Palenie to jeden z najczęstszych nałogów i każdy wie, że jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Wpływa negatywnie na cały nasz organizm, w tym na zęby i dziąsła. Może także przyczynić się do powstania raka jamy ustnej. Co warto wiedzieć o paleniu i zdrowiu jamy ustnej?

 1. Wpływ palenia papierosów na zęby
 2. Choroba dziąseł
 3. Nieświeży oddech
 4. Warto rzucić palenie
 5. Podsumowanie

Wpływ palenia papierosów na zęby

Palenie papierosów bardzo mocno wpływa na zdrowie naszej jamy ustnej. Tytoń i nikotyna zawarta w papierosach może powodować wiele problemów takich jak:

 • przebarwienia
 • zwiększone gromadzenie się płytki nazębnej i kamienia na zębach
 • żółty lub brunatny nalot na zębach
 • zwiększone ryzyko rozwoju choroby dziąseł, która jest główną przyczyną utraty zębów
 • niższy wskaźnik powodzenia zabiegów implantologicznych
 • zwiększone ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej
 • opóźniony proces gojenia po ekstrakcji zęba, leczeniu periodontologicznym lub chirurgii jamy ustnej

Choroba dziąseł

Choroba dziąseł, zwana również chorobą przyzębia, to infekcja, która atakuje linię dziąseł. Rozwija się, gdy kamień nazębny i bakterie gromadzą się pod lub nad dziąsłami, powodując stan zapalny. Osoby palące mają na zębach więcej kamienia nazębnego niż osoby niepalące. Nikotyna zawarta w tytoniu zmniejsza produkcję śliny, przez co bakterie łatwiej gromadzą się w jamie ustnej. Palacze są także bardziej podatni na infekcje, a palenie upośledza przepływ krwi do dziąseł, co może wpływać na gojenie się ran. Dodatkowo im więcej palisz, tym bardziej wpływa to na Twój zmysł smaku.

kamień zęby

Nieświeży oddech

„Oddech palacza” to kolejna kwestia, z którą borykają się osoby lubiące dymek. Jest to spowodowane niczym innym jak chorobą dziąseł i złym stanem zdrowia jamy ustnej. Palacze powinni szczególnie dbać o higienę zębów, dziąseł i języka. Co najmniej dwa razy dziennie należy myć i nitkować zęby oraz używać płynu antybakteryjnego do płukania ust. Warto zwiększyć spożycie płynów, aby zapobiec suchości w ustach i regularnie poddawać się higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym usuwając kamień nazębny.

Warto rzucić palenie

Nie napiszę niczego odkrywczego. Nawet jeśli palisz przez wiele lat, rzucenie palenia może poprawić zdrowie Twojej jamy ustnej i zmniejszyć prawdopodobieństwo chorób dziąseł i utraty zębów. W pewnym badaniu naukowcy obserwowali 49 osób, które paliły i cierpiały na przewlekłą chorobę dziąseł. Uczestnicy ci otrzymali pomoc w rzuceniu palenia poprzez zastosowanie nikotynowej terapii zastępczej i poradnictwa. Pod koniec 12-miesięcznego badania około jedna piąta uczestników przestała palić. Zauważyli też znaczną poprawę zdrowia jamy ustnej.

Inne badania także dowiodły, że rzucenie palenia zmniejsza ryzyko wystąpienia i progresji choroby dziąseł. Palacze mają około 80 procent wyższe ryzyko utraty zębów i chorób przyzębia niż ci, którzy nie palą. Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Z pewnością szybko zauważysz natychmiastowe i długoterminowe korzyści. Rzucenie palenia nie tylko wpłynie korzystnie na zdrowie Twojej jamy ustnej. Zmniejszy się także ryzyko zachorowania na raka płuc, choroby serca i innych problemów zdrowotnych.

Podsumowanie

Palenie papierosów ma negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, zwiększając ryzyko chorób dziąseł, utraty zębów, nieświeżego oddechu i raka jamy ustnej. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest oczywiście rzucenie nałogu. Jeśli jednak nie jesteś jeszcze gotowy, aby to zrobić, postaraj się maksymalnie zadbać o higienę jamy ustnej.

Komentarze (1)
skyrr

Rzuciłem, mimo częstego kardio i trenowania, starałem się trzymać miskę, to i tak z 13bf w pół roku do 22, jakbym nie ćwiczył i jadł co popadnie to bankowo bym się rozlał na 50, ciężko rzucić

0