W XXI wieku łatwo dostępne stały się suplementy z kolagenem, nawet w postaci tabletek musujących. Starzenie się skóry stało się powracającym problemem nawet dla młodych ludzi, głównie ze względu na wydłużenie oczekiwanej długości życia (poza USA, gdzie obecnie obserwuje się tendencję spadkową, czyli przewidywana długość życia się skróciła).

Jaką rolę odgrywa kolagen?

Kolagen wydaje się bardzo ważny dla sportowców oraz osób, którym zależy na młodym wyglądzie i spowolnieniu starzenia się skóry. Kolagen buduje tkankę łączną (ścięgna, więzadła), zapewnia elastyczność skórze (ważną rolę odgrywa w tym aspekcie także keratyna, nie mylić z kreatyną!), stanowi podporę strukturalną dla kości i zębów, jest ważny dla zdrowia kości. Chrząstka stawowa jest rodzajem amortyzatora i powierzchni ślizgowej, pokrywa powierzchnię stykających się kości. Co wchodzi w jej skład? Komórki tkanki chrzęstnej (chondrocyty) zawieszone w macierzy pozakomórkowej, woda, proteoglikany, składniki mineralne oraz sieć włókien kolagenu typu II (w mniejszym stopniu inne typy kolagenu).

kolagen skóra

Zdrowa chrząstka pozwala na codzienne funkcjonowanie oraz trening, gdyż amortyzuje obciążenia i pozwala na wykonywanie ruchów w stawach.

Czy suplementacja kolagen może mieć wpływ na zdrowie skóry?

W przeszłości w licznych badaniach naukowych wykazano korzyści płynące z suplementacji hydrolizowanym kolagenem w łagodzeniu oznak starzenia się skóry. Naukowcy pod wodzą lekarza medycyny Roseany de Miranda przeprowadzili metaanalizę badań klinicznych, w których wzięto pod lupę proces starzenia się skóry. Wybrano 19 badań, w których łącznie wzięło udział 1125 uczestników w wieku od 20 do 70 lat (95% kobiet). Oceniano tam wpływ doustnego podawania kolagenu na skórę w porównaniu do placebo.

Wpływ doustnego podawania kolagenu na skórę

Analiza badań wykazała korzystne wyniki suplementacji hydrolizowanym kolagenem w porównaniu z placebo pod względem zwiększenia nawilżenia skóry, poprawienia jej elastyczności i niwelowania powstających zmarszczek. Wyniki dotyczące poprawy nawilżenia i elastyczności zostały również potwierdzone w osobnej metaanalizie podgrup.

Wniosek z badań naukowych

Na podstawie wyników przeprowadzonej metaanalizy badań klinicznych ustalono, iż przyjmowanie hydrolizowanego kolagenu przez 90 dni skutecznie zmniejsza starzenie się skóry, ponieważ redukuje zmarszczki oraz poprawia elastyczność i nawilżenie skóry.

Komentarze (1)
SHHO

Można by dodać że witamina c jest dobrym boosterem dla wydzielania kolagenu

0