Witamina E jest silnym antyoksydantem rozpuszczalnym w tłuszczach. Chroni błony komórkowe przed peroksydacją, a w konsekwencji przed uszkodzeniami wywoływanymi oddziaływaniem reaktywnych form tlenu. Stres oksydacyjny odgrywa rolę w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych i przypisuje mu się główną rolę w starzeniu się tkanek (przynajmniej wg jednej z teorii).

Trening (siłowy, interwałowy, mieszany) wiąże się z wywoływaniem stresu oksydacyjnego, niemniej organizm ma mechanizmy, które pozwalają mu się bronić przed tego rodzaju zjawiskiem. Sportowcy są narażeni na większy stres oksydacyjny, z którym ustrój potrafi sobie skutecznie poradzić. Dzieje się tak, o ile zapewni się podaż właściwej ilości antyoksydantów, np. witamin A, C, E, koenzymu Q10, flawonoidów, kreatyniny, neopteryny, melatoniny, antocyjaniny, w diecie.

Suplementacja witaminą E jest zalecana u osób Z niedoborem witaminy E występującym np. z powodu złego wchłaniania tłuszczu. Dodatek witaminy E do diety spowalnia postęp choroby Alzheimera i chroni starszych pacjentów przed infekcjami dróg oddechowych.

atopowe zapalenie skóry

Witamina E a atopowe zapalenie skóry (AZS)

Ostatnie badania wskazują również na udział stresu oksydacyjnego w patologii chorób skóry o podłożu immunologicznym, takich jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Szacuje się, że na atopowe zapalenie skóry (AZS) choruje w Europie od 12% do 26% populacji. Dane z wielu przeprowadzonych badań wskazują na pozytywną rolę suplementacji witaminy E w tych chorobach.

Witamina E jest zdolna do tłumienia stanu zapalnego i zwiększania ekspresji genów, co sugeruje, iż ma potencjał jako środek pomagający zwalczać AZS. Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i nawrotowa dermatoza o charakterze ogólnoustrojowym i podłożu genetycznym, na którą w Polsce cierpi ok. 700 000 osób, a 6,5%. z nich ma postać ciężką. Mimo że zmiany widoczne są głównie na skórze – w postaci swędzących i zarazem bolesnych wyprysków, sączących się pęcherzyków czy nadkażonych ran – choruje cały organizm pacjenta.

Większość pacjentów z AZS jest leczona doustnie i przezskórnie witaminą E (oprócz tego stosuje się specjalne przeciwciała, glikokortykosteroidy itd.). Badania wykazały, że suplementacja witaminą E może zmniejszać objawy AZS i alergiczne reakcje zapalne.

W kilku badaniach stwierdzono mniejszą częstość występowania atopowego zapalenia skóry u małych dzieci, które otrzymywały wyższe dawki przeciwutleniaczy w pokarmie. Na podstawie danych uzyskanych od 180 dzieci z AZS i 242 dzieci w wieku od 4 do 6 lat, które nie cierpiały na wspomniane schorzenie skóry, Oh i in. zaobserwowali mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia AZS u dzieci, które dostarczały więcej witaminy E. Podobną obserwację poczynili Okuda i in. u 396 japońskich uczniów w wieku od 10 do 13 lat. Im wyższe były stężenie witaminy E, tym mniejsze ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry.

Podsumowanie  

To nie znaczy, że trzeba profilaktycznie stosować duże dawki witaminy E, gdyż wszystkie związki z tej grupy należy podawać względem potrzeb danej osoby. Niemniej przy braku odpowiedniej podaży antyoksydantów w diecie, u sportowców możliwe jest wystąpienie wielu negatywnych zjawisk.

Piśmiennictwo:

Berardesca E. Vitamin E supplementation in inflammatory skin diseases https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/dth.15160

Bogusz Soiński Skuteczne leczenie AZS staje się rzeczywistością https://www.termedia.pl/dermatologia/Skuteczne-leczenie-AZS-staje-sie-rzeczywistoscia,44576.html

Teo C.W.L. Vitamin E in Atopic Dermatitis: From Preclinical to Clinical Studies https://www.karger.com/Article/FullText/510653

Komentarze (2)
M-ka

Bardzo ciekawe.
Kiedyś osoba z łuszczycą (też choroba o podłożu genetycznym) powiedziała mi, że zmiany w 100%-ach jej się cofały, kiedy jadła codziennie łyżkę oleju z orzechów włoskich. Nie wiem, jaki składnik był odpowiedzialny, ale nawet w przypadku genetycznych schorzeń, warto szukać rozwiązań.

0
M-ka

Olej z orzechów włoskich też zawiera wit.E plus inne witaminy i antyoksydanty, więc ma prawo być nawet skuteczniejszy od samej wit.E w suplemencie. Nie wiem tylko, jak jest z jakością dostępnych olejów. Z tego, co pamiętam, tamten używany przez tę osobę, nie był z przemysłowej produkcji.

0