Dość często możemy spotkać się z opiniami osób trenujących odnośnie do tego, że ich skóra nie jest idealna, a problemy związane z pojawiającymi się zmianami, nasilają się.

  1. Przyczyn występowania trądziku u osób aktywnych
  2. Jakie właściwości posiadają wymienione przeze mnie suplementy?
  3. Podsumowując

Przyczyn występowania trądziku u osób aktywnych

  • kiepskiej jakości żywność
  • zmiana systemu żywienia
  • wykorzystanie SAA
  • wprowadzenie suplementacji
  • nadmierna potliwość etc.

Część z ww. czynników wpływa na podniesienie poziomu anabolizmu, który to rzutuje z kolei na tempo przemian w naszym ciele, co z kolei sprawia, że nie tylko organizm jest w stanie budować szybciej mięśnie, ale dodatkowo produkuje m.in. więcej łoju, co jest przyczyną tłustej skóry.

O ile pielęgnacja skóry i dbanie o jej czystość przyczynia się głównie do niwelowania przyczyn zewnętrznych, o tyle wsparcie od wewnątrz wymaga zastosowania pewnej formy suplementacji, która pozwoli na rozprawienie się ze zmianami skórnymi. Jakie suplementy wprowadzić, aby wspomóc wygląd skóry?

W wyniku wielogodzinnych poszukiwań wiedzy odnośnie do suplementów diety, wspomagających funkcję skóry, wspierających metabolizm i funkcje detoksykacyjne, wyłoniłem cztery produkty, które doskonale sprawdziły się w moim przypadku. Są to: witamina B5, acetylowana cysteina, acetylowana l-karnityna oraz cynk.

Jak pamiętam, podczas okresu dojrzewania posiadałem problemy skórne w obrębie grzbietu. Plecy zawsze posiadały jakieś krostki, pryszcze i inne zmiany, które nasilały się w okresie letnim. Suplementacja ww. preparatami pozwoliła mi znacznie ograniczyć problem, a nawet skutecznie rozprawiła się z większością zmian skórnych na grzbiecie.

Jakie właściwości posiadają wymienione przeze mnie suplementy?

NAC 

To nic innego jak cysteina w formie acetylowanej, która w organizmie człowieka odpowiada głównie za syntezę glutationu, bardzo silnego i ważnego antyoksydantu, który wykazuje znaczne działanie detoksykacyjne, wspomagające funkcje zdrowotne, poprawiający funkcje odpornościowe.

Co więcej, wykazuje ona właściwości przeciwzapalne, co skutecznie wspomaga walkę z ogniskami chorobowymi. Dodatkowo NAC wykazuje silne działanie wspomagające funkcje wątroby, jak i dba o jej regenerację, co jest dość istotną informacją dla osób stosujących SAA. Dawka dzienna 1500 mg.

ALCAR

Pomimo że acetylowana l-karnityna, głównie wykorzystywana jest jako suplement wspomagający pracę umysłową, dbający o koncentrację, jak i funkcje poznawcze, wykazuje szereg działań ochronnych dla organizmu, a także wspomagających funkcje skóry.

ALC działa silnie oczyszczająco, wspomagając tym samym leczenie zmian bakteryjnych i infekcji w naszym ciele, co przyczynia się do szybszego gojenia ran czy zmian w obrębie skóry, dotyczących m.in. trądziku. Dodatkowo suplement wykazuje działanie wspomagające dla witaminy B5, kolejnego bohatera zestawu. Dawka dzienna około 750-1000 mg.

Witamina B5

Działa silnie przeciwzapalnie na skórę. W medycynie wykorzystywana jest szeroko w leczeniu ran, oparzeń i zakażeń skóry. Co ważne, witamina B5 wpływa bezpośrednio na pracę gruczołów łojowych, regulując ich aktywność poprzez działanie hamujące na wydzielanie przez nie łoju. Sprawia to, że skóra posiadająca tendencję do przetłuszczania zostaje opanowana i zasuszona. Witamina B5 dodatkowo wspomaga efekt przeciwzapalny. Dawka dzienna około 1500 mg.

Polecamy również: Czy witamina B5 (kwas pantotenowy) zwalcza trądzik?

Cynk

Jako ostatni element układanki jest istotnym pierwiastkiem, wspomagającym funkcjonowanie całego organizmu. Jego działanie wspiera budowę skóry, włosów i paznokci, przyczyniając się do utrzymania ich nienagannej kondycji. Dodatkowo zaznaczyć trzeba, że cynk wpływa m.in. na funkcje immunologiczne, zapobiegając namnażaniu zmian skórnych, chroniąc przed ewoluowaniem czynnika chorobowego. Dawka dzienna około 100 mg.

