Już w szkole podstawowej dzieciom wpajamy informacje o tym, że aktywność fizyczna jest elementem profilaktyki szeroko pojętego zdrowia. Najczęściej to aktywność typu cardio jest tą bardziej polecaną dla utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, a aktywność typowo siłowa rzadziej zalecana osobom z nadciśnieniem. Znacznie mniej mówi się o wpływie treningu siłowego na parametry ciśnienia tętniczego krwi.

  1. Siłownia a ciśnienie krwi 
  2. Jakie skutki przynosi trening na siłowni? 
  3. Podsumowanie

Siłownia a ciśnienie krwi 

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Brazylii jednak postanowili zbadać zależność pomiędzy treningiem siłowym i ciśnieniem krwi.

trening nadcisnienie

W badaniu wzięły udział 32 kobiety w wieku od 60 do 75 lat. Grupa badawcza charakteryzowała się wysokim ciśnieniem krwi. Kobiety miały za zadanie wykonywać trening siłowy trzy razy w tygodniu przez okres 4 miesięcy.

Trening kobiet polegał na wykonywaniu podstawowych ruchów, jak: ściąganie wyciągu górnego, wyciskanie leżąc, przywodzenie ud siedząc, uginanie podudzi leżąc, wypychanie nogami, wspięcia na palce stojąc. Wykonywano po 3 serie każdego ćwiczenia. Trening rozpoczęto z 60% obciążeniem na 1 maksymalne powtórzenie i stopniowo zwiększano ciężar do wartości 80%.

Grupa kontrolna nie trenowała w ogóle.

Jakie skutki przynosi trening na siłowni? 

Gdy kobiety nie przyjmowały leków, ich wartość ciśnienia znajdowała się powyżej 140 mmHg dla wartości skurczowej oraz powyżej 90 mmHg dla wartości rozkurczowej. Zastosowanie treningu siłowego sprawiło, że ciśnienie skurczowe spadło o 14,3 mmHg, natomiast ciśnienie rozkurczowe o wartość 3,6 mmHg.

Podsumowanie

Naukowcy podsumowują, że "zbijając" ciśnienie krwi, z powodzeniem wykorzystać można trening siłowy, jako jeden z elementów zapobiegania wzrostowi ciśnienia krwi. Dodają, że najlepsze rezultaty otrzymujemy w stosunku do ciśnienia skurczowego krwi.

Źródło:

J Strength Cond Res. Grudzień 2013; 27 (12): 3475–80.

Clinic (Sao Paulo). Mar 2010; 65 (3): 317-25].

Komentarze (3)
biggirl

W przypadku młodszych kobiet, można powiedzieć że dziewczyn tak samo mniej więcej to się będzie przekładało ?

0
TomQ-MAG

ogolnie jeżeli chodzi o trening osób z nadcisnieniem tutaj trzeba być mocno ostrożnym, samo nadcisnienie może mieć kilka źrodeł pochodzenia, mysle, że samo badanie bardziej dotyczyć będzie osób, gdzie kiepski styl życia i niedoborowe odżywianie dały tego typu efekt (nadcisnienie), inaczej bedzie w przypadku osob, ktore maja problem np, pochodzenia genatycznego.

0
anubis84

Sporo też będzie zależało od stopnia aktywności fizycznej czy to będą spacery, jakiś rower czy wymagające ćwiczenia na siłowni.

0