04721-x. Epub 2019 Jun 15. PMID: 31203475.

Panda S, Kar A. Changes in thyroid hormone concentrations after administration of ashwagandha root extract to adult male mice. J Pharm Pharmacol. 1998 Sep;50(9):1065-8. doi: 10.1111/j.2042-7158.1998.tb06923.x. PMID: 9811169.

Informacje zawarte w artykułach mają charakter wyłącznie informacyjny i nie są poradą lekarską, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą.
Komentarze (0)