Choroby układu krążenia można nazwać cichym zabójcą. Wynika to z tego, że niekiedy nie dają zbyt wielu objawów aż do pierwszego zawału serca. W obliczu tego dość istotne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia i śledzić parametry zdrowia serca, czyli np. ciśnienie krwi, także poziom glukozy we krwi, lipidy i markery stanu zapalnego.

"Na szczęście" to czy wystąpi zawał serca, czy udar, zależy bardziej od stylu życia niż genetyki. Oznacza to, że mamy bardzo duży wpływ na własny los. Czy można oszacować swoje własne ryzyko? Są pewne cechy fizyczne, które wiążą się z większym ryzykiem chorób układu krążenia. Posiadanie ich nie oznacza, że na pewno czeka nas choroba. Powinien to być jednak dla nas sygnał, że czas coś zmienić, żeby później nie mieć do siebie pretensji.

Duży obwód talii

Warto monitorować obwód talii. Obecnie eksperci ds. zdrowia uważają, że obwód talii jest ważniejszym wskaźnikiem przyszłych zagrożeń dla zdrowia niż masa ciała. Duży obwód talii oznacza, że masz więcej tłuszczu trzewnego, który sprzyja stanom zapalnym, cukrzycy typu 2 i wyższemu ryzyku chorób sercowo-naczyniowych.

obwód talii

Kiedy powinniśmy się zastanowić nad swoim zdrowiem? U kobiet jest to zwykle obwód powyżej 80 cm, a u mężczyzn 94 cm. Innym sposobem oceny ryzyka jest porównanie obwodu talii ze wzrostem. Jest to tzw. wskaźnik WHTR (ang. waist to height ratio). Nadwaga zaczyna się, gdy stosunek ten wynosi więcej, niż 49 u kobiet oraz 53 u mężczyzn.

Łysienie

Wypadające włosy to coś więcej niż tylko kwestia estetyczna. Może to świadczyć o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób układu krążenia. Analiza różnych badań wykazała, że mężczyźni, którym mocno wypadały włosy, mieli od 44% do 84% większe ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Największe ryzyko dotyczyło mężczyzn przed 60. rokiem życia. Okazuje się, że może to mieć związek z testosteronem. Mężczyźni, którzy mają podwyższony poziom testosterou, wytwarzają więcej dihydrotestosteronu, co powoduje kurczenie się mieszków włosowych. Chociaż nie zostało to jednoznacznie potwierdzone, naukowcy podejrzewają, że istnieje związek między wyższym poziomem testosteronu a chorobami układu krążenia.

Zmiany w oku

badanie oka

Jeśli zauważysz biały lub szary pierścień wokół tęczówki, może to być łuk rogówki. Składa się ze złogów cholesterolu, które osadzają się na przezroczystej powłoce zwanej rogówką. U osób dorosłych poniżej 45. roku życia, łuk rogówki sugeruje dziedziczną postać hipercholesterolemii – mocno podwyższonego poziomu cholesterolu, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeśli obserwujesz takie zjawisko u siebie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj o regularnych badaniach wzroku i badaniu poziomu lipidów.

Nietypowa zmarszczka na płatkach uszu

Kiedy patrzysz w lustro, spójrz na swoje płatki uszu. Czy widzisz głęboką zmarszczkę biegnącą ukośnie przez płatek ucha? Niektóre badania łączą ten objaw z wyższym ryzykiem choroby wieńcowej. Ta fałdka ma nawet swoją nazwę – znak Franka. Sanders T. Frank to lekarz, który jako pierwszy zaobserwował taką zmarszczkę i powiązał jej pojawienie się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Nie jest jasne, dlaczego zagniecenia uszu są częstsze u osób ze słabym zdrowiem serca. Naukowcy próbowali potwierdzić ten fakt licznymi badaniami. Przyglądali się nawet osobom zmarłym i odkryli, że wiele z nich, które zmarły z powodu chorób układu krążenia, miało taką zmarszczkę na uchu.

Wygląd nieadekwatny do wieku

Czasami się zdarza, że ktoś wygląda na więcej lat, niż ma w rzeczywistości. Badania pokazują związek między wyglądem starszym niż wiek osoby a wyższym ryzykiem chorób układu krążenia. Być może zewnętrzne oznaki starzenia się są przejawami przedwczesnego starzenia się, które wpływają również na mięsień sercowy i jego naczynia krwionośne.

Podsumowanie

Występowanie któregokolwiek z tych objawów nie gwarantuje, że rozwinie się choroba sercowo-naczyniowa, ale sugerują one, że powinieneś uważniej monitorować stan swojego serca. Jeśli masz więcej, niż jeden z tych znaków, ścisłe monitorowanie jest jeszcze ważniejsze. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o czynnikach ryzyka i o tym, co możesz zrobić, aby je zmniejszyć. Ma to znaczenie dla zdrowia Twojego serca i ogólnego zdrowia.

Komentarze (2)
M-ka

Takie troszkę bez sensu jest uświadamianie teraz ludzi, co ich może zabić, w obliczu braku właściwej pomocy medycznej... Chyba że zdążą coś zmienić i zminimalizować ryzyko...
Zawałowcy czy udarowcy masowo umierają w domach i jest już (w sumie z ofiarami innych nagłych przypadków) - 100 000 dodatkowych zgonów, która to liczba na pewno się powiększy z powodu odraczania operacji, planowanych zabiegów, terapii itd.

Ciekawe kiedy Polacy otworzą oczy i czy w ogóle, bo zaczynam wątpić...

1
M-ka

Oczywiście uważam, że artykuł wartościowy i potrzebny, tylko może trzeba go zastąpić czymś w rodzaju: samopomoc po zawale i jak sobie wyciąć nowotwór, żeby nie było blizn...

0