Podsumowując

trądzik

Jak widzimy, zagadnienie nie jest skomplikowane i wymaga wykorzystania 4 suplementów, które po prostu trzeba przyjmować codziennie. Warto zaznaczyć, aby NAC przyjmować najlepiej na czczo, natomiast ALCAR wykorzystać możemy jako wsparcie przedtreningowe, wspomagające koncentrację podczas wysiłku. Cynk wykorzystać możemy do formuły ZMA, dodając do niego magnez i spożywając przed snem.

Witaminę B5 spożywamy o dowolnej porze dnia. Przyjęte dawki mogą być jednorazowe, nie ma potrzeby dzielić ich na mniejsze porcje. Kluczowym elementem jest czas suplementacji. Pierwsze efekty zaczniemy dopiero zauważać minimum po 2 miesiącach suplementacji. Nie ma tutaj efektu doraźnego, a problemy skórne wymagają czasu, aby wesprzeć ich leczenie. Przygotujmy się na kurację trwającą około 3-4 miesięcy, co daje optymalny rezultat.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
Arthass

Cynk rzeczywiście może pomagać. Trzeba pamiętać, że istotne są również dawki.
Niskie dawki profilaktyczne to koło 5-10mg cynku elementarnego. Wysokie dawki (w przypadku ryzyka niedoborów oraz np. walki z trądzikiem) to 25-45mg. Można nawet próbować mega, czyli 100mg dziennie wykazały bezpieczeństwo w przypadku krótkotrwałej suplementacji (2-4 miesiące), jednak nie powinno się ich stosować na dłuższą metę, gdyż TUL dzienny to około 60mg. Teraz tak:

Różne związki cynku zawierają różne ilości pierwiastka elementarnego, co odnosi się do wagi molekularnej cynku w konkretnym związku (etykiety produktów zwykle podają ilość związku elementarnego):

* Cytrynian cynku zawiera około 34% cynku elementarnego. Dla dawki 50mg elementarnego cynku weź 146mg cytrynianu cynku
* Siarczan cynku zawiera około 22% cynku elementarnego. Dla dawki 50mg elementarnego cynku weź 220mg siarczanu cynku
* Glukonian cynku zawiera około 13% cynku elementarnego. Dla dawki 50mg elementarnego cynku weź 385mg glukonianu cynku
* Monometionina cynku zawiera około 21% cynku elementarnego. Dla dawki 50mg elementarnego cynku weź 238mg monometioniny cynku

Wchłanianie cynku w jelitach jest utrudniane przez inne minerały jak wapń, magnez i żelazo, ze względu na to, że wszystkie używają tego samego transportera. Jeśli granica limitu wychwytu transportera zostanie przekroczona (800mg) współczynnik absorpcji spadnie. Dostarczanie mniejszych niż 800mg ilości tych 4 minerałów w tym samym czasie nie powoduje tego problemu.

Warto zaznaczyć iż zielona herbata (katechiny) mogą zwiększać przyswajalność cynku.

Ot, takie dopełnienie artykułu :)

0
Arthass

Jeśli chodzi o witaminy z grupy B, warto wspomnieć również o niacynie (witamina B3). Skuteczność podobna do cynku, jednak należy przyjmować mega dawki w celu większości korzyści (około 1g dziennie co jest w okolicach 5000% RDI). Niemniej nie trzeba się zbytnio obawiać mega dawek, gdyż witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie i łatwo się wydalają. Przy dużych dawkach niacyny można odczuwać takie ciepłe mrowienie na całej skórze po przyjęciu preparatu tzw. "niacin flush". Jest to naturalne i nieszkodliwe zjawisko. Oczywiście, dalej można przedawkować w zbyt dużych dawkach i gigantyczne dawki względem RDI mogą wywołać niewydolność ogólnonarządową, więc nie zalecam zbytnio się zapędzać.

0
Arthass

Innym suplementem korzystnie wpływającym na skórę i problemy skórne są preparaty na bazie kwasu GLA - mogą to być czyste wyciągi lub oleje z wiesiołka/ogórecznika ewentualnie czarnej porzeczki.

Z takich bardziej pokarmowych rzeczy, dość dobre rezultaty wydają się mieć ekstrakty z kakao. Można dostarczać w formie gorzkiej czekolady (mam na myśli czekoladę >70% kakao). 25g gorzkiej czekolady (w zależności od ilości kakao) zawiera ~1000mg flawonoli. Standardowa dawka to 500-1000mg flawonoli dziennie. Jeśli używamy gorzkiej czekolady zamiast ekstraktu to rekomendowane dawki są w granicach 25-40g gorzkiej czekolady zawierającej przynajmniej 85% kakao. To około 200 kalorii. Mleczka oraz biała czekolada nie zawierają/zawierają zbyt małe ilości flawonoidów by zastąpić suplementację ekstraktem.

0