U 1 na 4 młodych mężczyzn, którzy trenują z ciężarami i używają sterydów anaboliczno-androgennych, tętnice wieńcowe „zatykają się”. Brazylijscy naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo [1] odkryli to, porównując grupę młodych użytkowników sterydów z grupą kontrolną (naturalnych kulturystów w podobnym wieku, nie biorących SAA).

Naukowcy przebadali 20 zdrowych mężczyzn w wieku 18-45 lat, którzy trenowali z ciężarami przez co najmniej dwa lata i stosowali 2-4 cykle sterydowe rocznie. Badali również równie dużą grupę naturalnych kulturystów oraz grupę 10 zdrowych mężczyzn, którzy nie byli aktywni fizycznie (grupa kontrolna).

sterydy tętnice

Wyniki:

 • użytkownicy sterydów mieli więcej masy beztłuszczowej, niż naturalni sportowcy, a także mniej tkanki tłuszczowej,
 • użytkownicy sterydów mieli mniej „dobrego cholesterolu” HDL i więcej „złego cholesterolu” LDL we krwi, niż naturalni kulturyści,
 • naukowcy odkryli przedkliniczne pogorszenie stanu tętnic wieńcowych wśród użytkowników sterydów. W tej grupie jedna czwarta mężczyzn miała zatkane lub zwapnione tętnice wieńcowe. Im więcej lat stosowano SAA, tym większa była grubość blaszki (płytki) miażdżycowej. Blaszkę tworzą: cholesterol, makrofagi, komórki piankowate, limfocyty.

Cholesterol syntetyzowany lub gromadzony w tkankach obwodowych jest z nich usuwany w procesie tzw. transportu zwrotnego cholesterolu. Polega on na przekazywaniu cholesterolu z błon komórkowych na akceptory cholesterolu obecne w przestrzeni pozakomórkowej, a następnie drogą naczyń chłonnych i krwionośnych, doprowadzeniu go do wątroby i wydzieleniu do żółci. [3] Okazało się, iż użytkownicy SAA wykazywali niższy transport cholesterolu (20%), w porównaniu do ćwiczącej grupy, nie biorącej SAA (23%) i grupy nietrenującej, kontrolnej (24%). Dodatkowo czas opóźnienia utleniania LDL był wyższy w grupie SAA (41 min.), w porównaniu do ćwiczącej grupy, nie biorącej SAA (13 min.) i grupy nietrenującej, kontrolnej. (11 min.)

Badanie to wskazuje, że nadużywanie SAA osłabia przepływ cholesterolu za pośrednictwem transportera HDL. Wydaje się, że długotrwałe stosowanie SAA jest skorelowane z niższym przepływem cholesterolu i wcześniejszym ujawnieniem się CAD (przewlekłej choroby wieńcowej). W jednym z badań [2] obserwacje prowadzono przez 30 miesięcy. Odnotowano 144 śmierci z powodu nagłego zatrzymania akcji sercowej, 97% ofiar stanowili mężczyźni. Większość przypadków śmierci dotyczyła rekreacyjnego uprawiania sportu. U osób poniżej 35. roku życia główną przyczyną śmierci było zapalenie mięśnia sercowego, u osób powyżej 35. roku życia CAD (przewlekła choroba wieńcowa).

Wg liczby śmierci sercowych najgroźniejsze dla zdrowia są:

 • piłka nożna,
 • bieganie,
 • tenis,
 • pływanie,
 • jazda na rowerze,
 • trening w centrach fitness (zapewne siłowy i różnego rodzaju zajęcia),
 • tenis stołowy,
 • piłka ręczna,
 • gra w kręgle,
 • siatkówka.

Jak widać, kulturystyka wspomagana farmakologią również może przyczyniać się do nagłej śmierci sercowej. Zjawiska te może pogłębiać stosowanie alkoholu, amfetaminy, MDMA, przedawkowanie beta-mimetyków, sięganie po DNP i odwadnianie. W sumie dziwne jest więc, iż nie umiera więcej kulturystów.

Referencje:

Francis Ribeiro deSouza, Marcelo Rodrigues Dos Santos „Diminished cholesterol efflux mediated by HDL and coronary artery disease in young male anabolic androgenic steroid users” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S002191501930084X?via%3Dihub

Philipp Bohm, Jürgen Scharhag, and Tim Meyer „Data from a nationwide registry on sports-related sudden cardiac deaths in Germany” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4776219/

Angelika Chachaj, Katarzyna Drożdż, Andrzej Szuba „Procesy transportu zwrotnego cholesterolu i ich rola w regresji miażdżycy”

Komentarze (0)