Fizjoterapeuci to osoby, które wykształcone są pod kątem usprawniania fizycznego. Gdy dopadnie cię kontuzja, fizjoterapeuta odgrywa rolę łącznika pomiędzy lekarzem a powrotem do sportowej aktywności. To on zgodnie z wytycznymi, które przekazuje lekarz, prowadzi proces usprawniania tak, aby jak najszybciej powrócić do wysiłku fizycznego. Obecnie, posiadając ustawę o zawodzie fizjoterapeuty, niekoniecznie potrzebna jest wizyta lekarska, a sam prowadzący rehabilitację może ustalić strategię działania według własnego uznania.

Przedstawię trzy powody, dla których warto odwiedzić fizjoterapeutę, gdy dopadnie Cię kontuzja.

Po pierwsze, fizjoterapeuta oceni poziom uszkodzenia

Zamiast kierować się własnymi domysłami, które dotyczy kontuzji jaka nastąpiła na treningu, warto udać się do osoby, która profesjonalnie oceni poziom uszkodzenia tkanek, wykona testy funkcjonalne, aby sprawdzić czy problem np. dotyczy tylko tkanek miękkich, czy też stawu. Zazwyczaj wykorzystuje się tutaj wzorce ruchowe, które powinny być wykonywane przez dany łańcuch biokinematyczny naszego ciała. Część fizjoterapeutów korzysta tutaj z tzw. “wzorców ruchów funkcjonalnych”.

Co więcej, fizjoterapeuta oceni sylwetkę holistycznie pod kątem mobilności stawów, ograniczeń ruchowych, czy też naszych mocnych stron, aby wykorzystać np. silniejsze grupy mięśniowe do przeciwdziałania uszkodzeniu lub przejęciu funkcji kontuzjowanej kończyny. Dodatkowo, fizjoterapeuta korzystając z doświadczenia z pracą z innymi sportowcami, będzie wiedział, jakie są realne szanse na powrót do pełni aktywności oraz ile czasu zajmie ewentualna praca, aby sprawność została przywrócona.

fizjoterapeuta

Po drugie, fizjoterapeuta poprowadzi leczenie kontuzji

Silny uraz jest to zdarzenie, które wiąże za sobą ostry ból, często uniemożliwiający wykonywanie ruchu, co powiązane będzie z ograniczeniem możliwości treningowych. Czasem już jedna wizyta u wykwalifikowanego fizjoterapeuty jest w stanie znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe np. na skutek ucisku krążka międzykręgowego.

Co więcej, im szybciej skorzystamy z pomocy osoby wykwalifikowanej, tym szanse na powrót do treningów są dużo większe. Dodatkowo proces rehabilitacyjny, będzie obejmował działania prehabilitacyjne, czyli wykorzystywanie wskazówek i możliwości aby przeciwdziałać kontuzjom tego typu w przyszłości.

Nawet gdy wydaje nam się, że kontuzja, która wystąpiła w przeszłości jest już wyleczona, warto sprawdzić, czy nasze zdanie znajduje potwierdzenie w tym, jak jest naprawdę. Wykonanie testów czynnościowych dla danej grupy mięśniowej czy dla danego stawu, pozwoli nam ocenić, czy proces gojenia tkanek przebiegł prawidłowo.

Po trzecie, fizjoterapeuta pomoże w leczeniu przewlekłego bólu

Dolegliwości bólowe mają to do siebie, że są w stanie wprowadzić nas w tzw. błędne koło bólu, które powinno być jak najszybciej przerwane. Ból będzie prowokował napięcie mięśniowe, które w miejscu urazu może skutkować nasileniem dolegliwości bólowych, które z kolei znów będą nasilać poziom napięcia mięśniowego.

Celem terapeuty jest uśmierzenie bólu, który jest priorytetem, zanim podejmiemy działania rehabilitacyjne. Trudno jest rozluźnić tkanki, poddać je procesowi odnowy, gdy cały czas są bombardowane impulsami nerwowymi, które będą powodować ich napięcie. Ograniczenie dolegliwości bólowych jest priorytetem, gdy chcemy wyleczyć stan zapalny, zająć się rozluźnieniem tkanek czy podjąć działania mobilizacyjne stawów.

Podsumowanie

Gdy dopadnie nas kontuzja, leczenie jej na własną rękę może być powiązane z ryzykiem. Źle leczone tkanki, będą wpływać w późniejszym okresie na wytrzymałość, elastyczność organizmu oraz na odporność na przeciążenia. Jeżeli zależy wam na tym, aby powrót do treningów był szybki, a leczenie przebiegało prawidłowo, wizyta u fizjoterapeuty powinna być koniecznością.

Komentarze (0)