Dbając o swoją skórę, sięgasz po różne kosmetyki – od środków myjących, poprzez toniki, serum, peelingi, aż po różnego rodzaju kremy. Jednak wiedz, że niewiele zdziałają, jeśli nie zapewnisz sobie odpowiednich witamin i minerałów. To właśnie one dają skórze piękny i promienny wygląd. Wiele z nich można przyjmować zarówno doustnie (w formie suplementu lub żywności), jak i bezpośrednio na skórę. Co jest lepsze? 

Miejscowe stosowanie wpływa na skórę praktycznie od razu, a suplementacja wymaga nieco więcej czasu, jednak oddziałuje ona wówczas na zdrowie całego naszego organizmu, co jest znacznie korzystniejsze. Oczywiście nie oznacza to, że aplikacja miejscowa jest zła. Jest to po prostu kolejny sposób na odżywienie Twojej skóry. Oto witaminy, które są doskonały wsparciem dla Twojej skóry

Witamina C

Witamina C ma dwie wspaniałe właściwości dla skóry: chroni przed promieniami UV i pomaga w syntezie kolagenu. Niestety nie oznacza to, że możesz zjeść pomarańczę i zrezygnować z kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Nadal go potrzebujesz, aby uzyskać lepszą ochronę przed promieniowaniem UV. Witamina C może jednak pomóc naprawić uszkodzenia spowodowane słońcem i zapewnić dodatkową warstwę ochronną. 

Z kolei kolagen sprawia, że Twoja skóra jest jędrna i sprężysta. Wraz z wiekiem jego produkcja spada, a witamina C wspomaga jego produkcję. Źródłem witaminy C są owoce i warzywa, m.in. cytrusy, wiśnie, jagody, brokuły, warzywa liściaste i wiele innych. Możesz ją także stosować w formie suplementu przyjmowanego wraz z posiłkiem.

dzika róża witamina C

UNIKALNA KOMPOZYCJA DUŻEJ DAWKI WITAMINY C ORAZ WYCIĄGU Z DZIKIEJ RÓŻY

Witamina D

Witaminę D pozyskujemy m.in. dzięki  ekspozycji na promienie słoneczne. Jeśli chodzi o słońce, to trzeba pamiętać, że narażamy się jednocześnie na działania promieni UV, które mogą powodować uszkodzenia skóry, zmarszczki, a nawet nowotwory. Dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem. Warto też wiedzieć, że słoneczna dawka witaminy D nie zaspokaja naszego zapotrzebowania na tę witaminę, szczególnie podczas krótkich dni. Jak witamina D wpływa na skórę? Pomaga redukować choroby skóry, takie jak trądzik, trądzik różowaty i atopowe zapalenie skóry. Witaminę D najlepiej przyjmować w formie suplementu, ale znajdziesz ją także w takich produktach, jak łosoś, tuńczyk, sardynki.

Witamina E

Witamina E jest przeciwutleniaczem, który chroni skórę przed uszkodzeniami słonecznymi. Jest ona transportowana przez sebum, czyli substancję, która wydostaje się z porów w celu ochrony skóry, i sprawia, że skóra  staje się tłusta. Witamina E zawarta w sebum pomaga zmniejszyć uszkodzenia spowodowane słońcem i utrzymuje skórę świeżą i zdrową.

Niestety miejscowe stosowanie witaminy E daje mieszane rezultaty. Gdy witamina jest wystawiona na działanie słońca, wytwarza wolne rodniki, a te z kolei mogą powodować niewielkie uszkodzenia skóry. Uszkodzenie to jest dość łagodne, ale najlepiej jest albo stosować miejscowo witaminę E, gdy nie wychodzisz na słońce, albo w formie jedzenia lub suplementów. Jej źródłem są orzechy, nasiona, gęsina, awokado i łosoś.

Witamina K

Witamina K jest znana przede wszystkim ze swoich zdolności wspomagających krzepnięcie krwi, gojenie się ran i łagodzenia chorób skórnych, takich jak trądzik różowaty, pajączki, rozstępy. Większość z nas bez problemu dostarcza witaminę K z pożywienia, ale jeśli chcesz zwiększyć jej ilość, sięgnij po dodatkowe warzywa liściaste lub suplement.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za kluczowe funkcje organizmu m.in. za nasz metabolizm i funkcjonowanie mózgu. Kiedy ich poziom jest zbyt niski, może to się objawiać wysypką skórną, pękającymi ustami, suchością ust oraz innymi problemami niezwiązanymi ze skórą. Witaminy z grupy B mogą również pomóc w odnowie komórek. Najłatwiejszym sposobem uzyskania odpowiedniej dawki jest przyjmowanie suplementu B-complex. W ten sposób otrzymujesz wszystkie jej składniki w jednej  dawce, która wspomaga funkcjonowanie organizmu i poprawia wygląd skóry.

Beta-karoten

Beta-karoten występujący m.in. w marchwi jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi. Przypominamy jednak, że wciąż potrzebujesz kremu z filtrem. Najlepszym źródłem beta-karotenu jest marchew, liściaste warzywa i dynia. Zwykle wystarczającą ilość beta-karotenu można uzyskać z pożywienia, więc suplementacja nie jest konieczna, o ile jesz regularne warzywa.

Selen

Selen to właściwie minerał, a nie witamina, ale jest naprawdę pożyteczny dla zdrowia skóry. Jest silnym przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki i pomaga odwrócić pewne uszkodzenia skórne. Dodatkowo wspomaga funkcję tarczycy, która utrzymuje metabolizm w doskonałej kondycji. To z kolei pomaga organizmowi w metabolizowaniu wszystkich wyżej wspomnianych witamin. Najlepszymi źródłami selenu są ostrygi, orzechy brazylijskie i halibut.

Podsumowanie

Na zdrowie skóry wpływa wiele czynników i nie można zapomnieć o witaminach. Stosowane miejscowo przynoszą korzyści skórze, ale to suplementacja i żywność dają więcej zalet, ponieważ oddziałują na więcej aspektów zdrowotnych. Zanim jednak sięgniesz po suplementację, przyjrzyj się swojej diecie i postaraj się ją dopracować. Oczywiście, jeśli są takie, za którymi nie przepadasz, wówczas suplementacja stanowi doskonałe rozwiązanie.

Komentarze (0)