Zdrowe paznokcie są gładkie i mają jednolity kolor. Te odbarwione, łamliwe lub grube paznokcie u nóg i rąk mogą wskazywać na to, że coś złego dzieje się w Twoim organizmie. Być może widzisz u siebie białe plamki pod paznokciem i zastanawiasz się, skąd się wzięły i co oznaczają. W większości przypadków na szczęście nie jest to poważny problem, co nie znaczy, że należy to bagatelizować. Poniżej kilka możliwych powodów, dlaczego tak jest i jak można temu zapobiec.

Uraz i bielactwo paznokci

Czasami, gdy naprawdę mocno uderzysz się w palec, naczynia krwionośne pod paznokciem pękają i robi się podskórny wylew, powodując siniaka. Czasem też może to spowodować leukonychię, czyli bielactwo paznokci. Postać poprzeczna i punktowa jest właśnie często wynikiem miejscowego urazu. Jeśli plamka nie znika pod wpływem nacisku na paznokieć i przemieszcza się ku końcowi palców wraz ze wzrostem paznokcia, nie ma się czym martwić. Być może nawet nie wiesz, kiedy, uderzyłeś/aś się w palec. Paznokcie u nóg rosną wolniej, niż u rąk, więc pozbycie się białej plamki może trwać nawet kilka miesięcy.

białe plamki paznokcie

Niedobór witamin i minerałów

Białe paznokcie mogą być oznaką niewystarczającej ilości witamin i minerałów w organizmie. Niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza czy niedobór cynku mogą powodować właśnie białe plamy pod paznokciami. Jeśli występują niedobory, wówczas większa powierzchnia pod paznokciem wydaje się biała, z wyjątkiem jego końcówki.

Jeśli masz niedobór żelaza, prawdopodobnie zauważysz też u siebie inne objawy takie jak zmęczenie i kłopoty z koncentracją. Jeśli cierpisz na niedobór cynku, być może będziesz mieć zmniejszony apetyt czy zajady.

Białe plamy pod paznokciem spowodowane niedoborem cynku są często cienkie i łamliwe. Możesz zauważyć też podwójne białe linie na paznokciach. Przewlekły niedobór żelaza może prowadzić do innych objawów "utraty urody" paznokci, takich jak stan zwany koilonychią, czyli tak zwanymi paznokciami łyżeczkowatymi, gdzie paznokieć ma kształt łyżki. Kompensowanie niedoborów minerałów suplementami witaminowo-mineralnymi wydaje się w tym przypadku oczywiste.

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci, która dotyka wiele osób, zwykle zaczyna się jako występująca biała lub żółta plamka pod czubkiem paznokcia. Najczęściej dotyczy stóp, choć może również rozwinąć się w obrębie paznokci u dłoni. Typowe jej objawy to zgrubienie paznokci, chropowatość płytki paznokcia, pojawianie się na niej nierówności i bruzd, zmiana zabarwienia paznokcia na kolor żółtawy lub brązowy, kruchość i łamliwość paznokci, czy nawet oddzielenie się płytki od łożyska. Jedną z postaci grzybicy występującej jedynie na stopach jest biała powierzchowna grzybica paznokci, która atakuje tylko powierzchnię paznokcia.

Białawe przebarwienia pojawiają się losowo w postaci małych, niejednolitych wysepek. W miarę rozwoju grzyba paznokieć staje się szorstki, miękki i kruszący się. Jeśli zauważysz u siebie podobne objawy, należy jak najszybciej wprowadzić leki przeciwgrzybicze. Terapia jest dość długa i trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Najlepiej udać się w tym celu do dermatologa, który zdiagnozuje rodzaj grzybicy i dopasuje odpowiednie leczenie.

Inne powody

Oprócz wymienionych wyżej przyczyn białe ślady pod paznokciami mogą również wystąpić przy chorobie nerek, chorobie Hodgkina, niewydolności serca lub anemii sierpowatej. Mogą też pojawić się, jeśli przechodzisz chemioterapię.

Jak dbać o paznokcie?

Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi paznokciami bez białych plam, ważne jest, aby odpowiednio o nie zadbać także od wewnątrz. Odpowiednia dieta i suplementacja, pilnowanie niedoborów, utrzymanie higieny, obserwowanie zmian na paznokciach, to skuteczne sposoby na gładkie paznokcie bez zmian. Zapobiegaj grzybicy paznokci, nosząc klapki pod publicznym prysznicem na basenie, siłowni czy saunie. Jeśli coś Cię zaniepokoi, udaj się do lekarza.

Komentarze (1)
TomQ-MAG

Ja mam bardzo jasne paznokcie. Ale taki moj charakter ponoc :P nigdzie ich nie wtykalem

1