Hormony pełnią w naszym ciele rolę przekaźników, regulują i kontrolują aktywność narządów i komórek. Mogą koordynować wiele działań metabolicznych jednocześnie. Dlatego utrzymywanie równowagi hormonalnej jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nawet niewielkie zaburzenia w równowadze mogą powodować chaos.

Zwracaj uwagę na to, co dzieje się z Twoim ciałem i jakie wysyła Ci sygnały. Jeśli nauczysz się je odpowiednio odczytywać i interpretować będziesz mógł szybko reagować i unikniesz problemów zdrowotnych.

W dzisiejszym artykule poznasz dziewięć objawów, które mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

1. Ogólne zmęczenie

Uczucie zmęczenia jest zupełnie normalnym stanem. Od czasu do czasu każdy z nas bywa i czuje się zmęczony. Jeśli jednak często czujesz, że brakuje Ci energii, jesteś senny, czujesz się wyczerpany, jest to znak, że coś jest nie tak. Przyczyną może być zaburzenie poziomu cukru we krwi. Zrezygnuj ze słodyczy i fast foodów, jedz więcej warzyw, owoców, drobiu i jaj oraz produkty pełnoziarniste take, jak: kasze, ryż brązowy, chleb żytni na zakwasie. Wprowadzenie tych prostych zmian w diecie pomoże ci utrzymać stały poziom cukru we krwi i zapobiegnie nagłym spadkom energii i senności.

Zmęczenie może wiązać się jednak również z niedoczynnością tarczycy lub przetrenowaniem, a także niedoborem żelaza. Jeśli często czujesz się zmęczony, senny, osłabiony wykonaj pakiet podstawowych badań krwi.

2. Uczucie przygnębienia, niepokoju i drażliwość

przygnębienie

Jeśli cierpisz na depresję lub cały czas się niepokoisz, odczuwasz lęk lub jesteś drażliwy prawdopodobnie cierpisz z powodu braku równowagi hormonalnej. Są to również objawy stresu.

Przedłużające się w czasie przygnębienie, niepokój i drażliwość wskazują na problemy hormonalne. Wykonaj komplet badań, by sprawdzić co się dzieje.

Postaw na relaks i dobry sen. Nie stroń od aktywności fizycznej zwłaszcza na świeżym powietrzu.

3. Przybieranie na wadze

Jeśli cierpisz na zaburzenia równowagi hormonalnej, bardzo ciężko będzie utrzymać prawidłową, stabilną wagę ciała. Zaburzenia mogą dotyczyć wydzielania insuliny, kortyzolu lub hormonów tarczycy.

Jeśli mimo trzymania diety i regularnego wykonywania treningów Twoja waga nie spada, a nawet wręcz przeciwnie wzrasta, koniecznie wykonaj badania krwi. Rozwiązaniem może okazać się więcej snu i odpoczynku!

4. Utrata masy mięśniowej i gromadzenie tłuszczu na brzuchu

tłuszcz brzuch

Jeśli system hormonalny jest przeciążony, prawdopodobnie produkcja wielu hormonów jest zaburzona. Jednych jest zbyt dużo, innych zbyt mało. Wysoki poziom kortyzolu utrudnia zyskanie masy mięśniowej, za to sprzyja gromadzeniu tkanki tłuszczowej zwłaszcza w rejonie brzucha .

5. Problemy z trawieniem

Problemy trawienne takie, jak: wzdęcia, niestrawność, zgaga, mogą świadczyć o problemach hormonalnych. Przedłużające się problemy trawienne prowadzą do niedoboru składników odżywczych.

6. Ciągła chęć jedzenia

Zaburzenia gospodarki cukrowej, a także podwyższony poziom kortyzolu mogą objawiać się między innymi ciągłą potrzebą jedzenia. Znamiennie jest to, że w takich wypadkach po spożyciu posiłku samopoczucie i poziom energii bardzo wzrasta. Dość szybo jednak ponownie spada i odczuwamy potrzebę sięgnięcia po kolejną przekąskę. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest pozbycie się z diety produktów mocno przetworzonych, bogatych w cukier, tłuszcze trans, a w zamian sięgać powinniśmy po produkty bogate w błonnik, białko i zdrowe tłuszcze. W dłuższej perspektywie czasu działanie takie pomoże lepiej kontrolować apetyt i poprawić trawienie.

7. Nadmierna potliwość

Pocenie się w nocy i uderzenia gorąca są pierwszymi oznakami braku równowagi hormonalnej u kobiet. Warto zacząć od zmian w diecie i wprowadzenia aktywności fizycznej. Kolejnym krokiem mogą być preparaty ziołowe wspomagające pracę układu hormonalnego.

Wymienić można tu chociażby ashwagandę, czy macę.

Pomocny okazać może się również niepokalanek mnisi stosowany także w leczeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego.

Nadmierna potliwość może pojawić się również u mężczyzn i może wskazywać na zaburzenia hormonalne.

8. Zła jakość snu i bezsenność

Brak równowagi hormonalnej, zwłaszcza zbyt wysoki poziom kortyzolu w godzinach wieczornych przyczynia się do problemów ze snem, a nawet do bezsenności.

Brak snu i słaba jego jakość to ogromny stres dla naszego organizmu. Co z kolei wpływa na zaburzone wydzielanie hormonów. Tak oto pojawia się błędne koło, z którego ciężko się uwolnić.

9. Niskie libido

Kolejny znamiennym objawem wskazującym na zaburzenia hormonalne jest niski poziom libido. Obniżone libido występować może między innymi w przypadku niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn, zbyt niskiego poziomu progesteronu u kobiet lub w wyniku niskich hormonów tarczycowych.

Jeśli obserwujesz u siebie cześć z wyżej opisanych objawów, prawdopodobnie jesteś przemęczony lub twój układ hormonalny nie działa prawidłowo.

Przede wszystkim zacznij od większej dbałości o sen i jego jakość. Zadbaj o czas przeznaczony na relaks i wyciszenie się.

Zrezygnuj z fastfoodów, ogranicz słodycze, słodkie napoje, alkohol i papierosy.

Jedz przede wszystkim produkty nieprzetworzone. Sięgaj po świeże warzywa, owoce, chude mięso, jajka, ryby, orzechy i pełnoziarniste zboża.

Jeśli mimo wprowadzonych zmian nie odczuwasz poprawy, wykonaj badania krwi i udaj się na konsultację do lekarza.

Komentarze (7)
GoXhaEzl

Nie ma nic o tradziku?

0
Bull

Trądzik może mieć wiele przyczyn wiec jego występowanie nie powinno być zbyt często kojarzone z hormonami.

0
TomaszAZ

nadmiar androgenów w stosunku do estrogenów -> jedna z przyczyn tradziku

0
Bull

wg tego to każdy paker byłby jedną wielka pizzą, zawsze

1
Bull

ładujący teścia oczywiscie

0
TomaszAZ

jedna z przyczyn :) są jeszcze inne. Zła dieta,geny, zapalenie mieszkow włosowych. Sporo "towarowcow" ma syfy na ciele. Nawet jesli nie na twarzy i nie widzisz tego podajac im reke. Ich skora robi sie dziwna,takich solidniejszych co widzialem ,przypominaja chorych na akromegalie ,przez GH

0
skint73

Jeśli mimo trzymania diety i regularnego wykonywania treningów Twoja waga nie spada, a nawet wręcz przeciwnie wzrasta, koniecznie wykonaj badania krwi. Rozwiązaniem może okazać się więcej snu i odpoczynku!

No to jest super rada. Szczególnie dla osób z niedoczynnością tarczycy.

1