Umiarkowana opalenizna dodaje nam atrakcyjności, poprawia nastrój i podkreśla sylwetkę. Większość z nas marzy, żeby latem choć trochę opalić swoje ciało. Jednak nie wszyscy tak samo reagują na promienie słońca i niestety z marzeń o brązowej skórze czasem zostaje nam tylko ciało w kolorze intensywnej czerwieni, ból i nieprzespane noce.

Każdy z nas ma inny koloryt skóry i inaczej reaguje na promieniowanie słoneczne. Jeśli masz jasną karnację, na pewno nie raz doświadczyłeś poparzenia słonecznego, dlatego latem powinieneś szczególnie uważać i chronić ciało przed słońcem zwłaszcza w godzinach od 10:00 do 16:00.

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

oparzenia słoneczne

Jeśli doświadczyłeś poparzenia słonecznego, pamiętaj, żeby działać szybko i przede wszystkim zejść ze słońca, jak tylko poczujesz, że skóra zaczyna się czerwienić. Warto rozważyć poniższe wskazówki.

Zimne kąpiele

Chłodź się zimnymi prysznicami tak często, jak to możliwe, a po nich na mokrą skórę stosuj balsam z aloesem. Jeśli skóra jest mocno poparzona, możesz użyć kremu z hydrokortyzonem.

Leki przeciwzapalne

Jeśli oparzenia powodują gorączkę, dreszcze czy opuchliznę, rozważ zażycie leków przeciwzapalnych na bazie ibuprofenu.

Nawadniaj organizm

Podczas poparzenia słonecznego narażamy skórę na odwodnienie. Pij dużo wody, aby wspomóc organizm w regeneracji i uniknąć odwodnienia.

Nie dotykaj poparzonej skóry

Często po poparzeniu pojawiają się nieprzyjemne, swędzące pęcherze, których nie należy dotykać! Pozwól im samodzielnie się wchłonąć i zagoić. Noś przewiewną odzież, która nie podrażnia skóry. Pamiętaj, że oparzenia słoneczne mogą powodować długotrwałe uszkodzenia skóry, które dodatkowo zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry. Dlatego ważne jest, żeby unikać poparzeń słonecznych. Noś ubrania zasłaniające skórę, stosuj nakrycia głowy i dobrej jakości kremy z filtrem UV.

Źródło: https://www.aad.org/public/everyday-care/injured-skin/burns/treat-sunburn

Komentarze (0)