Czerwone rozstępy na udach, ramionach a niekiedy i na klatce piersiowej są częstym problemem u nastolatków, zwłaszcza podczas okresu dojrzewania. Rozstępy są to małe pęknięcia w skórze, które powstają, gdy skóra jest zbyt mocno rozciągana przez wzrost lub przyrost masy ciała. Nie są bolesne ani niebezpieczne, ale mogą być nieestetyczne i wpływać na samoocenę, zwłaszcza kobiet.

 1. Rozstępy - przyczyny powstawania
 2. Jak zapobiegać rozstępom u nastolatków?
 3. Sposoby leczenia rozstępów
 4. Suplementy diety na rozstępy
 5. Rozstępy u nastolatków, o czym należy pamiętać?

Rozstępy nazywane są również bliznami. Jakie są przyczyny powstawania rozstępów? Jak zapobiegać rozstępom u nastolatków? Jakie zabiegi warto wykonywać na skórę? Wszystkie te informacje zawarte zostały w artykule.

Rozstępy - przyczyny powstawania

gruby nastolatek

Najczęstszymi przyczynami powstawania problemu z rozstępami u nastolatków są:

 • Szybki przyrost masy ciała (tycie). Gwałtowny przyrost masy ciała może prowadzić do rozstępów, ponieważ skóra nie nadąża za szybkim wzrostem tkanki tłuszczowej lub mięśniowej.
 • Okres wzrostu. W okresie dojrzewania ciało nastolatka podlega szybkiemu wzrostowi, co może prowadzić do naciągania skóry i tworzenia się rozstępów.
 • Genetyka. Skłonność do rozstępów może być dziedziczna, więc jeśli ktoś w rodzinie miał rozstępy, istnieje większe ryzyko, że pojawią się u nastolatka.
 • Zmiany hormonalne. Fluktuacje hormonalne, które towarzyszą okresowi dojrzewania, mogą wpływać na elastyczność skóry i zwiększać ryzyko pojawienia się rozstępów.
 • Zmiany w tkance łącznej. Nastolatkowie, których skóra ma niższą zawartość kolagenu lub elastyny, mogą być bardziej podatni na rozwijanie rozstępów.

Jak zapobiegać rozstępom u nastolatków?

Aby zapobiec powstawaniu nowych rozstępów, możesz podjąć następujące kroki:

Utrzymuj zdrową masę ciała

Nagłe przybranie lub utrata masy ciała może spowodować nadmierne rozciąganie skóry i powstawanie rozstępów. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać zdrową wagę, dostosowaną do wieku, wzrostu i budowy ciała. Jeżeli masz obawy, że Twoje dziecko wykazuje tendencje do tycia, możesz skonsultować się z dietetykiem, aby opracować jadłospis utrzymujący stabilną masę ciała.

nastolatek - pomiary wagi i obwodów pasa

Zrównoważ swoją dietę

Zdrowa dieta bogata w białko, witaminy i minerały może pomóc wzmocnić skórę i zapobiec jej pękaniu. Niektóre z ważnych składników odżywczych dla zdrowia skóry to: witamina C, witamina E, cynk, krzem i kwas foliowy. Możesz znaleźć je w owocach, warzywach, orzechach, nasionach, rybach, mięsie, jajach i produktach mlecznych.

Polecamy również: Dieta odchudzająca dla młodszych nastolatków

Nawadniaj się

Picie wystarczającej ilości wody może pomóc nawilżyć skórę i zwiększyć jej elastyczność. Zaleca się pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie (2,5-3l), a więcej w upalne dni lub podczas wysiłku fizycznego. Wiele osób zdecydowanie pije za mało wody.

