Paracetamol (acetoaminofen) jest jednym z popularniejszych środków przypominających działaniem niesteroidowe leki przeciwzapalne, jednak klasyfikowanym osobno niż aspiryna, diklofenak i inne preparaty z grupy NLPZ/NSAID (ang. non-steroidal anti-inflammatory drugs). Jednym z głównych problemów związanych z paracetamolem jest jego toksyczność dla wątroby. Zagadnienie zostało wielokrotnie szczegółowo opisane w literaturze. Inne środki z grupy NLPZ cechuje większa toksyczność dla nerek, w dalszej kolejności stają się groźne dla wątroby.

Paracetamol jest niegroźny?

Niestety, istnieją badania sponsorowane przez producenta leku pod marką Tylenol (McNeil Consumer Healthcare), w których stwierdzono, iż acetoaminofen jest niegroźny dla wątroby alkoholików i to nawet gdy był stosowany w największych dawkach. Jedno z nich opublikowano w 2001 r.

W rzeczywistości, w 2007 r. opisano 2 pacjentów regularnie spożywających alkohol, u których doszło do niewydolności wątroby w ciągu 3–5 dni po hospitalizacji i zaprzestaniu spożywania alkoholu, ale otrzymywali paracetamol w dawce 4 g na dobę. Stężenie paracetamolu we krwi uzyskane u jednego z tych pacjentów nie mieściło się w zakresie toksycznym.

Wnioski z badań naukowych

U pacjentów z czynnikami ryzyka takimi jak regularne spożywanie alkoholu, po zastosowaniu dawek terapeutycznych acetoaminofenu możliwe jest wystąpienie niewydolności wątroby. Naukowcy sugerują, aby dawka paracetamolu u tych pacjentów nie przekraczała 2 g na dobę oraz aby podczas leczenia paracetamolem ściśle monitorować czynność wątroby.

Komentarz

Przytaczam te dane, ponieważ stosujący doping sportowcy również mogą mieć poważnie zniszczone wątroby i nawet o tym nie wiedzieć. W literaturze opisano wiele przypadków gruczolaków, zwłóknień, cholestazy, żółtaczki i innych zmian wywołanych sięganiem np. po Metanabol (methandrostenolone), Winstrol (stanozolol), Superdrol (methasteron, metylowana wersja Masteronu, drostanolonu) i inne preparaty z grupy sterydów anaboliczno-androgennych oraz SARM. Często rozmaite zmiany w wątrobie wywołuje wieloletnie stosowanie niewłaściwej diety np. bogatej we fruktozę, a u kobiet korzystanie z doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Referencje:

  • Krähenbühl S. i in. Acute Liver Failure in Two Patients with Regular Alcohol Consumption Ingesting Paracetamol at Therapeutic Dosage https://www.karger.com/Article/Abstract/111032
  • Edwin K. Kuffner i in. Effect of Maximal Daily Doses of Acetaminophen on the Liver of Alcoholic PatientsA Randomized, Double-blind, Placebo-Controlled Trial https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/649156
Komentarze (0)