Nowotwór to przerażająca choroba, która nie dość, że sieje spustoszenie w organizmie, to przeraża także tym, że nie do końca ją rozumiemy. Wiemy, że to choroba, w której chore komórki rozmnażają się bez ograniczeń i mocno atakują zdrowe komórki. W niektórych przypadkach rozprzestrzeniają się one bezlitośnie atakując inne obszary w naszym ciele. Zjawisko to nazywa się metastazą.

Na szczęście niektóre nowotwory da się już wyleczyć, ale bardzo ważne jest, by były one wcześnie wykryte. Metod leczenia jest kilka, może to być operacja, radioterapia czy chemioterapia. Nie są to metody idealne, bo niosą za sobą ogromne konsekwencje - niszcząc komórki rakowe, niszczą niestety też te zdrowe.

Jak się bronić? Przede wszystkim profilaktyka - wykonywanie badań i prowadzenie zdrowego stylu życia. Niektóre nasze nawyki, jak się okazuje, mogą być silnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu.

Z pewnością większość wie, że takim czynnikiem może być dieta, odpowiednia aktywność fizyczna, unikanie ekspozycji na toksyny itp.

Jakie jeszcze czynniki mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka?

Praca z nocną zmianą

Wszystkie funkcje naszego organizmu są regulowane przez biologiczny zegar. Wpływa na nie dzienne światło, które uderzając w siatkówkę oka sygnalizują mózgowi, że ma wytwarzać hormony potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Jednym z nich jest melatonina (hormon antyoksydacyjny), a kiedy podczas snu jesteś narażony na promienie słońca, wówczas mózg wyłącza jego produkcję. Jest to bardzo ważny hormon, ponieważ wpływa też na inne hormony, m.in. na estrogen. Takie zakłócenia mogą zwiększyć ryzyko raka piersi.

Część badań pokazuje nawet związek między rakiem piersi a nocną pracą. Aby zmniejszyć trochę zaburzenia hormonalne sugeruje się, żeby osoby pracujące w nocy odsypiały w dzień przy zaciemnionych oknach.

Gotowanie mięsa w wysokich temperaturach

Niektóre badania pokazują związek pomiędzy większą liczbą zachorowań na raka a spożywaniem przetworzonego mięsa. Jednak nie tylko przetworzone mięso może wytwarzać rakotwórcze substancje. Takie niepożądane właściwości ma także mięso gotowane w wysokich temperaturach (także grillowane czy smażone). Zauważyłeś kiedyś ciemne miejsca na mięsie, które zbyt długo leżało na grillu i się za mocno przypiekło? To wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, uszkodzone DNA zwierząt. Takie mięso zwiększa ryzyko raka gruczołu krokowego, okrężnicy i trzustki.

Aby zredukować tworzenie się szkodliwych związków, zaleca się wcześniej mięso zamarynować w kwaśnej marynacie. Poleca się szczególnie dodanie rozmarynu. Ważne jest też, aby kontrolować czas i temperaturę - mięso nie powinno być poddawane zbyt mocnej obróbce. Jeżeli z kolei pojawią się jakieś zwęglone fragmenty, należy je bezwzględnie usunąć.

Picie bardzo gorących napojów

Herbata ma wiele korzyści zdrowotnych, w tym przeciwutleniaczy, ale zanim się jej napijesz, poczekaj aż trochę wystygnie. Kilka badań wskazuje na związek pomiędzy spożywaniem zbyt gorących napojów a większym ryzykiem raka przełyku. Napoje te powodują uszkodzenia termiczne, które z biegiem czasu mogą się przekształcić w zapalenie. Wtedy znacznie łatwiej będzie się rozwinąć komórkom rakowym.

Twoja łazienka

Być może to dziwne, że akurat łazienka może mieć wpływ na rozwój komórek nowotworowych, ale to w niej używamy wielu kosmetyków, także chemii gospodarczej. Mało tego, również to z czego jest zrobiona zasłonka prysznicowa czy opakowania, w których trzymamy kosmetyki, mogą wydzielać związki, które zwiększają ryzyko raka. Biorąc gorący prysznic, kiedy zwiększa się temperatura całego pomieszczenia, wydzielanie tych substancji jest jeszcze większe. Ratunkiem tutaj może być większa skrupulatność przy wybieraniu produktów, z jakich korzystamy. Nie poleca się także przesadzanie z odświeżaczami powietrza. Poza ładnym zapachem wydzielają one sporo substancji chemicznych, które także niosą za sobą konsekwencje w dłuższej perspektywie.

Proszek - talk

Niektóre badania pokazują, że proszek zawierający talk jest związany z rakiem jajnika. Talk jest wykonany z krzemu, magnezu i tlenu. Nakłada się go często w okolice genitaliów, a z racji tego, że jest bardzo drobny, może się on przedostać do jajników i doprowadzić do zapalenia. Z czasem nawet do zmian złośliwych. Talk można znaleźć także w niektórych kosmetykach do makijażu np. w cieniach do powiek, pudrach itp. Warto zatem przeczytać najpierw skład i profilaktycznie wybrać produkty bez talku.

Podsumowanie

Wyżej wymienione czynniki są bardzo prawdopodobne, choć wciąż trwają spekulacje. Nic w tym dziwnego, bowiem sama choroba nowotworowa nie jest całkowicie zgłębiona. W każdym razie nie zaszkodzi zadbać o higienę swoje życia i działać zapobiegawczo.

Komentarze (0)