Ćwicz regularnie

Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc poprawić krążenie krwi i dotlenienie skóry, co może przyczynić się do jej regeneracji i naprawy. Ćwiczenia mogą również pomóc utrzymać mięśnie jędrne i zapobiec gromadzeniu się tłuszczu pod skórą. Zaleca się uprawiać ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, pływanie, rower lub taniec, przez co najmniej 40 minut dziennie, pięć razy w tygodniu. 

otyły nastolatek - trening

Unikaj nadmiernego opalania

Opalanie może wysuszać skórę i pogorszyć wygląd rozstępów. Jeśli chcesz opalać się na słońcu lub w solarium, używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku ochrony (SPF) i ogranicz czas ekspozycji na promienie UV. Zmiana koloru skóry zazwyczaj nasila widoczność blizn.

Sposoby leczenia rozstępów

Istnieje kilka sposobów na to, aby łagodzić widoczność rozstępów. Zazwyczaj zaczyna się od odpowiedniej suplementacji i pielęgnacji skóry, a kończy na zabiegach kosmetycznych. Na co należy zwrócić uwagę?

Witamina A

Witamina A w kosmetykach nazywana jest retinoidem. Retinoidy mogą sprawić, że skóra wygląda gładziej i młodziej. Są stosowane w wielu dostępnych bez recepty (OTC) kremach i balsamach do skóry. Możesz spróbować stosować produkt z witaminą A na rozstępy codziennie przez kilka tygodni i zobaczyć, czy widzisz poprawę. Warto też wykorzystać kremy z mocznikiem.

Polecamy również: Trening z ciężarem własnego ciała dla początkujących nastolatków

Kwas hialuronowy jest substancją, która pomaga zwiększyć elastyczność skóry i stymuluje produkcję kolagenu. Kolagen to białko, które nadaje skórze jędrność i sprężystość. Możesz kupić krem lub serum z kwasem hialuronowym w aptece, lub drogerii i nakładać go na rozstępy dwa razy dziennie.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to zabieg kosmetyczny, który polega na usuwaniu warstwy martwych komórek naskórka za pomocą specjalnego urządzenia z drobnymi kryształkami lub diamentową końcówką. Zabieg ten może pomóc wygładzić i rozjaśnić rozstępy poprzez pobudzenie odnowy skóry. Zazwyczaj potrzeba kilku sesji mikrodermabrazji, aby uzyskać widoczne efekty.

Laseroterapia

Laseroterapia to inny rodzaj zabiegu kosmetycznego, który polega na zastosowaniu wiązki lasera na rozstępy. Laser może pomóc zmniejszyć zaczerwienienie, bladość i nierówności skóry poprzez stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny. Laseroterapia może być skuteczna zarówno dla czerwonych, jak i białych rozstępów, ale wymaga kilku sesji i może być droga.

Suplementy diety na rozstępy

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie ma cudownego suplementu diety, który sprawi, że rozstępy nagle znikną, mogą jednak ograniczyć powstawanie rozstępów. Jak napisałem wcześniej, zazwyczaj rozstępy pojawiają się w efekcie braków dietetycznych, jak i gwałtownych zmian w masie ciała. Mając to na uwadze możemy wykorzystać suplementację takimi produktami jak: witamina C, cynk, kolagen, kwas hialuronowy, a nawet typowe mieszanki składników aktywnych na stawy. Zazwyczaj produkty te wykazują również silne działanie na poprawę wyglądu i jakości skóry.

Rozstępy u nastolatków, o czym należy pamiętać?

 1. Rozstępy najczęściej wynikają z nagłych zmian wzrostowych organizmu.
 2. Niedobory dietetyczne mogą nasilać powstawanie rozstępów.
 3. Odpowiednia dieta i suplementacja mogą znacznie ograniczyć zmiany skórne.
 4. Zabiegi kosmetyczne znacznie poprawiają wygląd skóry.
Komentarze (1)
M-ka

Warto wspomnieć o zdrowych tłuszczach. Warstwa ochronna skóry jest "dwufazowa" - woda nawilża, a tłuszcz chroni przed jej nadmierną utratą i uelastycznia skórę.
Współczesne dzieci często jedzą śladowe ilości zdrowych tłuszczów, a za to najgorsze tłuszcze ze słodyczy, fast-foodów i smażenia.

0