Nasza skóra to nasza wizytówka. To, w jaki sposób o nią dbamy, jak się odżywiamy i w ogóle jaki prowadzimy styl życia, mocno wpływa na jej wygląd.  Z poprzedniego artykułu wiesz już, co warto jeść, żeby poprawić jej wygląd. A czego należy unikać?

Rafinowane węglowodany

Rafinowane węglowodany są szybko wchłaniane przez organizm, co prowadzi do wyższego poziomu glukozy i insuliny. Taka kombinacja czynników została powiązana z występowaniem trądziku. Postaraj się wybierać węglowodany złożone, takie jak produkty pełnoziarniste, komosa ryżowa i owies, które trawią się nieco wolniej.

Krowie mleko

Zaletą mleka krowiego jest zawartość białka i wapnia, ale często też wiąże się je z trądzikiem. Oczywiście zależy to od indywidualnych predyspozycji, a także od ilości i częstotliwości spożywania mleka. Jeśli masz tendencje do problemów skórnych, a spożywasz dużo mleka, wówczas jego ograniczenie może pomóc.

Nadmiar alkoholu i papierosy

Palenie i spożywanie nadmiernej ilości alkoholu są powszechnie znane jako szkodliwe dla skóry, i to nie bez powodu. Częste spożywanie alkoholu może się przyczynić do szybszego starzenia się skóry, obrzęków pod oczami i utraty ładnego kolorytu.  Alkohol jest związany także z pojawieniem się stresu oksydacyjnego, który może odpowiadać za uporczywy trądzik.

collarose

LEPSZA ELASTYCZNOŚĆ SKÓRY

Często zadawane pytania dotyczące jedzenia i skóry

Czy jedzenie czekolady naprawdę powoduje pryszcze u nastolatków?

Jedno z badań wykazało, że jedzenie zbyt dużej ilości czekolady może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia pryszczy. Inne  badanie sugeruje, że nie tyle czekolada, co ogólnie mówiąc, dieta bogata w cukier odpowiada za problemy skórne. Niewątpliwie czekolada zawiera go bardzo dużo. Czy spożywanie kolagenu może zmniejszyć zmarszczki? Chociaż badania są na wczesnym etapie, potencjalna odpowiedź brzmi: tak. Kolagen jest głównym składnikiem tkanki skóry, ale dopiero w ostatnich latach ludzie zaczęli częściej zwracać uwagę na uwzględnianie go w diecie lub suplementacji. Przegląd badań wykazał poprawę elastyczności skóry i zmniejszenie powstawania zmarszczek po przyjmowaniu suplementów kolagenowych przez 6 tygodni. W tej dziedzinie nadal trwają badania.

Czy można jeść przetworzoną żywność?

Przegląd badań z 2014 roku powiązał mocno przetworzoną żywność z negatywnym wpływem na skórę i stanami zapalnymi. Dermatolodzy zalecają w miarę możliwości wybierać jak najczęściej żywność nieprzetworzoną. Pomyśl o owocach i warzywach, chudych białkach i zdrowych tłuszczach.

Przeczytaj także: Jakie są najlepsze pokarmy dla naszej skóry?

Podsumowanie

Niektóre pokarmy, zwłaszcza owoce i warzywa, mogą pomóc w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Jednak samo jedzenie nasion słonecznika, czerwonej papryki i picie wody nie zrekompensuje nadmiernego spożycia alkoholu, palenia, niestosowania kremów przeciwsłonecznych lub niewystarczającej ilości snu. Chodzi o "zrównoważenie dobra i zła z przewagą dobra". Ciesz się jedzeniem, które sprawia, że czujesz się dobrze. Jeśli zbytnio stresujesz się jedzeniem dla swojej skóry, cóż, wszyscy wiemy, co może zdziałać stres.

Źródła:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ijd.13188

https://jandonline.org/article/S2212-2672(17)30334-9/fulltext

https://www.researchgate.net/publication/321183813_Bene

Komentarze (0)