Ashwagandha jest jednym z najbardziej popularnych obecnie środków medycyny alternatywnej. Cieszy się popularnością między innymi ze względu na szerokie spektrum działań prozdrowotnych, ale również ze względu na skuteczność. Jednym z potencjalnych zastosowań tej rośliny są przypadki zaburzeń nastroju związanych z lękiem.

Właściwości ashwagandhy

Ashwagandha to powszechna nazwa dla witani ospałej (withania somnifera). Jest to roślina charakterystyczna dla tradycyjnej medycyny ludowej Indii i innych środkowoazjatyckich krajów. Najczęściej nazwy tej używa się w odniesieniu do wyjątkowo cennego korzenia tej rośliny. Jest on jednym z najbardziej cennych dla zdrowia środków z „asortymentu” Ajurwedy. Bogaty jest w związki specyficzne dla ashwagandhy, czyli witanolidy.

W tradycyjnym ujęciu stosowany był na bardzo liczną grupę schorzeń, a obecnie dzięki licznym badaniom coraz więcej wiadomo o jego konkretnych właściwościach i udowodnionym naukowo działaniu.

ashwagandha

Działanie ashwagandhy

Związki bioaktywne w witani ospałej wykazują wyraźne interakcje z pewnymi biochemicznymi i fizjologicznymi obszarami funkcjonalnymi organizmu, a szczególnie z układem nerwowym i mózgiem. Już historyczne przesłanki mówiły o działaniu obniżającym ciśnienie tętnicze, regulującym podatność na stres, czy cukrzycę, astmę i nowotwory.

Ashwagandhę zalicza się do tak zwanych adaptogenów, gdyż jest źródłem związków pomagających organizmowi uporać się z trudnymi sytuacjami życiowymi, potencjalnie zaburzającymi równowagę biochemiczną mózgu. Największą uwagę zwraca się na potencjał regulacyjny witanolidów w kontekście aktywności układów związanych z dobrostanem psychicznym, w tym zdolnością do relaksacji i „odcięcia” negatywnych myśli.

Ma to związek, z tym że regulują one poziomy neuroprzekaźników i neurohormonów o charakterze zarówno hamującym, jak i pobudzającym. Poprzez wpływ na receptory GABA (kwasu gamma aminomasłowego) usprawnić mogą przesyłanie sygnałów prowadzących do obniżenia napięcia emocjonalnego. Ponadto znane są z redukcji poziomu tak zwanego hormonu stresu, czyli kortyzolu, którego w konkretnych przypadkach nadmierne wydzielanie utrudnia relaksację i zmusza do czuwania w dystresie psychicznym.

Ashwagandha przy zaburzeniach lękowych - czy warto?

Dzięki swoim właściwościom ashwagandha pomocna może być dla wielu osób borykających się z dużym poziomem stresu i problemem z uzyskaniem odprężenia związanym z lękiem. Efekty jej stosowania najbardziej wyraźne są po kilku tygodniach stosowania, zatem nie działa ona tak gwałtownie, jak leki modulujące nastrój dostępne na receptę. Pomaga zaadaptować się do stresu w okresach największego jego natężenia.

Stosowanie ashwagandhy poleca się w przypadku zmian lękowych, które nie są na tyle intensywne, aby mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia, czy życia danej osoby. W cięższych przypadkach oraz przy stosowaniu leków suplementację zdecydowanie powinno skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Komentarze (0)